8 Nederland is een van de oudste bondgenoten van Saoedi-Arabië. De koningshuizen bezoeken elkaar en tal van bedrijven doen er goede zaken. Moeten we dat wel willen? AFFAIRE KHASHOGGI VERSTANDHOUDING Als je heel strikt bent, kun je bijna nergens zaken doen GroenLinks. Minister Wopke Hoek stra van Financiën zegt zijn aanwe zigheid op een economische confe rentie in hoofdstad Riyad waar schijnlijk af. De drie linkse oppositie partijen willen dat alle andere ge plande bezoeken en voorgenomen handelsmissies tot nader order wor den uitgesteld. Premier Rutte wilde dat gisteren niet toezeggen. „We vol gen de situatie van uur tot uur." Politieke ophef Het bezoek van Willem-Alexander aan de begrafenis van Abdullah leidde destijds ook al tot politieke op hef. Het kabinet wees er toen op dat gaan beter is dan thuisblijven: juist dankzij onze goede relaties kan Ne derland kritiek op de mensenrechten te berde brengen. Zo verantwoorden ook grote bedrijven dat ze geld ver dienen aan het omstreden regime. „Wij volgen de OESO-richtlijnen waarin staat dat bedrijven zich niet moeten terugtrekken uit landen waar de mensenrechten worden ge schonden, maar door hun aanwezig heid moeten proberen zaken te ver beteren", zegt woordvoerster Suzette Schreuder van Royal Haskoning. De hechte handelsband betekent echter niet dat Saoedi-Arabië open staat voor kritiek uit ons land. Tot twee keer toe heeft de Golfstaat ge dreigd met economische sancties te gen Nederland. De reden was buur land Jemen, dat sinds 2015 wordt ge teisterd door een burgeroorlog. Saoe- dische militairen helpen daar de re geringstroepen. Volgens Nederland, dat het aan de kaak stelde in de VN, worden daarbij op grote schaal men senrechten geschonden. In september 2017 en dit voorjaar Belangrijkste handelspartners Saoedi-Arabië €195mld volgde op die kritiek dreigende taal uit Riyad: Nederlandse bedrijven zouden weieens de dupe kunnen worden. Het ministerie van Buiten landse Zaken ontkent dat daarna de toon is gematigd. Feit is dat er geen sancties werden ingesteld. Volgens een deel van de Tweede Kamer is het cruciaal dat de landen in de Europese Unie samen optrekken in de zaak-Khashoggi en gezamenlijk een onafhankelijk onderzoek eisen naar zijn verdwijning. „Saoedi-Ara bië reageert heel snel heel dispropor tioneel op individuele landen die ze aanspreken op mensenrechten schendingen", zei PvdA-leider Lode- wijk Asscher gisteren in een Kamer debat. „Daarom moeten we in de EU één lijn trekken." Ondernemer Jur Lommerts is net terug van een za kenreis naar Sa oedi-Arabië. Zijn bedrijf leverde een voermachine voor een megaboerderij in de woes tijn. „Daar staan 70.000 melkkoeien, in de schaduw onder een afdak. Een bizar gezicht. Maar Saoedi-Arabië is een steenrijk land. Het heeft er een strategisch belang bij om zelfvoorzie nend te worden en investeert veel in voedselproductie." Dat de Groningse machinebouwer daarom voor 1,5 mil joen euro een automatische voerin- stallatie mocht leveren, was dan ook 'absoluut een mooie klus'. Het nieuws rond de Saoedische journalist Jamal Khashoggi, die op een meedogenloze manier uit de weg lijkt te zijn geruimd toen hij papieren voor zijn bruiloft ophaalde bij het Sa oedische consulaat in Turkije, volgt Lommerts op de voet. „Natuurlijk. Mijn theewater zegt ook dat het goed fout zit." Maar of dat voor hem reden is om geen zaken meer met het land te doen? „Ik vind dat een heel lastige vraag. Waar trek je de grens? Mark Rutte stond begin deze week nog te juichen dat Nederland dikke orders uit China heeft binnengesleept. Maar ook in China worden mensenrechten geschonden. Als je heel strikt bent, kun je bijna nergens zaken doen." Dubieus regime Dat Saoedi-Arabië een dubieus re gime heeft, was ook voor de verdwij ning van de kritische journalist be paald geen geheim. Het land behan delt vrouwen als tweederangs bur gers, exporteert een intolerante vorm van de islam en legt bij de kleinste overtredingen lijfstraffen op. Voor het drinken van alcohol kun je in de gevangenis belanden, op homosek sualiteit staat de doodstraf. Het weerhoudt Nederland niet om er zaken te doen. Grote Nederlandse bedrijven als Shell, AkzoNobel, Phi lips, baggeraar Boskalis en bouwers als Ballast-Nedam, Strukton en inge nieursbureau Royal Haskoning zijn er kind aan huis. Zij profiteren van de oliemiljarden die de steenrijke woes- tijnstaat met bakken uitgeeft om zijn economie minder afhankelijk te ma ken van fossiele brandstoffen. In to taal exporteerden Nederlandse be drijven vorig jaar voor 1,3 miljard euro naar Saoedi-Arabië, becijferde de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. Op onze totale economie stelt dat niet veel voor, relativeert Midden-Oostendeskundige Paul Aarts. „Maar voor bepaalde bedrijven en sectoren gaat het om aanzienlijke belangen." Weinig westerse landen hebben een band met Saoedi-Arabië die zó ver teruggaat als de onze. Al in 1877 opende Nederland een consulaat in de havenstad Jeddah vanwege de tienduizenden moslims die toen vanuit Nederlands-Indië op bede vaart naar Mekka gingen. De voorlo per van ABN Amro begon er al in de jaren 20 een bank. De Saudi Hollandi Bank, de oudste van het land, werd zelfs huisbankier van het Saoedische koningshuis. De koninklijke familie onderhoudt banden met het Neder landse koningshuis. Toen drie jaar geleden de Saoedische koning Ab dullah overleed, woonde koning Willem-Alexander de begrafenis bij. Zijn moeder, koningin Beatrix, be noemde in 2003 de Saoedische prins Alwaleed bin Abdulaziz Al Saud tot officier in de orde van Oranje-Nassau voor zijn 'buitengewoon belangrijke rol in de Nederlands-Saoedische eco nomische betrekkingen'. Sportwereld Nauwe banden zijn er ook in de sportwereld. Zo was Bert van Mar wijk de afgelopen jaren bondscoach van het Saoedische nationale elftal, met voetbalcoryfeeën als Mark van Bommel, en Adrie Koster in zijn ge volg. De paardenliefde van de Saoedi sche prins Abdullah Al-Saud, die op hoog niveau aan springwedstrijden meedoet, leidden verscheidene Ne derlandse toppaarden en een Neder landse bondscoach naar de woestijn. Dit jaar nog staan er twee handels missies naar het land gepland: van 18 tot 21 november reizen bedrijven in afValbeheer naar Saoedi-Arabië. Een maand later neemt minister Sigrid Kaag voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking be drijven mee naar het land. Onbe staanbaar, oordelen PvdA, SP en donderdag 18 oktober 2018 GO De lastige relatie met de €174mld EU 23,7 (NL 2,6) China 22,9 VS 22,8 VAE 17,5 Japan 17,3 India 16,1 Z-Korea 13,1 Turkije 8,1 Overig 32,4 23.7 Japan 22,9 China 22.8 EU (NL 1,3) 17,5 Z-Korea 17,3 India 16,1 VS 13,0 VAE 8,1 Singapore Overig 53,5 IMPORT EXPORT 211018 bron gstat europese commissie rvo Annemieke van Dongen Hanneke Keultjes Premier Rutte schudt koning Salman van Saoedi-Arabië de hand tijdens de G20-top in Hamburg vorig jaar. fotoanp Den Haag Toen driejaar gele den de Saoedische koning Abdullah over leed, woonde koning Willem-Alexander de begrafenis bij. -Jur Lommerts, ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8