2 En nu Servië DierenPark Amersfoort 27 VOLLEYBAL WK VROUWEN IN JAPAN De volleybalvrouwen staan bij de laatste vier op het WK, een prestatie die Nederland nooit eerder haalde. De vijf krachten van dit Oranje, dat vrijdagochtend Servië treft, uitgelicht. Bekijk alle uitjes op pzc.nl/najaarsuitjes j, Teamgevoel Soms hoort Celeste Plak (22) I verbaasde opmerkingen van buitenlandse concurrenten: „Het lijkt alsof jullie allemaal veel ple zier hebben met elkaar." Het klinkt misschien zoetsappig, of wellicht overdreven, maar Plak kan er niet meer van maken. „Ik denk dat wij zo ver zijn gekomen doordat we zo hecht zijn." Bij clubs is het 'ikke, ikke, ikke', weet Plak. Laura Dijkema (28) er vaart precies hetzelfde. Veel heeft ook te maken met de financiële consequenties die horen bij een club en soms ook bij een land. Dij kema: „In de Oostbloklanden zijn ze meer op zichzelf gericht, daar geeft de regering bonussen voor een olympische medaille. Wij doen het voor het plezier, voor de prestatie. Bij ons komt het uit het hart en dat is een ander soort mo tivatie." Mentale weerbaarheid „Wij zijn diesels, wij zijn diesels", riep aanvoerster FINALFOUR Maret Balkestein- Grothues (30) na de spectaculaire overwinning op de Verenigde Staten (VS). Al zat de kracht van Nederland die wed strijd niet in het uithoudingsver mogen, maar vooral in de mentale weerbaarheid van het team. De aanvoerster wil maar zeggen: zo'n thriller van vijf sets tegen de VS waarin Nederland de laatste drie won, had niemand een paar jaar geleden kunnen zien. Het zelfbe wustzijn domineerde destijds simpelweg niet in de ploeg. „Een achterstand ombuigen? Een paar jaar geleden wisten we niet hoe we dat moesten doen. Nu denken we: rustig blijven en door gaan met wat we elke dag doen. Dat is karakter en een stukje erva ring. Van: no matter what, geef nooit op", zegt Grothues. 3Lonneke Sloetjes Volgens bondscoach Jamie Morrison behoort Lonneke Sloetjes (27) tot de drie beste speelsters ter wereld. In de wed strijd tegen de VS scoorde ze meer dan 38 keer - al was dit niet eens haar record. Zonder ploeggenoten is een sterspeler nergens, maar zonder sterspeler verdwijnen de kansen op een WK-medaille. Zo simpel is dat. Zij scoort meer dan alle ande ren uit haar team, zij maakt ballen op onmogelijke posities mogelijk en ondanks dat zal Sloetjes de nacht van donderdag op vrijdag (als het Servië treft in de Final Four) gewoon weer onrustig in haar bed liggen, zenuwen zijn haar namelijk niet vreemd. 4 Volwassenheid Vraag Grothues naar het ver schil in de onderlinge ge sprekken tussen tien jaar geleden en nu en ze begint hard te lachen, voordat ze hard uitroept: „Zó, o god, hé." Ja, de gespreksonderwer pen zijn als 30-jarige anders dan als 20-jarige. Maar wat er op de kamer bij Dijkema en haar aan bod komt, deelt Grothues niet. „Ach, wat nu sowieso besproken wordt, is het kopen van een huis of auto's. Of het nieuws, daar had ik het toen echt niet over." Dat stukje volwassenheid maakt het team wellicht hechter, een groot deel van het team groeide sa men op. Dat creëert een band en onderling begrip. Maar het stuk volwassenheid dat het team écht beter laat presteren, is de ervaring die is toegenomen. 5 Sportbeleving Giovanni Guidetti, voorma lig bondscoach én de man onder wie Nederland in 2015 voor het eerst in jaren weer echt grote successen beleefde, benoemde het onlangs nog: niets dan lof voor het arbeidsethos van de Nederlandse volleybalsters. Toen Guidetti aantrad, stond het team ruimschoots buiten de top 10 van de wereld. Verliezen van de wereldtop? Geen schande. De Ita liaan maakte dat de speelsters gin gen geloven in hun kansen. Nu ne men ze geen genoegen meer met minder dan een medaille. ifion* ili onx Buitenspelen, genieten en dieren spotten >ierenfèrK VOOr 16,85 Amersfoort woensdag 17 oktober 2018 PC 'Motivatie komt uit het hart' Lisette van der Geest Nagoya NAGOYA Nederland verloor gisteren van China (3-1). De nederlaag blijft zonder gevol gen; het plaatste zich een dag eerder al voor de Final Four, die vrijdag beginnen. Daarin treft Oranje Servië om 06.40 uur Nederlandse tijd. De Nederlandse volleybalvrouwen vieren een winnend punt in het duel met China. Het duel ging gisteren verloren met 3-1, maar het was een nederlaag zonder gevolgen, fotogetty images Verkoopperiode: t/m 28-10 Ontdek DierenPark Amersfoort tijdens je dagje uit, want in onze dierentuin is van alles te beleven. Klauter via de avontuurlijke Klim Alles-route boven de beer, glijd langs de hyena's en duik op tussen de leeuwen. Met je fietsboot vaar je langs de giraffen en in Snavelrijk vliegen de vogels je om de oren. Dit bosrijke park is dé dierentuin voor iedereen die van buitenspelen en dieren spotten houdt.Tip: doe mee met de DinoAdventures in de herfstvakantie en ervaar hoe het is om een échte dinobeveiliger te zijn. Als je durft... VanZZjS© Tickets zijn geldig tot 6 januari 2019 Ga naar pzc.nl/dierenpark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27