Jetten (D66): lid zijn van EU moet in de Grondwet 3 dagen Drenthe 4 Het hadden de dagen van de waarheid moeten zijn. Krijgen we een harde of een zachte brexit? Maar de vooruitzichten zijn somber: er ligt nog helemaal niks, de problemen zijn te ingewikkeld. Toch pakt iedereen nog zijn of haar momentje tijdens deze top in Brussel. Deze avond kan het niet misgaan, want er wordt vannacht niet onderhan deld BREXITTOP BRUSSEL Volgens Jetten heeft het Britse refe rendum over het EU-lidmaatschap 'rampzalig' uitgepakt. Het geloof en vertrouwen in de democratie is ge schaad en de Britse samenleving is in twee kampen 'uiteen gespleten'. Zijn partij D66 beschouwt het EU- lidmaatschap als het belangrijkste constitutionele bouwwerk waar Nederland op rust. „Daarvoor moe ten dezelfde waarborgen gelden als voor onze eigen Grondwet", stelt hij. Ofwel: een eventuele keuze om uit de EU te stappen kan pas wor den genomen als het parlement daar voor een tweede keer, na ver kiezingen en met minimaal een twee derde meerderheid, nogmaals mee instemt. Jetten lanceerde zijn voorstel gis teren tijdens zijn eerste grote speech als nieuwe voorman, in het hol van de leeuw: het Britse parle ment. Hij was daar op uitnodiging van Vince Cable, leider van de Libe- ral Democrats, die oorspronkelijk Pechtold had uitgenodigd. Voor een gezelschap van members ofparliament en Lords zei Jetten dat op dit moment misschien wel een 'wonder' nodig is om de brexit te stoppen. Jetten presenteerde zich zelf echter als een optimist en haalde het Bijbelverhaal over de verloren zoon aan. Als de Britten zouden terugkeren op hun schre den, dan zal hij klaarstaan om de af gedwaalde zonder wrok in de ar men te sluiten: „Wij willen jullie terug", luidde de boodschap in een vergaderzaal van het Britse Lager huis. Het brexitreferendum had nooit als zodanig aan de Britse bevolking voorgelegd mogen worden, be toogde Jetten, omdat burgers niet werd uitgelegd welke consequen ties daarmee gemoeid zijn. De brexiteers miskenden volgens hem het feit dat het Verenigd Koninkrijk alleen met grote schade ontward kan worden van de Europese Unie, met zijn tienduizenden wetten en Brits referendum was niet democratisch. Het was zinloos. Het was een ramp regels, die gedurende 45 jaar lid maatschap allemaal zijn opgeno men in het Britse recht. Er is geen simpele exit mogelijk, stelt hij. Het correctief, bindende referen dum waar D66 voor staat, moet zich volgens Jetten daarom toespitsen op concrete wetgeving. „Abstracte concepten die voor velerlei uitleg vatbaar zijn horen niet thuis op een stembiljet." Daar ging het mis bij de Britten: „Het was niet democra tisch. Het was zinloos. Het was een ramp." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg die mocht wel praten, maar niet mee- eten. Voorafgaand aan het diner van gisteravond waar de 27 EU-regerings- leiders aanzitten, moest ze met 'con crete voorstellen' komen om de vast gelopen onderhandelingen weer vlot te trekken. Iets voor zessen meldde ze blijmoedig op de rode loper dat er 'zeer goede vooruitgang is geboekt' en dat 'iedereen heel hard werkt om tot een oplossing te komen'. En nee, ze mocht niet blijven voor het eten, zelfs niet alleen het voorgerecht of la ter aanschuiven voor het toetje. Ze mocht alleen haar zegje doen, om vervolgens de deur achter zich dicht te trekken en haar collega's over haar te laten praten. Die komen daar van avond hoogstwaarschijnlijk nog niet uit, en gaan er vandaag verder mee aan de slag. May kon gelukkig toch nog voor een hapje aanschuiven in de Britse ambassade. Eerder op de dag had ze overigens ook nog gesproken met de Ierse premier Leo Varadkar, EU-president Donald Tusk en Com missievoorzitter Jean-Claude Junc- ker. Uitkomst onbekend. die greep de gelegenheid om het eens over haar arbeidsvoorwaarden te hebben. De agenten zitten dezer da gen massaal thuis met de griep. Niet echt natuurlijk, want ze voeren actie tegen de werkdruk, 'als een olievlek die zich verspreidt'. Ze moeten al zo hard aan de bak, en daar komen deze drie dagen van extra beveiligings- werk nog bovenop (er is vrijdag ook nog een Euraziatische top). De op- perbevelhebber sprak geruststellend dat ieders veiligheid natuurlijk ge waarborgd is en blijft: er zijn extra agenten opgeroepen. Die zie je rond de Europese gebouwen dan ook overal staan, achter de dranghekken, de prikkeldraadversperringen en de rood-witte linten; op hun motoren begeleiden ze de zwarte auto's met regeringsleiders met grote snelheid naar waar ze moeten zijn. Pfff, schamperde iemand van de vakbond: „Voor een veilige top hebben ze 3000 agenten nodig, Ik ben benieuwd." die had als alles volgens het ge droomde brexitschema was verlopen flink aan de bak gemoeten, maar zit er opvallend ontspannen bij. Een journalist van de Times die 's och tends al is aangeschoven in de pers zaal haalt zijn schouders op. Ze zijn met velen hier, zegt hij, maar niet meer dan anders. „Er komt toch geen akkoord. En onze lezers zijn wel geïnteresseerd in de brexit, maar niet in een top waarop toch niks gebeurt. Sowieso niet in een top, trouwens." die moest er met een meetlat voor zorgen dat elke regeringsleider com fortabel de ruimte heeft aan de on derhandelingstafel. Hoeveel dat pre cies is, is niet bekend. Verder is de rode loper gestofzuigd, zijn de dui zenden ramen gelapt, de stoepen schoongespoten, de vlaggen precies in de goede volgorde neergezet (op alfabet, in de oorspronkelijke taal van het betreffende land). Dit stukje Brussel ziet er weer piekfijn uit. Halfpension 3 dgn Belgische kust TwentewelIness MARK VAN ASSEN donderdag 18 oktober 2018 GO D66 wil het lidmaatschap van de Europese Unie vastleggen in de Grondwet. De partij wil daarmee voorkomen dat de 'nachtmerrie' die het Verenigd Koninkrijk nu doormaakt met de brexit zich in Nederland kan herhalen, stelt de nieuwe fractieleider Rob Jetten. Laurens Kok Londen/Den Haag - Rob Jetten, D66-leider Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Er ligt niets op DE BRITSE PREMIER THERESA MAY: DE BRUSSELSE POLITIE: - Mark Rutte DE BRITSE PERS: DE HUISHOUDELIJKE DIENST: Voor maar: Kleinschalig hotel in het dorpje Dwingeloo. Tip: Nationaal Park Dwingelderveld. 2 nachten incl. ontbijt in Hotel de Drift (8,2) 2 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis welkomstdrankje, fietsroutes, wifi parkeren Aankomsten t/m januari. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel ibis Styles Zeebrugge (8,0) 4* Aparthotel Delden (8,2) Incl. treinticket Zeebrugge - Brugge 1 nacht incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijt Incl. entree Sauna Vital aa ijq Tip: Kerstmarkt Brugge Gratis wifi en parkeren Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4