Elsmarie Beukenboom (62, Nieuw-Amsterdam) tuurt vanuit een jeep door haar verrekijker: „Kijk daar, een geelschouderamazonepapegaai. Die laat zich niet vaak zien, we hebben mazzel." De vogel laat zich rustig bekijken, schikt z'n veren en vliegt dan met klapperende vleugels weg. Het is 's ochtends vroeg, op Bonaire is het vogelrijk druk in bedrijf. Beukenboom, gepensioneerd directeur van zowel het toerismebureau op Bonaire als natuurbeschermingsorganisatie Stinapa, neemt regelmatig toeristen mee om vogels te spotten in de Caribisch-Nederlandse natuur. Rustig rijdt de jeep langs de noord kant van het grootste meer op het eiland, Lac Bay. De mangroves zijn een perfecte broedplaats. No tresspassing, waarschuwt een bord langs de zandweg, oftewel: verbo den terrein. In de verte foerageren felroze flamingo's in het water. Natuurliefhebbers vragen zich af: hoelang blijft deze rust ge waarborgd? Eén ding staat vast: Bonaire is bezig met een opmars van toeristen, consta teert het Toeristenbureau Bonaire. Niet gek, als je kijkt naar wat het eiland heeft te bieden. Turquoise baaien met een van de mooiste tropische onderwaterlandschap pen ter wereld. Het ruige Washington Slag baai National Park waar je fantastisch kunt hiken. Talloze restaurants langs de boule vard van de hoofdstad Kralendijk, waar dagverse vis wordt geserveerd. En dan schijnt ook nog de zon het hele jaar door en waait er een warme oostenwind. Zonnebrand Tot voor kort streken toeristen vooral neer op buureilanden Aruba en Curagao, met hun uitgestrekte zandstranden en florerend uitgaansleven. Naar Bonaire kwamen vooral duikers en rustzoekers. Maar de laat ste jaren meren vele cruiseschepen aan en overspoelen op een dag 7000 dagjesmensen de hoofdstad met haar 15.000 inwoners. „De impact van deze cruiseschepen op onze natuurgebieden is gigantisch", zegt Anouschka van de Ven van Stinapa. „Soms weten deze cruisetoeristen nauwelijks waar ze zijn. Ze worden met z'n allen op het on bewoonde eiland Klein Bonaire gedropt, smeren zich dik in met zonnebrand dat ons koraal aantast en laten overal plastic flesjes achter." Opstoppingen Ook het duiktoerisme heeft gevolgen voor de natuur op het eiland. Sinds Bonaire in 2010 een bijzondere Nederlandse gemeente werd, mogen bedrijven zich er vrij vestigen. Het aantal duikscholen steeg explosief. „Iedereen kan hier een duikschool begin nen, daarmee zijn er ook instructeurs die toeristen niet altijd uitleggen dat je geen koraalstenen, zand of schelpen mag mee nemen", weet Van de Ven. „Ik pleit voor een limiet aan het aantal vergunningen." Maurice Adriaens, directeur van de Tour- ism Corporation Bonaire, kent de kritiek op het groeiende toerisme en in het bijzonder op de cruiseschippassagiers: ze eten en sla pen niet in de stad; ze tasten de rust op het eiland aan, vervuilen natuurgebieden en zorgen voor opstoppingen in de nauwe straten van Kralendijk als ze bij aankomst allemaal tegelijk van boord gaan en in taxi's springen. Maar Adriaens ziet het anders: „Ik hoef geen land te ontginnen om een hotel voor deze toeristen te bouwen, ik hoef de zee niet leeg te vissen om ze te eten te geven en de cruiseschepen verwerken hun eigen Reistips 38 Bonaire is net iets groter dan Ame land. Er wonen zo'n 20.000 mensen. Hoe Bonaire op een verantwoorde manier beleven? Boek een ecohostel. Gebruik zonne brand zonder het giftige filter oxy- benzone. Volgens onderzoek van de Coral Restoration Foundation belan den nanodeeltjes uit de zonnebrand in lever, kieuwen, hart en hersenen van vissen, waar door plankton en vissen sterven. Ga hiken met een ranger. Meld je bij een duikcentrum voor een zeeschoon maakbeurt of schoonmaak- ronde over het strand. Onze reisreporta ges kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze spon sors hebben geen invloed op tekst, foto's en vorm geving. The Coral Restoration Foundation restaureert regelmatig koraal, zodat het weer kan groeien. Cargill zoutvlaktes Washington Slagbi Nationaal Park Zuid-Amerika Kralendijk rciricun 1ÉJ" «te. Leeuwarden WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126