Wat kan de kust nog hebben? CDA-Kamervragen over wateroverlast Sluiskil Kater Pablo Pieter Slagboom wint Vleeshal Kunstprijs 2 CADZAND CONTRASTEN Commentaar Een grote tegenstelling is niet meteen een groot pro bleem. Neem Cadzand en Cadzand-Bad. Een eenvoudig huis in een rustig achterafstraatje in het dorp tegenover een miljoenenappartement bovenop het duin. Gaat dat goed samen? In West-Zeeuws-Vlaanderen voorlopig wel. Daar is het contrast tussen de vakantievierders in de luxe verblijven direct aan de kust en de bewoners van de kleine oude kernen geen probleem. De kust bloeit als nooit tevoren, de dorpen slapen. Hier en daar is het wel akelig stil als de toeristen weg zijn. Maar verder? De West-Zeeuws-Vlamingen maken er het beste van. De investeringen in de Zeeuws-Vlaamse kust zijn een goede zaak zolang de vaste bewoners maar niet het idee krijgen dat zij slechts gedoogd worden als decor voor het toerisme. Om dat te verhinderen moeten de Zeeuwse overheden recreatieve nieuwbouw beperken. Dat geldt ook voor andere kustregio's. Het economisch belang van de komst van veel welgestelde toeristen is duidelijk. Zij zijn welkom. Tot op zekere hoogte mogen zij een stempel zetten op Zeeland. Maar niet meer dan het welbevinden van de vaste bevolking toestaat. Het nieuwste luxe appartementencomplex in Cadzand-Bad heet Blanke Top. Dat is wrang, want de betonnen kolossen staan bovenop de duinen. Hier is de grens al duidelijk bereikt. De welwillende West-Zeeuws-Vlamingen kunnen de opruk kende vakantiebebouwing misschien nog wel even verdragen. Maar de natuur niet. De blanke top der duinen is straks het strakke beton van luxe appartementen DEN HAAG Rijkswaterstaat, de ge meente Terneuzen en havenbedrijf North Sea Port moeten samen een oplossing zoeken voor de water overlast in Sluiskil. De minister van Infrastructuur moet daarop toe zien. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. De Kamerleden Joba van den Berg uit Goes en Maurits von Martels eisen opheldering van mi nister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Milieu) over de staat van onder houd van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en wateroverlast Sluis kil. In maart 2017 trokken inwoners aan de bel over de hoge grondwa terstand, en schade aan hun huizen en vochtproblemen binnen. Er volgden uitvoerige onderzoe ken. Het blijkt dat kwelwater uit het ALMANAK Het Goese gezin miste de dit jaar gestorven oude poes toch wel heel erg. Dus werd na enige tijd besloten een nieuw kattenkind te kopen. En dit keer moest het toch écht een ka ter worden. En dus kwam Pablo. Stoere kater Pablo. Om rottigheid te voorkomen, werd Pablo ter castratie aangeboden bij naastgelegen Kanaal Gent-Terneu- zen in de bodem onder het dorp door sijpelt. De grondwaterstand is er daardoor al vele jaren erg hoog. De gevolgen per woning verschil len enorm. Vooral in oudere wo ningen doen zich ernstige vocht problemen voor, maar ook niet in alle. Onlangs bleek dat bouwkun dige ingrepen nodig zijn, maar dat bewoners daarvoor zelf moeten op draaien. De bewoners zijn boos. Overleggen Het CDA vraagt de minister of ze wil overleggen met alle betrokke nen om spoedig maatregelen te ne men die definitief een einde maken aan de wateroverlast. Ook willen de christen-democraten weten of er een oplossing is die de vochtover- last in de woningen volledig kan verhelpen. de plaatselijke James Herriot. Maar de dierenarts weigerde echter de gevraagde dienst te verlenen. Want Pablo bleek na onderzoek niet over de benodigde mannelijke elemen ten te beschikken. Pablo bleek een meisje! Een kat in de zak! En daar hielden de kersverse baasjes een flinke kater aan over. GL: sluit centrale indien nodig Mondriaan terug in straatnaam YERSEKE Gewonde bij botsing Voor de deur van Sergio Hermans restaurant AIRrepublic genieten de Limburgse families Poels en Si- mons van de herfstzon. Het sjieke terras lonkt. „Ik zou er best eens willen eten, maar je moet zó lang van te voren reserveren", zegt Co- rina Simons. „We gaan daarom lie ver naar strandpaviljoen De Piraat. Dat vind ik fijn aan Cadzand: je kunt sjiek uit eten, maar je kunt hier ook normaal doen." Zij en haar gezin komen zes a ze ven keer per jaar in Cadzand-Bad. Elke keer boeken ze een huisje in het vakantiepark van Roompot. „We eten, luieren, fietsen en wan delen. En we gaan altijd een dagje winkelen in Sluis." Corina's man Danny, die als kind al in Cadzand kwam, vindt dat het dorp veran derd is. „Vroeger was hier niks te doen. In de carnavalsvakantie was het uitgestorven. We logeerden in een tuinhuisje van de mensen uit Cadzand. Nu zijn er veel hotels. Maar: het dorpse is gebleven." Co- rina: „Het is hier rustiger en minder gestileerd dan in Zuid- en Noord- Holland." Als je wilt, kun je urenlang men sen kijken rondom de jachthaven van Cadzand-Bad: jonge ouders wandelen met hun kinderwagens over de boulevard, senioren mar cheren langs met hun wandelstok ken, en fietsers nemen pauze op één van de bankjes. De Duitse Beate en Bruno van Berg hebben de fiets gepakt vanuit Nieuwvliet, waar ze vakantie vieren. „In de omgeving van Keulen kent iedereen Cadzand. Dit plaatsje is beroemd", zegt Beate. „Het is hier luxer dan in Nieuw vliet: je hebt hier meer dure win kels. Maar wij komen hier voor de weidsheid en de rust." Slagboom heeft zich de afgelopen jaren toegelegd op het maken van potloodtekeningen. De prijs houdt in dat hij met extern curator Julia Geerlings mag toewerken naar een tentoonstelling in de Vleeshal in Middelburg, eind 2019. Met de Vleeshal Kunstprijs wor den kunstenaars uit Middelburg ondersteund in hun artistieke ont wikkeling. Zowel de Vleeshal als de Stichting Beeldende Kunst Middel burg stelt daarvoor subsidies be schikbaar. Liesbesth Labeur was in 2013 de eerste winnaar. Pieter Slag boom is de tweede. In totaal kwa men er zeven kunstenaars in aan merking. Naast Slagboom waren dat Annemiek Wolse, Giel Louws, Hans Overvliet, Marenne Weiten, Nanda Runge en Ramon de Nen- nie. Extern curator Julia Geerlings legde studiobezoeken af en be paalde de winnaar. Slagboom exposeerde eerder bij Spaceburo Antwerpen, Bytheway Projects Amsterdam, Stedelijk Mu seum Schiedam en Krammig Pepper Contemporary Berlijn. woensdag 17 oktober 2018 §1 Tip? redactie@pzc.nl DEN HAAG De Tweedekamerfractie van GroenLinks wil dat zo snel mogelijk een onder zoek wordt uitgevoerd naar de milieueffecten van de kerncentrale Borssele. Als de rappor tage daar aanleiding toe geeft, moet de centrale worden gesloten. Zo stel len de Kamerleden Su- zanne Kröger en Tom van der Lee. Ze reageren daarmee op de uitspraak van de klachtencommis sie van het Verdrag van Aarhus. Die conclu deerde deze week dat burgers en organisaties onvoldoende hun mening hebben kunnen geven over het besluit om de centrale in 2033 te slui ten. DOMBURG Piet Mondriaan keert terug in Domburg. De kunstenaar die tussen 1908 en 1916 vaak in Domburg verbleef en schilderijen maakte van onder meer de kerktoren en de molen, krijgt een straat die naar hem wordt vernoemd. Het gaat om een nog aan te leggen straat in het Singelgebied. De Stads raad kan zich wel vinden in die Piet Mondriaan- straat. Het dagelijks be stuur van de gemeente is niet bang dat er verwar ring ontstaat met het Piet Mondriaanpad in Westka- pelle. Bij een ongeluk op de kruising Zanddijk en Molendijk in Yerseke is gistermorgen een auto mobilist gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde even na half acht. Een bestelauto botste ach terop een auto. De be stuurster is met rug klachten naar het zie kenhuis gebracht. De bestuurder van het bestelbusje is onge deerd. Vanwege het on geluk was één rijstrook afgesloten. De politie leidde het ver keer langs de plek van het ongeval. 'Op het Cornelleke Blok Cadzand De Middelburgse kunstenaar Pieter Slagboom (1956) heeft de Vleeshal Kunstprijs gewonnen. Dat werd gisteren bekendge maakt. Jan van Damme Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34