Rauw en realistisch C11111 laude geslaagd 'Tonke Drast bereikt de top van de literatuur' RECENSIES HOME KONING tonke dragt Het boek dat ik zelf had willen schrijven: Ik lees nu: Onlangs verscheen het eerste deel van de verpletterende Amerikaanse serie Het vijfde seizoen (Luitingh Sijthoff, €25) eindelijk in het Nederlands. Drie jaar op rij won de auteur, N. K. Jemisin, de Hugo Award, een prestigieuze Amerikaanse sciencefiction literatuurprijs, iets wat nooit eerder was voor gekomen. Zelfs de klassieke grootmeesters Asimov en Hein- lein kregen dat niet voor elkaar. N.K. Jemisin won omdat de toon van haar boeken zo anders is dan in sciencefiction gebruikelijk is: rauw en realis tisch, met een hoofdpersoon die zwaar getekend is door het leven. Ook schept ze een briljant decor van een wereld verscheurd door tektonisch geweld. Uitbarstingen en aardbevin gen hebben het leven op deze wereld bepaald. Kleine dorpen zijn hechte gemeenschappen geworden die zich voorberei den op een nieuwe uitbarsting. De enigen die het geweld onder controle kunnen houden, zijn mensen met een kinetische gave, Orogenen. De gave van de Orogenen is een zege, maar ook zeer gevaar lijk, want ze kunnen mensen er in een oogopslag mee doden. N. K. Jemisin smeedde een prachtig verhaal. Een serie die je ademloos uitleest. DominiqueLap Cabaretier Tim Fransen sloot zijn studies psychologie en filo sofie cum laude af. Daarna was hij nog dagelijks te vinden op de afdeling wijsbegeerte van de universiteitsbibliotheek. Uit Brieven aan Koos (Das Mag, €20): 'In de bibliotheek probeerde ik grapjes op papier te krijgen, en als dat niet wilde lukken, was ik verzonken in een werk van Friedrich Nietzsche.' Tot twee mentorfiguren, on der wie toneelschrijver Koos Terpstra, hem erop wijzen dat gedachten slechts schaduwen zijn van ervaringen. Fransen verlaat zijn comfortzone en gaat af en toe op reis. Hij bezoekt plekken die hem zo dicht mo gelijk brengen bij de ervaringen van de filosofen die hij koestert. Aan bod komen onder anderen Nietzsche, Kant en Camus - in respectievelijk Rocken, Kali- ningrad en Parijs. Via brieven houdt hij Koos op de hoogte van nieuwe inzichten over het leven, maar ook van teleurstel lingen en verdriet om een ver broken relatie. Fransen is een originele den ker die ingewikkelde filosofieën begrijpelijk weet te maken. Soms maakt hij te veel, des alniettemin leuke, grappen - misschien uit angst de lezer kwijt te raken. Dat is niet nodig, want zijn brieven zijn interes sant genoeg: leerzaam, herken baar en ontroerend. Als Brieven aan Koos een studie was, is hij cum laude geslaagd. MABlLyNNE J O N brief VOOR DE Marilynne Robinson Home „Als ik eerlijk ben, overvalt dat gevoel me bij alle goede boe ken die ik lees. Ik kan er niet zonder. Het heeft te maken met de vereenzelviging die een mooi boek lezen vrijwel auto matisch met zich meebrengt. Op het ogenblik heb ik dat bij Home van de Amerikaanse schrijver Marilynne Robinson. Haar roman behandelt het thema van de verloren zoon en is in alle opzichten geslaagd. Zo verstandig en wijs! Maar wat me in het bijzonder jaloers maakt, is de manier waarop Robinson in de beschrijving van haar personages psychologie en geloof bijeenbrengt." Christian Wiman My Bright Abyss „Voor mij is Christian Wiman de belangrijkste essayist van dit moment. Ik vind het een voor recht dat ik na zijn eerste ook zijn nieuwe boek mag vertalen. Het heet He Held Radical Light: The Art of Faith, the Faith of Art. Het gaat over de kunst van het geloven, wat hij direct verbindt met het geloof in de kunst. Naast dit vakmatige lezen, ben ik ook bezig in De tienduizend dingen van Maria Dermoüt. Deze roman, die de sfeer ademt van vooroorlogs Indië - zonder die typische nostalgie van Tempo Doeloe - gaat over de tienduizend kleine dingen die je je herinnert als een dier bare is gestorven. Het herin nert mij aan enkele dingen die mijn anderhalf jaar geleden overleden broer bij ons op Vlie land achterliet, zoals een boek en een zelfgemaakt schilderij." SCIENCEFICTION N.K. Jemisin, Het vijfde seizoen - De gebroken aarde BRIEVEN SAN KOOS FILOSOFIE Tim Fransen, Brieven aan Koos Fenna Riethof ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 35 simenon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123