'Praktijkroute is leuker dan alleen in de klas zitten' 9 verzorgenden niveau 3IG op te vangen ideeën geen gebrek. „We gebruiken bijvoorbeeld jobcarving - het op knippen van banen in taken - om het tekort aan verzorgenden niveau 3IG op te vangen. Eenvoudige ta ken, waarvoor geen speciale oplei ding nodig is, worden overgeno men door 'medewerkers gemak'. Denk aan bed opmaken, nagels ver zorgen, een rondje lopen met een cliënt, samen de krant lezen. En bij Scalda komen verkorte opleidingen voor ervaringsdeskundigen, in de verslavingszorg bijvoorbeeld." Opleidingsvormen waarbij stu denten direct al in de praktijk gaan werken (hybride leren) blijken een schot in de roos. Zo is er de Zeeuwse Praktijkroute Ouderen zorg (ZPO). Docenten geven geen les op school, maar op de werkplek. Niets minder dan een revolutie in het onderwijs. Vanaf volgend schooljaar kunnen dankzij de ZPO zijinstromers instappen met een leerlingsalaris. Naast het ZPO wil Viazorg in 2021 tweehonderd extra leer/praktijkplaatsen hebben, on der meer als doktersassistent, apo thekersassistent en in de verple ging, verzorging en thuiszorg (WT). In september stond de teller al op 154. Zorgmedewerkers roepen al ja ren dat de werkdruk stijgt, terwijl hun plezier in het werk daalt. Werkdruk krijgt gelukkig in cao's steeds meer aandacht. Vanuit Via zorg krijgen zorgorganisaties work shops om uitval te voorkomen, bij voorbeeld over de overgang: wat betekent dat voor werknemer en werkgever? Zeeuwen die aan de slag willen in de zorg, kunnen ViaZorg benade ren voor gratis advies en begelei ding. Het project Sterk in je werk is ervoor mensen die extra loopbaan- en coachingsgesprekken nodig heb ben. Dit najaar beginnen proefpro jecten om mensen 'met afstand tot de arbeidsmarkt' voor de zorg te in teresseren. Campagne In november wordt landelijk aan dacht gevraagd voor werken in de zorgsector met de campagne Ik- Zorg. Ook gaat dan de website www.ontdekdezorg.nl in de lucht, met vacatures en informatie over beroepen en opleidingen, chatmo- gelijkheid en agenda's voor voor lichtingsbijeenkomsten op scholen en bij werkgevers. Op 13 november komt een dele gatie van het ministerie kijken hoe het gaat met RAAT Zeeland. Lessen volgen in een klaslokaal of leren door direct de handen uit de mouwen te steken? Sommige studenten hebben een voorkeur voor dat tweede: een praktijkgerichte opleiding. De Zeeuwse Praktijkroute Ouderenzorg biedt hen die mogelijkheid. Leeftijd maakt niet uit Coby Traas, directeur van Zorg groep Ter Weel, benadrukt dat de Zeeuwse Praktijkroute Oude renzorg niet alleen op studenten gericht is. „Wij zoeken ook zijin stromers en herintreders. Moe ders die uit de kleine kinderen zijn en weer aan de slag willen, mensen die een carrièreswitch willen maken omdat ze het in hun huidige functie wel gezien hebben. Laatst nog, de vesti gingsmanager van een landelijke keten die zich afvroeg: is dit het nu? Die werkt nu in de zorg. Leeftijd maakt niet uit. We hebben mensen die dik in de vijftig waren toen ze aan dit tra ject begonnen." Lessen volgen in een klas lokaal of leren door di rect de handen uit de mouwen te steken? Som mige studenten hebben een voorkeur voor dat tweede: een praktijkgerichte opleiding. De Zeeuwse Praktijkroute Oude renzorg biedt hen die mogelijk heid. Direct de praktijk in De kappersopleiding was bij na der inzien niks voor Nicky Uijl (18) uit Poortvliet. Twee jaar ge leden stapte de mbo-studente van Scalda over naar de zorg. „Een coach vertelde me over de Zeeuwse Praktijkroute Ouderenzorg, de ZPO. Ik vond het gelijk leuk: direct de praktijk in, dat is veel leuker dan alleen in de klas zitten", vertelt Nicky, terwijl ze de nagels verzorgt van een bewoonster van Ter Weel in Goes. Ze krijgt nog wel theorie, maar hoeft daarvoor niet naar school. Op de maandag, dinsdag en woensdag komt een docent van Scalda naar het Johanna- plantsoen, waar Nicky stage loopt. Samen met andere leerlin gen die de ZPO volgen krijgt ze dan theorie. Contact met mensen „Maandag is praktijkles. Dan oe fenen we verpleegtechnische handelingen op poppen. De an dere dagen werken we mee op de afdelingen en passen toe wat we hebben geleerd", vult Zoë de Leeuw uit Rilland aan. De 18-jarige volgde twee jaar mbo Verpleegkunde op Scalda. „Ik vind ZPO veel leuker. Je hebt direct contact met ouderen en dat is juist waarom ik dit geko zen heb, het contact met men sen. Ouderenzorg is superleuk." Wat ook leuk is: leerlingen in het ZPO-traject krijgen een opge- pluste stagevergoeding van netto 675 euro, zegt ze glim mend. We gebruiken bijvoorbeeld jobcarving - het opknippen van banen in taken - om het tekort aan donderdag 18 oktober 2018 GO neer om zorgvacatures heen -Krijn Verhage, beleidsadviseur Viazorg Ondine van der Vleuten Goes De 18-jarige Zoë de Leeuw volgt de Zeeuwse Praktijkroute Ouderenzorg bij Zorggroep Ter Weel. „Je kunt direct in de prak tijk brengen wat je leert.", foto johan van der heijden Nicky Uijl helpt de 86-jarige Jeanne van Tiggelen met haar pa relsnoer. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37