Drijvende bakken slurpen Vlissingse haven schoon M 8 Een nieuw plafond in één dag! De Zeeuwse zorgsector zet alle zeilen bij om het imago te verbeteren en vacatures vervuld te krijgen. REGIONALE AANPAK PERSONEELSTEKORTA De Seabins doen hun werk in de ie binnenhaven, 2e binnenhaven en nabij Amels. Ze zijn geplaatst in de hoeken van de haven waar het afval zich door de wind en stroming op een natuurlijke wijze verzamelt. Touwtjes, pluis, handschoenen, blik en ander materiaal komt nog regelmatig in het water terecht. Naast de schade voor het milieu veroorzaakt dit afval ook vastgelo pen schroeven. Alles wat drijft, zuigt de Seabin naar binnen. Dat gaat door middel van een geïnte greerde pomp. Deze zorgt dat er water over de rand van de drijvende zak naar binnen wordt gezogen. De gemeente Vlissingen heeft de Seabins samen met Amels en Oce- anwide Expeditions aangeschaft. Het onderhoud en leegmaken komt voor de rekening van de gemeente, met uitzondering van de Seabin bij Amels. In de week van 22 tot en met 27 oktober 2018 zetten Amels, Ocean- wide Expeditions, Waterschap Scheldestromen, Hogeschool Zee land, Scouting de Watergeuzen, Terra Maris, Reclassering en de Zeeuwse Visveiling zich met een uitgebreide schoonmaakactie ver der in voor een nog schonere haven. De Vlissingse Binnenhaven en de kades zijn al een stuk schoner dan vroeger, maar alle betrokken par- Alles wat drijft, zuigt de Seabin naar binnen tijen vinden het belangrijk om hieraan te blijven werken. Sinds de herstart van het project Fishing for Litter verzamelden de vissers in de periode april tot en met september ruim 30.000 kilo afval van de bo dem van de Noordzee. Momenteel doen 20 kotters mee aan het project. Speciaal voor de eu rokotters worden nu ook kleinere big-bags ontwikkeld, waarmee de betrokken partijen verwachten dat de vloot snel verder uitbreidt. Uitnodiging PLAFONDSHOW Vrijdag 19 oktober Zaterdag 20 oktober Zeelandbreed hebben zorg- en welzijninstellingen afspraken ge maakt met elkaar, met gemeenten en het onderwijs. De eerste resul taten van deze Regionale Aanpak Arbeidsmarkt Tekorten (RAAT) zijn hoopgevend. Hoe lopen we de gaten in het va- kantierooster dicht? Dat was afge lopen zomer de vraag bij Zorg groep Ter Weel in Goes. Directeur Coby Traas: „We hebben onze me dewerkers gevraagd of ze niet een paar uurtjes méér wilden werken, voor het zaterdagtarief. Zo is het toen toch gelukt." Er zijn nog meer ideeën: een zomerkamp voor de kinderen van werknemers, bij voorbeeld. Zodat die zelf langer kunnen werken. Dat vrouwen in Nederland tra ditioneel veel (kleine) deeltijdba nen hebben, is één van de oorza ken van het personeelstekort. Zou den verpleegkundigen en verzor genden IG één uur per week langer werken, dan loopt het landelijke tekort in die groep terug met 20.000, is berekend. Heel Nederland kampt met on vervulbare vacatures in de zorg. In Zeeland zijn in 2021 naar verwach ting 1325 vacatures. Het ministerie van VWS bedacht het landelijke actieprogramma Werken in de Zorg om het tij te keren. Dat rust op drie pijlers: meer mensen moe ten kiezen voor de zorg, het onder wijs in de zorg moet beter en ook het werken in de zorg zelf moet veranderen. Per regio werd het ac tieprogramma vertaald in een RAAT (Regionale Aanpak Ar beidsmarkt Tekorten). Zee land maakte na een half jaar de balans op. Vanuit het onderwijs klinken hoopvolle gelui den. Zo zijn er nu meer stageplaatsen dan studen ten. In vijftien jaar tijd is dat niet eerder voorgeko men. Met daarbij de aante kening dat juist de arbeids marktproblematiek de oorzaak van deze riante situatie is. Het gaat goed met de econo mie en toch kiest een toenemend aantal studen ten voor de sec tor Zorg We hebben onze medewerkers gevraagd of ze niet een paar uurtjes méér wilden werken Welzijn. „Dat is een trendbreuk; normaal kiezen studenten in een hoogconjunctuur sneller voor an dere sectoren", zegt Scalda- woordvoerder Alisha de Roover. Op 1 oktober stonden bij Scalda 428 studenten verpleeg kunde ingeschreven; 52 méér dan op 1 oktober vorig jaar. En dat ter wijl landelijk het aantal studenten voor mbo-opleidingen daalde. Eén op de tien zorgstudenten haakt voortijdig af. Om verzekerd te zijn van nieuwe aanwas presen teert de zorgsector zich nu al nadrukkelijk bij (v)mbo-scho- lieren via het Zeeuwse Loop baan Oriëntatie Platform. Vanaf 2019 gebeurt dat ook bij havo- vwo. Via ambas sadeurs en acti viteiten op scholen moeten nog meer jongeren bereikt worden. Onderwijs kan echter niet zon der docenten, en daar zijn er te weinig van. Scalda heeft afgelopen jaar te maken gehad met docenten die werden 'weggekocht' door werkgevers in de zorg. Soms ko men ze terug; het onderwijs heeft zo ook zijn voordelen (geen onre gelmatige diensten, de lange (school)vakanties, de lage fysieke belasting). De 'boomerangdocen- ten' staan in een sterke positie. Wensen die eerder niet konden worden gehonoreerd, zoals scho ling, specialisatie of leiding geven, blijken met een beetje goede wil nu wél haalbaar. Viazorg (platform voor banen in de zorg- en welzijnssector) is in Zeeland projectleider RAAT. „De bereidheid om samen te werken is hier groot", zegt beleidsadviseur Viazorg Krijn Verhage. Aan Plafonds Sierlijsten Verlichting donderdag 18 oktober 2018 Het drijfafval in de Vlissingse Binnenhaven wordt op een bij zondere manier opgeruimd: met behulp van Seabins, een soort drijvende prullenbakken. Luc Oggel Vlisingen Past uw plafond niet meer bij het interieur, of is het lelijk geworden door vochtplekken of scheuren? Er bestaat een ideale en duurzame oplossing: Plameco. Zonder rommel of overlast wordt een nieuw plafond vlak onder het bestaande plafond aangebracht. Het meubilair kan gewoon blijven staan! Zowel klassieke als moderne uitvoeringen in wel 100 varianten, voor elke inrichting en stijl. Dit onderhouds- vriendelijke plafond voldoet aan alle gestelde Europese eisen. De hoogwaardige materialen zijn ongevoelig voor temperatuur verschillen, bacteriënwerend en vochtbestendig, dus ook optimaal in bijv. badkamers. Daarbij is iedere denkbare verlichting mogelijk. Zeeland kan niet n Ondine van der Vleuten Vlissingen Benno van Gilst voorziet u graag van advies Aanstaande vrijdag en zaterdag kunt u zich tijdens de show uitvoerig laten voorlichten over de mogelijkheden. Columbusweg 3 in Goes - 0113-270000 -www.plameco.nl/goes Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. PLAFONDS van 14.00 tot 18.00 uur van 10.00 tot 16.00 uur Zeeuwse Praktijkroute Ouderenzorg-studente Beatrice Ano de Hullu bij woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande. Tijd voor een moment van persoonlijke aandacht met een kopje koffie. FOTO HESTER KRAAIJEVELD FOTOGRAFIE - Coby Traas, directeur Ter Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36