5 CBS ONDERZOEK FAMILIEBANDEN Hoe is de relatie van kinderen met hun ouders, jaren na een scheiding? Contact met de biologische vader blijkt niet vanzelfsprekend. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en Universiteit van Amster dam (UvA) dat vandaag verschijnt. Met een enquête onder bijna 6500 mensen die tussen 1971 en 1991 zijn geboren, wilden de onderzoe kers achterhalen hoe de relatie van kinderen is met hun gescheiden ou ders als ze eenmaal volwassen zijn. 44 procent van de kinderen die tij dens hun jeugd bij de moeder woon den, ziet hun stiefvader als vaderfi guur. „Het laat zien dat kinderen een band ervaren met hun stiefvader, dat stiefvaders hun vaderrol op zich hebben genomen", constateert Tanja Traag, socioloog bij het CBS. Marsha Pinedo, oprichter van Stichting Villa Pinedo, die steun biedt aan kinderen van gescheiden ouders, benadrukt dat een goede re latie met een stiefvader niets zegt over de kwaliteit van de band met hun biologische ouder. Pinedo: „Als een stiefvader dagelijks in het leven van kinderen is, kunnen die hem gaan zien als vaderfiguur. Als het contact met de biologische vader ook goed is, kunnen stiefvaders een hele mooie aanvulling zijn in het leven van kinderen." Tegelijkertijd zien fors minder kinderen van gescheiden ouders hun stiefmoeder als moeder. Dat geldt voor 17 procent van de respondenten. „Je hoort altijd verhalen over de boze stiefmoeder. Dit gegeven stelt ons voor de vraag of moeders moeilijker vervangbaar zijn of dat dit iets zegt over de manier waarop mannen als stiefvader in een gezin stappen? Dat weten we niet", zegt Traag. Het onderzoek laat zien dat kinderen een band ervaren met hun stiefvader 20 procent van de kinderen heeft hun vader het afgelopen jaar hele maal niet gezien. Een stiefmoeder zien ze dan ook niet. Ter vergelijking: 5 procent had geen contact met de moeder. „Vaders trokken vaak aan het kortste eind. Ze hebben er veelal moeite mee dat ze hun kinderen uit het oog zijn verloren. En ook kinde ren missen hun vader blijkt uit on derzoek", weet onderzoeker Inge van der Valk van de Universiteit Utrecht. Als zijn ouders beneden knallende ruzie hadden, lag hij huilend in zijn bed. Hoe oud zou hij zijn geweest? Misschien 9, of 10. „Die ruzies waren nooit leuk." Want het bleef niet bij woorden. Ruben Visser was ook ge tuige van fysiek geweld tegen zijn moeder. „Het gaf voor mij meer rust toen mijn ouders waren gescheiden." Het is zo'n vijftien jaar geleden dat zijn vader definitief vertrok. Visser was een jaar of 11. De eerste jaren na de scheiding ging hij om de week een weekend naar zijn vader. Naarmate hij ouder werd, had hij daar geen be hoefte meer aan. „Mijn vader woonde in een ander dorp. En ik had mijn vrienden bij mijn moeder, dus ik bleef liever bij haar." Ook had zijn vader al snel een nieuwe relatie. Met zijn stiefmoeder had Visser geen klik. „Ze sprak me al snel aan op mijn gedrag en ik vond niet dat een stief moeder die plaats had." Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Universiteit van Amsterdam (UvA) blijkt dat meer kinderen van geschei den ouders hun stiefVader als vader zien, en hun stiefmoeder minder als moeder. Doordat kinderen vroeger vrijwel altijd bij hun moeder bleven wonen, brachten ze ook minder tijd door met een stiefmoeder. Voor Visser was zijn stiefmoeder juist een reden om minder bij zijn vader over de vloer te komen. „De sfeer was altijd anders als we samen met mijn vader waren, zonder dat ze erbij was. Dus nee, ik zie haar abso luut niet als moederfiguur." Vaderfiguur De onderzoekers ondervroegen 6500 volwassenen die tussen 1971 en 1991 zijn geboren over de relatie met hun ouders. Een kleine 15 procent had met een scheiding te maken gekre gen. Nu ziet 44 procent hun stiefva der als vaderfiguur. 20 procent van de ondervraagden heeft zijn of haar va der het afgelopen jaar niet gezien, te genover 5 procent van de moeders. Ook op Visser heeft de scheiding van zijn ouders nog steeds zijn weer slag. Het contact met zijn vader is nooit meer intens geworden. Een keer in de zoveel weken belt zijn va der op om te vragen of zijn zoon Mijn vader zegt altijd dat hij ons mist, maar ik ervaar dat niet zo weer eens langskomt. „Voor mij hoeft dat eigenlijk niet zo. Ons con tact is oppervlakkig. Ik mis het ook niet erg. Tenminste, misschien heb ik het weggestopt, want ik vind het wel moeilijk om het erover te hebben." Visser heeft een vader gemist. Ook al is zijn relatie met zijn moeder nog zo goed, af en toe had hij behoefte aan een gesprek met een man. „Mijn vader zegt altijd dat hij ons mist, maar ik ervaar dat niet zo." Zeifis hij inmiddels getrouwd. On danks zijn slechte ervaring met het huwelijk van zijn ouders. „Een slecht voorbeeld is ook een voorbeeld. Ik weet in ieder geval hoe ik het niet wil doen. Mijn moeder is gekleineerd en gemanipuleerd, dat past niet in mijn plaatje van een huwelijk. En als er ooit kinderen komen, wil ik interesse in ze blijven tonen en ze laten weten dat ze belangrijk voor me zijn." woensdag 17 oktober 2018 GO Stiefvader groeit uit tot vader Bijna de helft van de mensen van wie de ouders zijn gescheiden, ziet zijn stiefvader later als 'echte vader'. Eén op de vijf zag zijn bio logische vader het afgelopen jaar helemaal niet. Ellen van Gaaien Den Haag Ruben Visser en zijn moeder. FOTO MARLIES WESSELS 'Ik bleef gewoon liever bij m'n moeder' Ruben Visser (26) heeft een vader figuur in zijn opvoeding gemist. Zijn eigen vader had na de schei ding al snel weer een relatie. „Het contact is nooit meer intens ge worden." Ellen van Gaaien Amsterdam —Ruben Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5