Eerste bijdragen uit Heldenfonds Honderden reacties op oproep f litslocaties 3 Verlaten dorpen, maar ook sterrenrestaurants en peperdure penthouses. West- Zeeuws-Vlaanderen heeft twee gezichten. Het contrast is duidelijk zichtbaar in Cadzand- Bad en Cadzand-Dorp: op de stranden wemelt het van de toeristen, en in het dorp genieten inwoners van de rust. Even verderop lopen Mira Grub en Jan Ingensiep. Het Duitse stelletje viert vakantie in Brugge. „We wil den naar Cadzand, omdat we hier allebei jeugdherinneringen heb ben. Ik ben hier in de jaren negentig zó vaak geweest. Het voelt bijna als thuis", zegt Mira. Ze kijkt vertwij feld naar de hoge gebouwen in de duinen. „Het is veranderd. Vroeger had je alleen kleine huisjes, en niet zo veel hotels. Ik vind de nieuwe ge bouwen best mooi, maar hoop dat het niet verder volgebouwd wordt." En toch: „De stranden zijn nog steeds mooi en schoon." Terwijl het een kilometer verderop wemelt van de toeristen, is het dorpsplein van Cadzand verlaten. Corrie Brevet geeft de planten wa ter in haar tuin, vlakbij de kerk. „Het is hier niet zo gezellig meer als vroeger", vindt ze. „Je ziet geen mens meer in het dorp. Veel huizen zijn van Belgen, maar die zijn er niet altijd. Af en toe komen er wel jonge mensen in het dorp wonen, maar die zijn gauw weer weg." Brevet woont ruim vijftig jaar in Cadzand. Ze runde vroeger een huishoudwinkel en fïetsenzaak, sa men met haar man. Je had veel win kels, nu is er alleen nog maar een bakker. Toch zou ze niet weg willen uit Cadzand. „Iedereen kent elkaar. En ik houd niet van de drukte. Daar kan ik niet tegen. Bij het strand kom ik zelden: dat is me veel te druk met al die Duitsers en Belgen." Niels Versprille (34) koos ook voor de rust van het dorp. „Je zit vlakbij Cadzand-Bad, maar niet bij de drukte. In tien minuten lopen ben ik op het strand." Hij groeide op in Oostburg, maar liet samen met zijn vriendin een nieuwbouwhuis bouwen in Cadzand. Net als veel van zijn vrienden weet hij West- Zeeuws-Vlaanderen te waarderen. „Iedereen kent elkaar. En als je door deze prachtige streek rijdt, dan hoef je toch niet naar Frankrijk?" Hij ziet ook dat veel huizen worden ge kocht door Duitsers en Belgen. „Dat heeft mij nooit gestoord: ze zijn er niet altijd, maar ze knappen de wo ningen wél op. Ze investeren in het dorp." Erik Goossen wil net aan een kruiswoordpuzzel beginnen. Zijn moeder, die in hetzelfde huis woont, leest een tijdschrift in de voortuin naast de kerk. „Ik ben hier geboren en getogen", zegt Goossen. „Het is heerlijk wonen", vindt hij. „Er worden nieuwe huizen ge bouwd en we hebben zelfs nog een school in het dorp; ik vind het leef baar." Goossen heeft wel twijfels bij de toenemende hoogbouw in de duinen verderop. „Vroeger moch ten we als jochies niet in de duinen lopen, en nu zetten ze er grote hui zen neer." Het fonds is een samenwerkings verband van het Oranje Fonds, de provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten. Het heeft een startka pitaal van 250.000 euro en is be doeld om Zeeuwen te stimuleren samen actief te zijn en zich in te zetten voor hun stad of dorp. De eerste resultaten zijn er al. De nieuwe multifunctionele accom modatie in Biggekerke, de opvol ger van het gesloopte dorpshuis, krijgt in totaal 24.000 euro. Dorps huis Amicitia in Kloetinge kan re kenen op 30.000 euro voor het toe gankelijker maken van het gebouw voor ouderen. Het fonds is bedoeld om Zeeuwen te stimuleren samen actief te zijn Dat geld komt deels uit het Zeeuws Heldenfonds, zegt pro jectadviseur Niels van Zeben van het Oranje Fonds. „Het budget willen we aan zo veel mogelijk Zeeuwse initiatieven ten goede la ten komen. Daarom is de bijdrage gemaximeerd op pakweg 7500 euro. Als er meer nodig is, dan leg gen we de rest bij uit onze eigen middelen." De ondersteuning van dorps huizen past bij een van de speer punten van het fonds: de leefbaar heid van kleine kernen. „We zien dorpshuizen als plekken van sa menkomst, waar zo veel mogelijk verschillende groepen elkaar bij herhaling kunnen ontmoeten", zegt Van Zeben. „Er ontstaan soci ale contacten en verbanden waar van wij denken dat die het welbe vinden van mensen bevorderen." Het Heldenfonds heeft een 'vlie gende start' gemaakt in Zeeland, constateert Van Zeben. Toch ver wacht hij de grote stroom aanvra gen pas later. „Het maken van een goed plan heeft immers een zekere incubatietijd." Rond de duizend reacties stroom den binnen via Facebook en Insta- gram. „We hadden zoveel reacties niet verwacht", zegt een agent van het Zeeuws-Vlaamse politieteam. Gisteren zijn alle verzoeken die be trekking hebben op Terneuzen ge filterd en geturfd. Daar kwamen twee locaties uit: de Guido Gezelle- straat en Rooseveltlaan in Terneu zen. Daar is dinsdag gemeten met een lasergun. Automobilisten die te hard reden zijn gewaarschuwd en bij excessen, wanneer er meer dan twintig kilo meter te hard werd gereden, is be keurd. Dat gebeurde op de Roos eveltlaan drie keer. Er is daar zelfs 96 kilometer per uur gemeten. Op de Guido Gezellestraat zijn chauf feurs alleen gewaarschuwd. Komende tijd worden ook de re acties uit andere gebieden geturfd en worden er op onaangekondigde momenten controles gehouden. woensdag 17 oktober 2018 MIIIIIIIMJJIMIAMII11 i 1.. .i.l- ,i, Links Cadzand-Dorp, rechts Cadzand-Bad. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS strand is het mij te druk Links: Corrie Brevet geeft haar planten water. Rechts: Beate en Bruno van Berg komen voor de rust en weidsheid naar Cadzand. De eerste bijdragen uit het Zeeuws Heldenfonds zijn een feit. De dorpshuizen in zowel Biggekerke als Kloetinge krij gen geld uit het onlangs opge richte fonds. Rolf Bosboom Biggekerke Zeeuws-Vlamingen hebben massaal gehoor gegeven aan de oproep van Politieteam Zeeuws- Vlaanderen om suggesties te geven waar de politie op snel heid zou moeten controleren. Er is dinsdagmiddag al een snel heidscontrole in Terneuzen ge houden. Sophie Stockman Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35