Stationslaan 3 VERTREK TOP JUSTITIE De top van het Openbaar Ministerie in Zeeland-West- Brabant stapt op. Dansen de zware drugscriminelen nu op tafel? Ongeruste burgers vragen zich dat mis schien af nu een in tern integriteitsrap- port de vloer aan veegt met de bedrijfscultuur bin nen deze cruciale organisatie van misdaadbestrij ders. Burgemeester Paul Depla van Breda denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen, omdat het parket stevig op koers ligt in de strijd tegen de georganiseerde (drugs)misdaad. Bovendien komt er snel een waar nemend hoofdofficier en het OM heeft al een kwartiermaker aange steld om te verkennen wat nodig is voor een beter werkklimaat. Toch kan het voor burgers geen geruststellende gedachte zijn dat achter de glimmende facade van de deze zomer geopende recht bank in Breda - in het deel althans dat het Openbaar Ministerie ge bruikt - jarenlang een verziekte arbeidscultuur schuil is gegaan. Want dat laatste staat nu wel vast. De kwestie kost hoofdofficier Charles van der Voort (59) hoe dan ook de kop. Opmerkelijk, aan gezien de in Leiden geboren magi straat een lange staat van dienst heeft bij het OM. Hij staat bekend als een gedreven crimefighter in een door zware drugsmisdaad ge plaagde regio. Als jonge officier toonde Van der Voort in de jaren '90 aan dat de Surinaamse legerleider en latere president Desi Bouterse betrok ken was bij de handel in cocaïne. In hetzelfde decennium maakte Van der Voort ook een ernstige uitglijder: in de zaak van de zoge heten Leidse Balpenmoord zou hij bewijsmateriaal hebben vernie tigd. Toenmalig justitieminister Sorgdrager zette hem tijdelijk op non-actief. Nadat hij weer in genade was aangenomen, kwam Van der Voort in Brabant terecht. Aanvan kelijk in Breda, later ook in Den Bosch en Eindhoven. Ondanks de kras op zijn blazoen werd hij in december 2015 benoemd tot hoofdofficier van justitie in Zee land-West-Brabant. In die functie kreeg Van der Voort te maken met de opdracht flink te bezuinigen. Al tijdens zijn installatierede liet hij merken dat hij daar grote moeite mee had. Want Van der Voort wist toen al dat de strijd te gen de georganiseerde misdaad in Brabant juist méér inzet vergde. Gerechtsgebouw Breda Dat de kritiek op de parketleiding van binnenuit komt, betekent dat daar niet alles verrot is Snel na zijn aantreden kreeg de OM-baas te maken met de affaire rond Lucas van Delft, de officier van justitie die voorop ging in de strijd tegen de Brabantse drugscri minelen. Van Delft bleek in over spannen toestand onder valse naam melding te hebben gemaakt van plannen om hem te liquide ren. Van der Voort wist te voorko men dat zijn oogappel strafrechte lijk vervolgd zou worden voor zijn misstap. Na een paar jaar in de luwte, is Van Delft weer aan de slag als aanklager in Rotterdam. Dat de officier zó opzichtig de hand boven het hoofd werd ge houden, is bij een deel van de werknemers in Breda verkeerd ge vallen. Zeker bij minder zichtbare collega's die behalve hun eigen drukke werk ineens 'de rommel' van Van Delft moesten opruimen: talloze kleinere zaken die deze op de plank had laten liggen, met als gevolg enorme vertragingen. Som mige officieren klaagden hierover zelfs ter zitting, in het openbaar, hun nood, zoals recent bij een rechtszaak over een dodelijk onge val van ruim vier jaar geleden. Intern gemor was er volgens zegslieden soms ook over het feit dat Van der Voort zich heel na drukkelijk bemoeide met grote strafzaken als die van Klaas Otto (oprichter van motorclub No Sur- render) en van Johan van Laarho ven, de coffeeshopbaas die in Thailand gevangen zit. Maar Van der Voort zou daaren tegen te weinig oog hebben voor de dertien-in-een-dozijn-zaken die in de rechtbanken van Breda en Middelburg aan de orde van de dag zijn. In het gevecht tegen de georga niseerde misdaad in Brabant zet de overheid al jarenlang alle zeilen bij, maar tot nog toe zijn er weinig signalen dat die drugsindustrie daadwerkelijk wordt teruggedron gen. Lucas van Delft was al weg en eerder dit jaar vertrok ook cri mefighter Greetje Bos. Ze ver ruilde haar OM-baan voor een wethouderspost in Breda. De val van ervaren crimefighter en aanja ger Van der Voort kan volgens des kundigen in dat opzicht niet an ders worden uitgelegd dan een (tijdelijke) tegenvaller voor de misdaadbestrij ding. Advocaat Louis de Leon van No Surrender-oprichter Klaas Otto, die talloze aanvaringen had met Bos en haar toenmalige baas, danst niet op tafel maar ziet dat anders: „Wat mij geruststelt, is dat de kri tiek op de parketleiding van bin nenuit is gekomen. Prima, dat be tekent dat daar niet alles verrot is." woensdag 17 oktober 2018 Rechtbank Zeeland - West-Brabant Kritiek van binnenuit kost crimef ighter de kop Hessel de Ree Breda de Rechtspraak PENBAAR MINISTERIE Raad voor de Kinderbescherming Ministerie van justitie en Veiligheid - ■K - Louis de Leon, advocaat Achter de facade van de rechtbank ging een verziekte werkcultuur schuil. Charles van der Voort,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3