OZCAN AKYOL Alarm cardiologen: cocaïne vergroot kans op hartinfarct Profiteer t/m 31 oktober van MEGA kortingen! 6 €809 korting op cruises* Column De vaderlandse politiek is een tikkeltje interessanter als onze koopmansgeest op de proef wordt gesteld. Op die mo menten blijken fatsoen en idealen inwisselbare zaken, die niet opwe gen tegen goede economische be trekkingen met dubieuze landen. Een goed voorbeeld daarvan werd onlangs in de Tweede Kamer zichtbaar. De kritische Saoedische journa list Jamal Khashoggi wilde twee weken geleden in het consulaat in Turkije wat papierzaken regelen, maar kwam nooit naar buiten. Dat hij daar vermoord is, lijdt geen en kele twijfel. Internationaal ont stond er veel ophef. Het toeval wil dat onze minister van Financiën, Wopke Hoekstra (CDA), volgende week naar het land zal afreizen, omdat er in die periode het Future Investment Ini- tiative wordt georganiseerd, een evenement over sociaal-economi sche vraagstukken. vroeg of het wel zo verstandig en gepast is om ons met Saoedi-Ara- bië in te laten, stamelde Hoekstra een paar ingestudeerde antwoor den over dat het met de zorgen en onzekerheden van dit moment 'niet in de rede' ligt dat hij aan het evenement zal deelnemen, maar hij wilde niet voorbarig een beslis sing nemen. De handelsbelangen zijn hem kennelijk veel waard: de olie vloeit rijkelijk in het Arabische land en ze zijn de grootste afnemers van wapens, die ze vervolgens bijvoor beeld inzetten tijdens de smerige oorlog in Jemen. Dat is kennelijk niet erg, het levert het Westen im mers geld op. Ondertussen hebben andere partijen, zoals de Britse bank HSBC, Google en miljardair Richard Branson, wél gezegd dat ze de con ferentie zullen boycotten, waarmee an dermaal wordt bewezen dat commerci-ele partijen soms een betere ethiek hebben dan overheden. Als Wopke Hoekstra zijn geloof waardigheid wil behouden, slaat hij zijn bezoekje aan de bijeen komst in Saoedi-Arabië over. Het hele kabinet verliest zijn geloof waardigheid als we wel een repre sentant die kant opsturen. Inmiddels vordert het onder zoek naar de moord op de journa list en is er volgens Turkse media sprake van marteling, iets wat voetstoots wordt erkend door de Arabieren, maar dan wel met de toevoeging dat het allemaal per ongeluk is gebeurd. Wat een klucht. Vooral omdat de regering van Saoedi-Arabië maan dag verklaarde dat 'elke sanctie van het buitenland met een gro tere tegenactie zal worden beant woord'. Misschien is dat het wel: Wopke Hoekstra vreest de gevol gen voor wanneer hij het goede doet. Triest. De olie vloeit rijkelijk in het Arabische land en ze kopen veel wapens Toen cardioloog Robert Riezebos in 2000 met zijn opleiding tot car dioloog begon, werd hij een paar keer per jaar geconfronteerd met problemen die patiënten kregen door drugsgebruik. Nu is dat we kelijks en op de afdeling Spoedei sende Hulp zijn ernstige gevallen dagelijkse kost. Volgens de arts zou het komen doordat drugsgebruik wordt ge normaliseerd. „Het hoort kenne lijk bij het leven in de grote stad, maar wij moeten hier de verve lende gesprekken voeren als het misgaat. De middelen zijn niet voor niets verboden." „Het zijn niet alleen jonge mensen die bij het OLVG met problemen binnenkomen. We zien steeds meer 50-, 60- en 70- jarigen die cocaïne gebruiken", al dus Riezebos. Iemand van 40 jaar met een hartinfarct moet de rest van zijn leven medicijnen slik ken, maar herstelt sneller dan een ouder iemand. De ouderen lopen een groter risico. Vaak hebben ze al onderliggende hart- en vaat- problemen. Het cokegebruik kan die verergeren. Wat zijn de gevolgen van ge bruik precies? Cocaïne en andere stimulantia zoals xtc veroorzaken een hoge bloeddruk en een snel lere hartslag. Tegelijk kunnen ze leiden tot spasmen in de slag- t Hoge bloeddruk en snellere hartslag door drugsgebruik aders rond het hart. Een combina tie van toegenomen vraag naar zuurstof en een verminderd aan bod daarvan. Met een beetje pech leidt dat tot een hartinfarct. Cocaïne, zegt Riezebos, zorgt daarbovenop nog voor 'plakkerig heid' van het bloed en heeft direct effect op 'de elektrische activiteit' van het hart. Dat wordt nog eens versterkt in combinatie met alco hol. Het risico op een hartinfarct, zegt hij, is een uur na het gebruik van cocaïne naar schatting 24 keer groter dan normaal. €1574 Kerstcruise over de Rijn Canarische Eilanden Madeira donderdag 18 oktober 2018 GO @OzcanAkyol Toen een deel van de Kamer Bij een op de vier hartinfarcten onder volwassenen van 18 tot 45 jaar is cocaïne in het spel. Cardiologen van het Amster damse stadsziekenhuis OLVG luiden de noodklok over de ef fecten van drugsgebruik op het hart. Marcel Wiegman Amsterdam teizen nu vanaf DEALS geldig t/m woensdag Caribbean - Barcelona Inclusief vliegreis fooien Vertrek 23 maart 2019! S. i/20 dagen r van A €899~" nu vanaf Vertrek op 21 december 2018! V/ Vier de kerst.anders y 7 dagen Ind. vliegreis, transfers fooien/dranken t.w.v. €185 p.p. V Semi All Indusive j Van Italië naar Dubai Vertrek op 2 december 2018! Laatste plaatsen! k 22 dagen zie stipreizen.nl/crccxb zie stipreizen.nl/crrarb zie stipreizen.nl/crcuab zie stipreizen.nl/crcijb zie stipreizen.nl/cralsb zie stipreizen.nl/crclib *Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reisvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6