WERK Zo verhoog je de prijzen voor je klanten Hovenier in een dierentuin Ruim de helft van de hulpvragers 18 EHBO voor ondernemers VACATURE VAN DE WEEK Rob Mes (68) zet wekelijks honderden werkzoekenden gratis in de schijn werpers op zijn Linkedln-pagina. Vooral 50-plussers roepen zijn hulp in, de wanhoop nabij na de zoveelste afwijzing. 'Praktisch en analytisch' Elke week bespreekt coach Charlotte van 't Wout een dilemma. Vandaag: een schoonheidsspecialist wil haar prijzen verhogen, maar durft niet. Als eerste: als je bang bent voor je eigen klanten, gaat er al wat mis. Zoals je bij daten niet continu bang moet zijn om 'jezelf te zijn omdat de ander anders wegloopt, hoor je ook vol trots je eigen onderneming te run nen op de manier die bij jou past. En daar horen prijzen bij die voor jou fijn voelen. Dus zodra de prijzen niet meer voldoen: breng lekker die prijzen omhoog. Op ja nuari wachten of met onzin- excuses als 'inflatie' komen is ook niet nodig: doe het wan neer jij daar behoefte toe voelt of zin in hebt. Het is jouw on derneming, excuses verzinnen is totaal niet nodig. Hoe pak je dit aan? Sommige ondernemers sturen een mail met daarin de prijsverhoging. Dat is nooit mijn favoriete me thode: vooral omdat ik het zelf irritant vind om mail te krij gen, laat staan mail met de boodschap dat je voortaan meer betaalt. moment dat iemand opnieuw boekt. Een simpel zinnetje over de telefoon als 'mijn prij zen zijn sinds je vorige boe king to procent omhoog ge gaan, dus het wordt nu bedrag x' is genoeg. Bij trouwe of vaste klanten kun je eventueel zeggen dat voor hen de prijs nog een aantal weken of be handelingen hetzelfde blijft, en ze daarna pas het nieuwe bedrag betalen. Dat geeft ze het gevoel dat ze speciaal zijn, en maakt de overgangsperiode makkelijker. niet met de prijsstijging eens zijn en niet meer willen ko men? Vast wel, een enkeling. Laat die lekker gaan, dan is er meer ruimte om je te richten op de klanten die wél blij zijn en de nieuwe prijs willen be talen. Pling,pling,pling. De mail- tjes, likes en contactver- zoeken stromen binnen. Mes -fris gewassen, grijs geruit overhemd, bijpas sende sokken - scrolt door zijn Lin kedln-pagina: Rob (R.E.) Mes - Ver binder. Die is goed voor ruim 68.000 volgers. De oogst deze ochtend: 67 nieuwe volgers, 25 contactverzoeken. Hoewel de banenmarkt schreeuwt om sollicitanten, staan ouderen rela tief vaak aan de zijlijn. Volgens de laatste CBS-cijfers is 3,8 procent van de beroepsbevolking boven de 45 jaar werkloos. Dat percentage is voor 25- tot 45-jarigen ruim een procent lager. En als ouderen eenmaal werkloos zijn, blijven ze dat ook langer. Inmiddels is meer dan de helft van Mes' hulpvragers ouder dan 50 jaar. Sommigen zijn de wanhoop nabij. Mes: „Dan staat hun huis onder wa ter, heeft zij een klein baantje en stu deren de twee kinderen. Ik ben vaak hun laatste strohalm." Geheel gratis biedt de gepensio neerde Belastingdienst-man werk zoekenden een digitaal podium. Wat vijfenhalfjaar geleden begon als hobby na zijn pensioen, kost hem inmiddels vier uur per dag. Hij doet wat hij kan vanuit zijn studeer kamertje, zeshoog in Vlaardingen. Al maakt hij zich steeds bozer over het 'elitaire gedrag' van werkgevers. „Werkgevers moeten echt verande ren. Ze willen wo'ers voor een mbo- functie en beginnen al te piepen bij kandidaten van 40 jaar. Vind je het gek dat al die vacatures dan open blij ven staan? Daarnaast blijven ze den- 'De focus op papiertjes zet potentieel goede mensen buitenspel' ken dat ouderen ziekelijker zijn, de werkdruk niet aankunnen en niet meekomen met de jonge garde. Ter wijl ouderen juist zorgen voor balans tussen de jonge honden met al hun ideeën. Ze zien het grotere plaatje." „Het ligt deels ook aan de werkzoe kenden: dan hebben ze een slecht afgesneden foto uit de kroeg als pro fielafbeelding, staat hun pagina vol taalfouten of gebruiken ze nikszeg- gende termen als 'ik ben een crea tieve duizendpoot en een people ma nager'. Daar ga je de oorlog niet mee winnen. Je moet jezelf verkopen." „Het punt is dat veel ouderen door hun jarenlange ervaring functione ren op hbo-niveau, maar geen di ploma hebben. Daar word je tegen woordig op afgerekend. Dan kom je niet ver met je mulo en typediploma. De focus op papiertjes zet potentieel goede mensen buitenspel." Mes schat dat zo'n 10 procent van zijn oproepen leidt tot een baan. En het kan snel gaan. Van de week kreeg hij nog een bedankje van een 62- jarige die hem als allerlaatste stro halm benaderd had. Tien dagen na de oproep was het contract getekend. Sommigen hebben een extra zetje nodig. Die verwijst hij door naar coa ches of psychologen. „Ik doe niet aan psychologie van de koude grond." De deurbel gaat. Een doos met twee flessen Vintage Port - zijn favo riet - van Gall Gall. Van een recrui- ter gekregen. Voor elke gevulde vaca ture één. „Die kunnen bij de andere veertig in de bergruimte. Heerlijk bij een stukje kaas of paté." DEZE 50-PLUSSERS ZOEKEN EEN BAAN donderdag 18 oktober 2018 GO Ik laat het zelf weten op het Zullen er klanten zijn die het Functieomschrijving Je onderhoudt het groen in DierenPark Amersfoort: middenin het bos en tussen de maraboes, vale gieren, olifanten en zebra's. Je helpt met het aanleg gen van nieuwe verblijven. Wie wordt gezocht? Iemand met een hoveniersdiploma (niveau 3) en aantoonbare vakkennis en ervaring. Welke periode Het gaat om een full time aanstelling. Het salaris is af hankelijk van leeftijd en ervaring, maar ligt tussen de 1740 en 2300 euro bruto. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep In samenwerking met Nationale Vacaturebank Rob Mes is de VIRGINIA GROENENDIJK Vanwaar de mismatch tussen vacatures en ouderen? -ROB MES Ligt het alleen aan de werkgevers? En gebrek aan opleiding? Wie: Erik van der Heijde (57) Werkzoekende sinds: juli 2016 Opleiding: heao Was: marktonderzoeker en strategie-adviseur Wil: commerciële baan in marketing, sales of productontwikkeling „Vernieuwing. De blik voor uit. Groeimogelijkheden zoe ken. Daar word ik enthou siast van. Het liefst ben ik zowel praktisch als analy tisch bezig. In de ontwikke lingsfase van een beade mingsapparaat heb ik bij voorbeeld droog markt onderzoek gedaan én weken op een ambulance meegereden. Door een reorganisatie vloog ik er destijds met hon derden anderen uit. Met drie studerende kinderen wordt het financieel langzaam wel pijnlijk. Daarnaast mis ik het contact. Als je niet werkt, sta je er toch buiten. In Nederland wordt werk ervaring minder gewaar deerd. Een geldkwestie, denk ik. Ook daarom ligt mijn focus op Duitsland. Ik heb er een aantal gesprek ken gevoerd, maar bij gelijke geschiktheid kozen ze toch voor een Duitser."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18