'Toen alle anekdotes over mijn jeugd op waren, was het boek af' SCHUIVER LEEST Schrijver en dichter Willem Jan Otten (67) vereenzelvigt zich met de boeken die hij leest. „Zeker. Wat mij betreft de enige manier. Humor werkt als een schild dat je af schermt van de buitenwereld. Ik kan ook nauwelijks serieuze gesprekken voeren, ze hebben altijd een cynische, grappige ondertoon. Dat heeft mijn broer ook. Zo is ook dit boek begonnen. Ik schreef grappige anekdotes uit mijn jeugd op. Daar bleek een uitgever enthousiast over." „Die over de foto's van de kut met peren. Ik vond het toen verschrikkelijk, maar kan er nu hard om lachen. Toen alle anekdotes uit mijn jeugd op waren, was het boek af." „Dat waren ze toch? Alles. De muziek, de kapsels, de kleding. Aan de andere kant: mijn vriendin heeft twee dochters van 5 en 8 jaar. Opgroeien in deze tijd, waarin iedereen overbezorgd is en je te maken krijgt met sociale media, lijkt me ook niet makkelijk. Elke periode heeft zijn voor- en nadelen." „Heel erg zelfs. Ik ben vreselijk kwaad op haar geweest. Heb haar zelfs verweten dat ik uiteindelijk ernstig ziek ben geworden. Ik kreeg de ontstekingsziekte colitis ulce- rosa en mijn dikke darm moest eruit. Zo iets kan ontstaan door stress en ik was ervan overtuigd dat het door alle spannin gen in mijn jeugd kwam." „De laatste twee jaar gaat het beter, maar we hebben lange tijd nauwelijks contact met elkaar gehad. En als we elkaar spraken, kregen we al snel ruzie. Ik ben blij dat het nu iets beter gaat. Zij ook. Het heeft haar veel verdriet gedaan dat ik geen contact met haar wilde." „Ik hoop goed. Ik vind dat ik haar totaal niet als een heks heb afgeschilderd. Ze was slachtoffer van de omstandigheden. Daar kon ze zelf niet zoveel aan doen. Ze is een lieve vrouw." „Ik weet dat niet zo goed, daarom doe ik ook zoveel verschillende dingen. Ik vind alles leuk. Maar ik denk dat mijn voorkeur op dit moment uitgaat naar tv maken en regisseren. Ik heb onlangs bij RTL5 Foute Vriendinnen gedaan. Met een club leuke mensen zoiets grappigs maken, is fantas tisch. En ik heb pas met mijn broertje een jeugdfilm geschreven die in dit najaar bij de VPRO te zien zal zijn. Met cabaret ben ik al een tijdje niet meer bezig geweest, maar misschien komt dat wel weer." Gelezen als fan: In mijn jeugdjaren verslonden: Lezen en schrijnend tegelijk. Is humor een manier om met je verleden om te gaan? Welke anekdote kon rechtstreeks het boek in? Waarom noem je de jaren 80 verschrik kelijk? Heb je je moeder ooit verweten dat ze zo'n stempel op je jeugd drukte? Hoe is jullie band nu? Hoe denk je dat ze reageert op het boek? Je bent cabaretier, schrijver, tv-maker. Wat past het best bij je? Lezen? De Verschrikkelijke jaren tachtig verschijnt bij Lebowski (€22). TEKST PETER SIERKSMA Georges Simenon Alle Ma/'gref-detectives „Ik heb ze bij benadering alle vijftig en lees er tijdens mijn vakanties al tijd een stuk of twintig. Bijna elke dag een. Waarom ik dit al jarenlang volhoud, ik kan het niet zeggen. Lezen heeft iets raadselachtigs, iets geheimzinnigs. Maar ik houd van die bijna achteloos geschre ven portretten en ze hebben altijd een goed plot - heerlijk. Als ik ze uit heb, vergeet ik ze ook meteen weer, alsof het boek verwaait. Ik weet daarom ook niet welke Maigret ik na al die jaren de beste vind. Het is pure ontspanning." Tonke Dragt De brief voor de koning „Tonke Dragt bereikt hier de idiote toppen van de literatuur. Ik ben daarom blij dat dit verhaal binnen kort internationaal wordt verfilmd. Ik hoop dat Tonke de première ondanks haar hoge leeftijd nog mag meemaken." 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122