Steun voor personeel en ouders Strijd om laatste miljoenen Zalco Maurits Fondse Gerechtshof: Glencore heeft recht op het aluminium dat in ovens achterbleef Thoolse muzikant slaat veel paden in MIDDELBURG De SP voerde gis- en aan ouders van cliënten. Aanlei- termiddag actie voor het hoofd- ding waren de problemen bij de kantoor van Arduin in Middelburg, zorginstelling, waar met name De partijafdelingen van Goes, Mid- ernstig gehandicapte mensen wo- delburg en Vlissingen wilden nen en verzorgd worden. Die leid- steun betuigen aan medewerkers den tot een vernietigend oordeel van de Inspectie. De SP riep de top van Arduin op in gesprek te gaan met medewerkers en ze serieus te nemen. De SP'ers komen over een maand terug om te horen welke vooruitgang geboekt is. Zalco in Vlissingen-Oost werd in december 2011 failliet verklaard. In 417 van de 512 ovens van de elektro- lysefabriek bleef vloeibaar alumi nium achter, dat daarna is gestold. Sindsdien wordt er gesteggeld over de vraag wie recht heeft op dat aluminium, waarvan de totale waarde in de vele miljoenen loopt. Het Zwitserse handelshuis Glen core had een zogeheten pandrecht op de productie van Zalco. Glencore wilde het aluminium dan ook uit de ovens halen om het te gelde te maken. Dat werd geblokkeerd door de andere partijen, zoals de krediet verstrekker, de curatoren en Zee land Seaports. Zij vonden dat het aluminium door de stolling deel is geworden van de ovens. Het is niet langer een 'roerende zaak'. Dan geldt ook niet meer het pandrecht. In de rechtszaken die de afgelo pen jaren zijn gevoerd, kreeg Glen core aanvankelijk geen gelijk. Maar in 2015 vond het handelshuis de Hoge Raad aan zijn zijde. Die ver wees de zaak terug naar het ge rechtshof. Dat bevestigt nu dat het alumi nium ondanks de stolling een roe rende zaak is gebleven en dat Glen- Het Zwitserse handelshuis Glencore had een zogeheten pandrecht op de productie van Zalco core daar alle recht op had. Dat werd ten onrechte onmogelijk ge maakt door de andere partijen, in clusief de curatoren. Die gaven te weinig tijd om het aluminium uit de ovens te breken en droegen de fabriek over aan Zeeland Seaports. Veiling De fabriek is in 2024 gesloopt. Het aluminium is eind 2017 geveild, met Glencore zelf als koper. Dat leverde 8 miljoen dollar (7 miljoen euro) op. Na aftrek van de gemaakte kosten - vooral voor de verwijdering, ver werking en opslag van het alumi nium - bleef 6 miljoen dollar (5,2 miljoen euro) over. In afwachting van de uitkomst van de juridische procedures staat dat geld op een de potrekening. Het gerechtshof vindt dat Glen core volledig recht heeft op dat geld. De schade die het bedrijf heeft on dervonden varieert volgens het ge rechtshof van 6 tot 7 miljoen dollar (5,2 tot 6,1 miljoen euro). Het groot ste deel kan dus worden betaald uit de depotrekening. „Het is een complexe zaak", zegt Benne van Leeuwen uit Goes, een van de curatoren. „We gaan samen met onze advocaat het arrest bestu deren en onderzoeken in hoeverre deze zaak aan de Hoge Raad moet worden voorgelegd. Maar we moe ten het ook niet erger maken dan het is. Er is geld in depot gezet en partijen strijden erover van wie het is." Ook North Sea Port beraadt zich op nadere stappen, laat een woord voerder weten. „Onze raadslieden zullen dit verder bestuderen en na gaan welke rechtsmiddelen we eventueel kunnen inzetten." 13 vrijdag 19 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl •ZEELAND4 Petroesjka Sterk van de SP houdt haar ver haal bij het hoofdkantoor van Arduin. Rechts interimbestuurder Gerton Heyne van Arduin. FOTO LEX DE MEESTER Zeven jaar na het faillissement van Zalco woedt er nog altijd een verwoede juridische strijd om het laatste aluminium. Het gerechtshof in Amsterdam oor deelde deze week dat onder meer de curatoren en Zeeland Seaports (nu North Sea Port) onrechtmatig hebben gehan deld. Rolf Bosboom Vlissingen-Oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29