Vrijheid MONICft i De cijfers Monica's dochter besluit dat ze ook wel in haar eentje naar school kan fietsen. Het was een vastberaden aankondiging van Oudste Doch ter, een kwartier voordat we nor maal gesproken met z'n drieën naar school fietsen: ze ging alvast. Haar klas had vroeg afgesproken op het schoolplein om 'rond de tafel' te spelen, pingpongen met een sliert spelers. „Uh, oké, doe je wel voorzichtig?", antwoordde ik wat beduusd. Terwijl ze weg fietste, kon ik niet nalaten nog iets te roepen over de dode hoek van vrachtwagens. „Ja, weet ik!" kreeg ik half over haar schouder terug. Daar moest ik het mee doen. Sindsdien heb ik een doch ter die alleen naar school fietst. Dat was uiteraard nog maar het begin. Hup, daar ging ze, alleen naar vriendinnetjes, alleen naar turnen, alleen naar de winkel. Vrijheid in de wijk. Niet veel later kwam de volgende stap, dit keer wel verpakt als vraag. Vriendin netjes mochten het, dus mocht zij dan ook alleen op de fiets naar hockeytraining? School ligt op vijf minuten van ons huis, de hockeyvelden zijn drie keer zo ver, met een vervelende weg zonder fietspad ertussen. Als ze straks om half 6 terugfietst, is het donker. Ik zie die gehaaste autorijders al langs de mint- groene fiets van mijn kleine meisje sjezen - en dan regent het vast ook nog. Maar ze is een ver antwoordelijke dame, weet ik. Ze let goed op, kijkt achter zich als ze oversteekt en voor to-jarigen is het een acceptabele afstand, heb ik al gepeild bij de moeders op het schoolplein. Ik slik even en zeg dat het goed is. „Maar je moet wel echt, echt, écht heel voorzichtig zijn, hè?" Met teamgenootjes heeft ze bij de rotonde afgesproken, vertelt ze. Meer meisjes, meer zichtbaar heid, hoop ik dan maar. En al is bij ons thuis 11 jaar de minimum leeftijd voor een scherm-in-ei- gendom, ik stop toch maar een oud mobieltje met prepaid sim kaart in het voorzakje van haar rugzak. „Dan kun je bellen als je een lekke band hebt." Ik houd mezelf bezig met boodschappen doen en eten koken. Drentel wat op en neer en reken uit wat de vroegste tijd is dat ze terug kan komen, en de laatste. Als ze er dan nog niet is, fiets ik haar tegemoet, beslis ik. Maar hé, kijk eens. Zelfverzekerd zwaait ze naar me door het keu kenraam, hockey stick op haar rug, blosjes op de wan gen. Zij kan het prima aan, die vrij heid. Nu ik nog. Mannen tussen 55 en 65 jaar werken gemiddeld 38 uur per week, vrouwen uit die leeftijdsgroep 25. Van 65 tot 75 jaar ligt het gemiddeld aantal uren bij mannen op 22 en bij vrouwen op 16. (bron: ministerie van OC&W) 4.244.000 Nederlandse vrouwen tussen 15 en 75 jaar doen betaald werk (cijfers 2018, 2de kwar taal, CBS). In die leef tijdsklasse heeft Nederland 6.469.000 vrouwen. De arbeids- partcipatie is daarmee 65,1 procent. In 1969 was dat met 1,5 miljoen vrouwen nog 35.1 procent. (CBS) Bij mannen is de arbeidsparticipatie 74,9 procent. In 1969 was dat nog 85.2 procent. (CBS) (NB: de statistieken heb ben het altijd over 55-65 en 65-75, niet 60+) Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 7 en 10 en heeft een vriend. ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107