Broers zijn niet van elkaar te onderscheiden, dus vrijspraak 3 VACCINEREN GEZONDHEIDSRISICO Na de vaccinaties voor mensen, steekt nu ook kritiek op inentingen bij dieren de kop op. Een risico voor dier én mens, vinden ze ook bij het CDA. „Als we in de gevarenzone komen, kan verplichting een optie zijn." Broers zijn loyaal aan elkaar, da's logisch Bij de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht, de enige opleiding tot dieren arts in Nederland, vinden ze het niet- vaccineren van huisdieren 'zeer on wenselijk'. Herman Egberink is uni versitair docent en viroloog en hoort de laatste tijd steeds meer kritische geluiden over diervaccinaties. „De grootste oorzaak? Spookverhalen. Ex treme bijwerkingen zien we zelden tot zeer zelden, maar ze worden wél breed uitgemeten op fora en Facebook. Het zijn ongefundeerde verhalen, die onterecht voor onrust zorgen." De vaccinatiegraad in Nederland is al vrij laag (zo'n 6o procent van de hon den tegenover 25 procent van de kat ten), dus een verdere daling moet vol gens Egberink écht voorkomen wor den. „Infecties waar we eigenlijk al af scheid van hebben genomen, kunnen dan terugkomen." Een dalende vaccinatiegraad is niet alleen gevaarlijk voor honden of kat ten, maar ook voor mensen, waar schuwt de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD). Een duidelijk voorbeeld is rabiës (hondsdolheid), een virus dat ook voor mensen dodelijk is. Rabiës heb je zo te pakken, bijvoorbeeld door gebeten, gekrabd of gelikt te worden door een besmet dier. In Nederland komt rabiës niet veel voor, maar een uit het buitenland geïmporteerde hond kan wel besmet zijn, en zo niet gevaccineerde huisdieren be smetten. Kattenziekte Extra reden tot zorg is dat er de laatste jaren steeds meer gevallen van de do delijke kattenziekte zijn aangetroffen. „De reden van deze stijging is niet di rect duidelijk, maar aandacht voor minder vaccineren zou een reden kunnen zijn", legt Egberink uit. „En kele jaren geleden was er bijvoorbeeld ZIEKTES een grote uitbraak in de omgeving van Den Helder. Veel katten werd het fa taal. Uiteindelijk bleek dat veel overle den katten niet waren gevaccineerd, of al heel lang geen vaccinatie meer had den gehad." Kattenziekte is overigens niet gevaarlijk voor mensen. Tweede Kamerlid Maurits von Mor tel (CDA) denkt dat 'geen hond zit te wachten op deze discussie', maar vindt wel dat er maatregelen moeten worden genomen als we in een geva- renzonde terechtkomen. „Als gevaar- lijke ziektes vaker in beeld komen als gevolg van het niet inenten, dan zou een verplichting en extra controle om de hoek kunnen komen kijken." D66-Kamerlid Tjeerd de Groot vindt dat er eerst meer bewustwor ding moet worden gecreëerd. „Als je een hond of kat neemt, moet je er ook verantwoording voor nemen, en dus goed inenten. Voor de veiligheid van het dier, maar ook voor de mens." Een verplichting vindt D66 te voor barig. GroenLinks voelt sowieso niks voor een vaccinatieplicht „Dat willen we ook bij mensen niet." Het is een voor de Nederlandse rechtspraak opmerkelijke zaak, lacht advocaat Ziya Yeral in zijn ju ridische vuistje. Hij staat de inmid dels 20-jarige Roosendaler bij die ruim twee jaar geleden werd aange klaagd omdat hij iemand geslagen en geschopt zou hebben. Dat gebeurde in bijzijn van een tweede broer van de identieke drie ling. Gezien de opmerkelijke gelij kenis spreekt het hof in hoger be roep nu van gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. Een van de twee heeft schuld, daarvan is ieder een wel overtuigd. Daar doen de ge broeders niet eens moeilijk over. Maar wie? Zwijgen De drieling heeft geen trek in pu bliciteit, ook niet nu er geen werk straf meer dreigt voor één van hen. Voor wie? Dat gaan ze niet zeggen. Hun bloedeigen moeder zwijgt eveneens: zelfs zij kan haar kroost bij tijd en wijle amper uit elkaar houden. Juist dat is een van hun redenen om niet in de krant te willen. De blonde broers worden van kleins af aan al te vaak verwisseld, vinden dat ze recht hebben op hun eigen identiteit. Ze hebben van de weeromstuit tatoeages genomen om individueel herkend en erkend te worden. Even terug naar 2016. Op het plein voor het NS-station in Bergen op Zoom ontstaat een woor denwisseling tus sen een stel (man/ vrouw) en de twee Roosendaalse broers. Volgens getuigen valt er een klap en wordt er ge schopt. De man die in het ziekenhuis be landt, zal bij zijn aangifte verklaren dat hij zijn vriendin wilde beschermen. „De getuigenverklaringen liepen her en der uiteen", zegt advocaat Yeral van de drieling. „Over kleding en over uiterlijk. Ze zouden de één kunnen bedoelen, maar ook de ander. En dat is de crux in het le vensverhaal van de broers: altijd wordt er naar iemand gewezen zonder dat het mensen echt uit maakt of ze de juiste wel voor zich hebben." Binnenskamers weet de drieling heus wie er verantwoordelijk was voor de mishandeling, geeft hun advocaat toe. „Maar de één is niet verplicht om de ander er voor de rechtbank bij te lappen. Broers zijn loyaal aan elkaar, da's logisch. En de rechter heeft ze allebei gezien: die kon ze net als de getuigen kennelijk ook niet uit elkaar houden." Eerzame burgers die het flauw vinden dat de dader de schuld niet op zich heeft genomen, zijn bij hem aan het verkeerde adres. „Niemand zit op een veroordeling en een strafblad te wachten. Schuld moet bewezen worden en dat is volgens het hof nu eenmaal niet gelukt." donderdag 18 oktober 2018 Huisdier inenten? Ook daarover groeit de twijfel Bonne Kerstens Utrecht Het vaccineren van huisdieren is in Nederland niet verplicht, behalve als het dier naar het buitenland gaat, of naar een pension gaat. Dan zijn de basisvacci naties en optio nele vaccinaties verplicht. HONDEN: Basis Ziekte van Weil (jaarlijks), Hondenziekte, Parvo, HCC (elke drie jaar) Optioneel Rabiës (hondsdolheid) Kennelhoest KATTEN: Basis Kattenziekte (9 weken, 12 weken, dan om de drie jaar), Nies ziekte (9 weken, 12 weken, dan jaarlijks) Optioneel Rabiës, Kattenleukemie Zo'n 60 procent van de honden in Nederland is gevaccineerd en 25 procent van de katten. Wie van de Roosendaalse een eiige drieling had nou die klap gegeven? De jongeman die het volgens meerdere getuigen zou hebben gedaan, is nu vrijgespro ken. Ze lijken ook zo op elkaar... John Bas Den Bosch - Ziya Yeral, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3