Energietransitie zorgt voor grote hoeveelheid vacatures bij DNWG VLISSINGEN De 'geveegde kont' van het wrak op het strandje bij de Vlissingse Oranjemolen is gisteren onder stenen verdwenen. De archeologen Bram Silkens en Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst, heemkundige Peter Hendrikse en enkele helpers 'begroeven' de achtersteven om het wrakdeel te conserveren. „Bijkomend voordeel is dat de contouren van het achterste deel van het schip voor iedereen te zien zijn", meldde Meijlink. De rest van het ruim 22 meter lange vaartuig ligt dichter bij de Oranjedijk en dieper in het zand, maar de achtersteven van het, waarschijnlijk, Franse schip uit de Napoleontische tijd komt de laatste jaren bij zeer laag tij en aanhoudend aflandige wind bloot te liggen. F0T0 LEX DE MEESTER Zowel de productie als het gebruik van elektriciteit verandert in hoog tempo. Kwam in vroeger jaren de stroom alleen uit de elektriciteits centrales van de PZEM, tegen woordig komen er bijna dagelijks nieuwe kleine en grote producen ten bij. Die moeten allemaal op het net werk worden aangesloten. Het gaat om particulieren die zonne panelen op hun dak leggen, maar ook om bedrijven en corporaties die wind- en zonneparken bou wen. Ook aan de vraagkant staat DNWG voor uitdagingen. Steeds meer bedrijven en instellingen plaatsen laadpalen voor elektri sche auto's, particulieren schake len over van koken op gas naar elektrisch en er komen meer wo ningen die (deels) elektrisch ver warmd worden. Pieken Wat de belasting voor het stroom net nog groter maakt, zijn de pie ken in zowel verbruik als produc tie van elektriciteit. Tijdens een zonnige dag met veel wind is de productie veel hoger dan wanneer het bewolkt en windstil is. Het zelfde geldt voor het laden van de accu's van elektrische auto's en het koken op elektrische kookpla ten; dat zorgt voor een plotselinge stijging in het stroomgebruik als mensen van hun werk komen. Om te voorkomen dat het net werk overbelast raakt, moet het worden verzwaard. De vernieu wing van oude gasleidingen gaat overigens ook gewoon door. Waterstof Er lopen onderzoeken naar het ge bruik van waterstof voor verwar ming van huizen. Voor het transport van water stof kunnen de leidingen worden benut die nu nog voor het trans port van aardgas in gebruik zijn. Naast het uitvoerende werk aan kabels en leidingen, vraagt de Tegenwoordig komen er bijna dagelijks nieuwe kleine en grote producenten van elektriciteit bij energietransitie meer overleg met overheden, producenten en con sumenten dan voorheen. Eén van de vacatures bij DNWG is bijvoorbeeld die van consultant energietransitie. Hij onderhoudt contact met belang hebbenden als de provincie, het waterschap, wooncorporaties en collega netbeheerders buiten de provincie. Op dit moment heeft DNWG meer dan twintig vacatures uit staan en worden stagiaires en af studeerders uitgenodigd op deze functies te solliciteren. Vaste dienst DNWG heeft momenteel 640 mensen in vaste dienst. Daarnaast kan de onderneming een beroep doen op 100 tot 150 flexwerkers die per opdracht ingezet wor den. DNWG zorgt voor aanleg, onderhoud en beheer van netten en installaties op het gebied van elektriciteit, gas en drinkwater. Enduris en Delta Infra zijn onder delen van de onderneming. It woensdag 17 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Stroomnet verandert in ijltempo Om goed voorbereid te zijn op de energietransitie, is de Delta Netwerkgroep (DNWG) op zoek naar nieuw technisch personeel om het elektriciteitsnet in Zee land up-to-date te houden. Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33