Lepe broer eist vordering op bij zijn zuster liefdevoor het vak 21 Waarvan akte voorvader 6 procent rente, een veel gebruikte constructie die gezorga; fiscaal voordeel oplevert. amper zien per kind. a het overlijden van moeder zorgt ze jaren voor haar vader. Dag en nacht staat ze voor hem klaar. Mantelzorger pur sang. Nu is hij overleden. Ze is verdrietig, maar ook blij dat hij zijn rust heeft gevonden. Zij en haar broer zijn de enige erfgenamen. Zonder er verder bij na te denken of informatie in te winnen aanvaardt ze de erfenis. Ze maakt zich geen zorgen: die erfenis deelt ze gewoon met haar broer. Haar broer is leper: hij aanvaardt beneficiair. Zo kan hij de erfenis weigeren als de schulden onverwacht hoger zijn dan zijn erfdeel en draait hij nergens voor op. De testamenten van hun ouders hebben een langstlevendebeding: als één van de twee over lijdt, kunnen de kinderen hun erfdeel pas op eisen als ook de langstlevende partner is over leden. Door die constructie, die tegenwoordig in de wet vastligt, hoeft de overlevende ouder het huis niet te verkopen om de kinderen hun erfdeel te kunnen uitbetalen. vijftien jaar geleden overleden. Haar erfenis bedroeg toen een ton, de helft van de toenma lige waarde van de woning. Haar echtgenoot en de kin deren hebben ieder recht op een derde daarvan, ruim 33.000 euro per persoon. Va der kon destijds meteen over dat geld beschikken, de kinderen moesten wachten en hebben in feite een uitgestelde vor dering op hun vader. A1 dip inrpn In het testament van de /arutcjwi cn ouders is ook vastgelegd Heeft ZO dat 'let mocdcrlijk erfdeel jaarlijks zou groeien met hnnr hrnpr Door de )aarliikse bij- telling is de vordering liet zich van de kinderen gegroeid tot een kleine 63.000 euro De verkoop van vaders kleine en verwaarloosde woning levert, op het dieptepunt van de markt, 175.000 euro op, het spaargeld is opgegaan aan de hoge zorgkosten. Dat de zus de erfenis vol heeft aanvaard, breekt haar nu op. Ze is verantwoordelijk voor betaling van schulden en vorderingen. Voor haar lepe broer geldt dat niet. Sterker: hij kan zijn vordering van 63.000 euro bij zijn zus opeisen en doet dat ook. Van wat overblijft - het vaderlijk erfdeel van 112.000 euro - heeft hij recht op de helft, 56.000 euro. Hij incasseert dus in totaal 119.000 euro, zijn zus 56.000 euro. Het stemt haar bitter. Al die jaren dat zij voor hun vader heeft gezorgd, heeft hij zich amper laten zien. Maar nu er geld te halen valt, staat hij vooraan. En ik weet: dat komt niet meer goed tussen die twee. Daardoor kan een deel van het inko men in een hoger belastingtarief val len. Met andere woorden: door te werken word je mogelijk zwaarder belast. In 2018 betaal je tot 20.142 euro 18,65 procent aan belasting. Over het inkomen vanaf 20.143 euro betaal je 22,95 procent belasting. Raadpleeg de website van de Belastingdienst voor de overige tarieven. Een hoger inkomen kan ook van invloed zijn op toeslagen. Hoeveel huur- en zorgtoeslag je krijgt, hangt namelijk af van je inkomen. Bijver- POPULAIRE BANEN 'Als je doet watje graag wilt doen, heb je niet het gevoel dat je aan het werk bent' diensten kunnen er dus voor zorgen dat toeslagen lager uitpakken of zelfs vervallen. Extra inkomen heeft ook gevolgen voor de AOW-toeslag. Die is in 2015 afgeschaft, maar er zijn mensen die de toeslag nog ontvangen. Als je gaat werken, wordt de AOW-toeslag la ger. Hetzelfde geldt voor de AIO, een aanvulling die AO W-gerechtigden kunnen krijgen als het inkomen lager is dan het sociaal minimum. Stijgt je inkomen, dan daalt de AlO-aanvul- ling. Verzekerd Tot slot: AO W-gerechtigden die op nieuw in loondienst treden, zijn niet langer verzekerd tegen arbeidsonge schiktheid en werkloosheid. De werkgever draagt immers geen pre mies meer af. Je ontvangt dus geen uitkering als je onverhoopt arbeids ongeschikt of werkloos wordt. Wel ontvang je een Ziektewetuitkering (van maximaal dertien weken) als je ziek wordt. Ook behoud je recht op het minimumloon. Relatietherapeut Kroese ziet zich ondanks haar leeftijd voorlopig nog niet stoppen. „Zolang het kan, ga ik door. Mijn grote voorbeeld is een col lega-therapeut van inmiddels 83 jaar. Als je doet wat je graag wilt doen, heb je niet het gevoel dat je aan het werk bent." woensdag 17 oktober 2018 Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. De moeder van de broer en zus is Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl GO -INEKE KROESE Welke banen zijn geliefd onder pensionado's? We vroegen het aan Menno Meijer, directeur van Rvaring, een uitzendbureau voor 65-plussers. 1. Boekhouden „Ervaren boek houders en ac countants met een financiële achtergrond zijn veelgevraagd, zodat onderne mers geen tijd meer kwijt zijn aan de boekhou ding." 2. Koerierswerk „Dan doel ik niet op pizza's of post rondbrengen, maar op gespeci aliseerd koeriers- werk. Bijvoor beeld voor tandtechnische laboratoria of groothandels in levensmiddelen." 3. Huismeester „Oftewel: men sen met twee rechterhanden die als conciërge of huismeester toezicht houden en kleine repara tiewerkzaamhe den verrichten." pensionado's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21