Geen sorry 3 Een dagje schatgraven bij 28 M ANGELA KIJKT TV Hoe voelt dat eigenlijk? Erachter komen datje al jaren een fortuin in huis blijkt te hebben? Deze krant nam de proef op de som en trok in het jubileumseizoen van Tussen Kunst en Kitsch met twee 'kostbare' schatten naar een opnamedag. Het is de ironie ten top: het programma dat een speciale - overigens niet grap pige - rubriek heeft waarin cabaretier Martijn Kardol sorry zegt namens anderen, krijgt het zelf niet over de lippen. Twan Huys gebruikte maandag een heleboel woorden om uit te leggen hoe het volgens hem en de redac tie van RTL Late Nighl vrijdagavond nu precies was gegaan in de kwestie Jenny Douwes (blok- keerfriezen) vs. Jerry Afriyie (Kick Out Zwarte Piet), maar 'spijt', 'excuses', 'sorry' of zelfs maar 'een beetje sorry' (copyright: Youp van 't Hek) zat er niet bij. We moesten het doen met de zinsnede waar ze op de kleuterschool ook zo dol op zijn: 'wat hebben we ervan geleerd?' Kort samengevat komt de uitleg van Huys erop neer dat Douwes vlak voor de uitzending besloot om, ondanks 'heldere afspraken', toch niet met Afriyie aan een tafel te willen. Die leek toen genoegen te nemen met een plek op de eerste rij. In de reclamebreak zou hij van mening zijn veranderd. Dus brak Huys vervol gens zijn woord aan Jenny en ontstond live op tv een rare stoelendans met als belangrijkste verliezer de geloofwaardigheid en betrouw baarheid van de nieuwbakken talkshowhost. Had hij nou gewoon ruiterlijk sorry gezegd en het daarbij gelaten, dan was het maandag avond waarschijnlijk klaar geweest. Maar met deze verklaring pookt Huys het vuur alleen maar op. Want hij was nog niet uitgesproken of Afriyie suggereerde op Twitter dat hij een andere lezing heeft en nooit zou instemmen met een plek aan de zijlijn. Of in zijn woorden: een plek in the back of the bus, waarmee hij de racismekaart trekt. Misschien deed hij dat vrijdagavond in de reclamebreak ook wel. Dat zou nog het meest verklaren waarom Huys als door een wesp ge stoken reageerde en Afriyie aan tafel noodde. Blijft de vraag waarom Afriyie er überhaupt was. Want volgens Douwes' advocaat Wim Anker is zijn cliënt nooit, ook weken geleden niet, akkoord gegaan met een discussie. Wat in elk geval als een paal boven water staat: er kleeft een onfrisse bijsmaak aan de hele gang van zaken. Dat ze als programma zo graag willen leren, een kleine tip, ook aan cabaretier Kardol: kijk de opening van Pauw van maandag terug. En luister vooral naar het zinnetje: „Dit zijn mijn gasten en ze zitten allemaal aan tafel." Dat is helder. En humor. Pink in Arena 'Ross' inWill Grace De Burgh in Carré et is maandag ochtend en een handjevol men sen staat voor een witte tent in het centrum van As sen. Aan hun voeten plastic tassen van Jumbo of Lidl en in bubbeltjesfolie omwik kelde schilderijen. De regen komt met bakken uit de hemel, en dus kijkt iedereen om de paar minuten zorgelijk naar beneden. Is alles wel waterdicht ingepakt? Het groepje mensen, bijna allemaal op leeftijd, komt met hetzelfde doel: ontdekken wat hun meegebrachte theepotjes, beeldjes en andere objec ten waard zijn. Dat ze ruim een uur te vroeg zijn voor de opnamedag van Tussen Kunsten Kitsch, deert ze niet. „Beter te vroeg dan te laat." Binnen in de tent wachten Milou en Jasmijn, beiden begin 20. De twee studentes zitten klaar om de ruim duizend bezoekers welkom te heten. Mensen komen naar het programma voor de spullen, maar ook voor de gezelligheid De klaptafel voor hen ligt vol met an sichtkaarten met het hoofd van pre sentator Frits Sissing. Ook is er voor iedereen koffie, thee en een wit kade tje met kaas. „De gasten zijn altijd te vroeg", legt eindredacteur Dorette Kuipers van AvroTros uit, terwijl ze koffiedrinkt in het café van het Drents Museum, zo'n 50 meter verderop. Bekend ter rein, want het is voor de tweede keer dat Tussen Kunst en Kitsch in Assen wordt opgenomen. „Voor veel men sen is het echt een dagje uit. Dus die gaan lekker op tijd op pad." Het is een bijzonder seizoen voor Kuipers. Vanavond is er op NPO1 ter gelegenheid van het 35ste seizoen een speciale jubileumuitzending, op genomen in het Rijksmuseum in Amsterdam. De tafel waar Sissing zijn gasten en experts ontvangt, staat pal voor De Nachtwacht, een langge koesterde wens van de programma makers. In de tent in Assen zijn de wach tende mensen op klapstoeltjes gaan zitten. Hun hele hebben en houden ligt uitgestald op de vloer. „Ik kijk elke aflevering", vertelt Ria (68), die uit de omgeving van Assen komt. „Ik ben blij dat het nog steeds hetzelfde is. Er verandert al genoeg op televi sie." Ook de twee zusjes Romunda (26) en Maartje (22) uit Wezep zijn fan. „Ik wilde hier altijd al een keer heen", vertelt Maartje. De twee blonde zusjes vallen wel op, want ze zijn verreweg de jongste in het gezel schap. Zelf zijn ze vanmorgen vroeg nog even langs oma gereden om een schilderijtje op te halen. Of ze hopen dat het veel waard is? „Zou leuk zijn, maar het maakt ons niet echt wat uit eigenlijk." Collega's Sophie en Hilde uit Gro- Quotevan de dag Het Brabantse zit nog altijd in me, ook in Los Angeles laat ik in mijn pyjama de hond uit m woensdag 17 oktober 2018 GO MUZIEK Pink geeft zon dag 16 juni een concert in de Johan Cruijff Arena. De zan geres begon in maart met haar mondiale Beau- tiful Trauma World Tour en deed onder meer al de VS, Australië en Nieuw-Zeeland aan. De kaart verkoop begint op vrijdag 26 oktober. TELEVISIE David Schwim- mer (Ross uit Friends) maakt zijn entree in de comedyserie Will Grace. Hij vertolkt de rol van de vriend van Grace. Vanaf 30 okto ber keert de serie terug op zender TLC. Ac teur Matt Bomer is als nieuwe liefde van Will ook voor het eerst te zien in Will Grace. MUZIEK De Ierse zanger Chris De Burgh treedt 1 decem ber 2019 op in Theater Carré in Amsterdam. Hij speelt twee albums in zijn geheel live. Het gaat om Into The Light, met zijn grootste hit The Lady in Red en Moonfleet Other Stories. De voorverkoop voor het optre den begint ko mende vrijdag. Tussen Kunst en Kitsch Bonne Kerstens 44 Dorette Kuipers, eindredacteur T Door de regen met een goed ingepakt kunstwerkje. —Actrice Sylvia Hoeks in Veronica Magazine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28