'Op school maakte ik een tekening van mijn moeder die rookte in bed. Nu kan ik er om lachen' een brandweerman, de ander een advo caat. Ik tekende mijn moeder rokend in bed. Dat was namelijk wat ze deed. Ik kan er nu om lachen, maar natuurlijk is dat voor een kind niet leuk. De tekening heeft ze bewaard, die staat nu in mijn boek." „Alles deed ze extreem. Ze werd extreem boos, was soms vreselijk streng en kon ook extreem zorgzaam zijn." „Het heeft me mede gevormd tot wie ik nu ben. Tot wie ik was, want inmiddels heb ik met al mijn issues leren omgaan. Maar dat heeft me wel dik tien jaar therapie gekost. Ik denk dat ik wel vijf psychologen heb versleten." „Het is bijvoorbeeld pas van de laatste ja ren dat ik een winkel in durf zonder dat ik daar zenuwachtig van word. Als ik vroeger met mijn moeder ging winkelen, zette ze mij bij zo'n verkoper neer en zei: 'Hij heeft een nieuwe jas nodig'. Ik vond dat vrese lijk, voelde de druk om met zo'n man aan de slag te gaan. Maar dat is nog redelijk onschuldig. Ik heb zoveel dingen moeten leren. Ik was al tijd extreem ongemakkelijk in sociale con tacten, wist me nooit een houding te geven. Ik had ook last van depressieve gevoelens. En ik was bijvoorbeeld extreem hypochon drisch. Ik kon dagen in een spiegel naar mijn keel staren en wist dan zeker dat ik keelkanker had. Ik kan dat allemaal herlei den tot mijn jeugd. Mijn moeder kon bij voorbeeld zeggen: 'Doe je wel sokken aan, anders worden je tenen te koud. Dan wor den ze zwart en sterven ze af.' Die extreme gedachten hebben lange tijd grip op mijn leven gehad." „Nauwelijks. Ik heb er een hoop verkloot doordat ik niet lekker in mijn vel zat. Ik heb nu sinds vijf maanden een vriendin, gelukkig gaat dat wel goed. Maar dat komt ook omdat ik al mijn problemen heb aan gepakt." „Misschien in mindere mate. Maar ook hij is een lange tijd neerslachtig geweest." „Ik heb wel vijf psychologen versleten." Hoe was zij voor jou, als moeder? Welke gevolgen had dat voor jou? Vertel. Als je het zo zwaar had met jezelf, kon je dan wel relaties aangaan? Je hebt een tweelingbroer die dezelfde opvoeding kreeg. Had hij ook last van jullie jeugd? Jullie stonden met het cabarettrio Rooyackers, Kamps Kamps veel op de planken. Ook dit boek is hilarisch ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 121