O O O Nederland duikelt twee plaatsen op ranglijst 18 Minister en DNB blijven bij strenge regels Kort NOG EEN GROTE KLANT WEG TomTom in mineur op beurs De beursdag begon gisteren goed voor Tom- Tom, maar eindigde in mineur. De naviga- tiespecialist kelderde uiteindelijk meer dan 12 procent, nadat bekend was geworden dat Volvo volgend jaar wegvalt als klant. Voor beurs had TomTom net zijn winst- en om- zetverwachting naar boven bijgesteld, na een sterk derde kwartaal. De beleggers re ageerden hier in eerste instantie positief op. Toen kort daarop het Volvo-nieuws de ronde deed, liep de beurskoers snel terug. Vorige maand kreeg TomTom ook al een ge voelige tik op de beurs toen Renault en Toyota overstapten naar Google. BEURSGANG BEGIN VOLGEND JAAR 'Uber 120 miljard waard' Uber Technologies, het bedrijf achter de po pulaire taxi-app, kan bij zijn beursgang ge waardeerd worden op 120 miljard dollar. Dat blijkt uit zogenoemde waarderingsvoorstel- len die Uber heeft ontvangen, meldt zaken krant The Wall Street Journal op basis van in formatie van ingewijden. Uber zou in de eerste helft van volgend jaar de stap naar de aandelenmarkt willen maken. De voorstel len werden vorige maand ingediend door zakenbanken Goldman Sachs en Morgan Stanley. CONFLICT AL MAANDEN AAN DE GANG Metaalbewerkers voeren morgen weer actie Metaalbewerkers uit de regio Eindhoven en de Kempen leggen morgen het werk weer een dag neer. Volgens vakbond FNV doen autofabrikant VDL, chipmachinebouwer ASML en truckfabrikant DAF mee. Aantal len zijn nog niet duidelijk. Bij DAF legden medewerkers eind vorige week nog hun werk neer. Deze week werd al bij metaalbe drijven gestaakt op andere plaatsen in Ne derland, zoals bij Fokker in Papendrecht en bij diverse bedrijven uit de regio Emmen. In de metaalsector vinden al maandenlang ac ties plaats. De stakers strijden voor een jaar lijkse loonstijging van 3,5 procent. Ook wil len ze een einde aan de volgens hen doorge slagen flexibilisering in de branche. De cao metalektro geldt in totaal voor ongeveer 150.000 werknemers in Nederland. Flitsen TKH Altice Europe Ahold-Delhaize TomTom Minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees en De Nederlandsche Bank zien niets in een versoepeling van de regels. Dat lieten ze in een brief aan de Tweede Kamer weten. Ze zijn bang dat de pensioenfond sen zich anders onterecht rijk reke nen. Dat is een tegenvaller voor de pensioenfondsen. Die hopen juist dat er bij het nieuwe pensioen akkoord soepeler regels zouden komen zodat de pensioenen eerder verhoogd kunnen worden. Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB), was daar duidelijk over. „Zo lang er sprake is van een garantie op de pensioenuitkering moeten pensi oenfondsen met de rekenrente re kenen." Juist die rekenrente is een belangrijke oorzaak dat de pensioe nen mogelijk gekort moeten wor den. Knot wil voorkomen dat pensi oenfondsen zich rijk rekenen. „Pensioenfondsen hebben nog al tijd een tekort van 150 miljard euro", aldus de bankpresident. De strenge opstelling van DNB moet voorkomen dat pensioen fondsen in de toekomst geld tekort komen om de pensioenen uit te be talen. Nu garanderen pensioen fondsen min of meer de hoogte van het pensioen. Zolang ze dat doen, moeten ze zich houden aan de strenge regels van DNB. Die strenge regels bepalen hoeveel vermogen een pensioenfonds mi nimaal moet hebben om de hui dige en toekomstige pensioenen te kunnen uitbetalen. Als fondsen de pensioenen willen verhogen, moe ten ze nog extra sparen voor een financiële buffer. Als een fonds er niet in slaagt aan het minimaal vereiste vermogen te komen, moet er zelfs op de pensioenen gekort worden. Dat laatste dreigt nu te gebeuren bij een aantal grote fondsen. Sowieso waren er maar wei nig fondsen die de hoogte van het pensioen kunnen de regels worden versoepeld. Dat is geen aanlokkelijk perspec tief. Want de pensioenen gaan dan veel meer fluctueren. Jaren dat het goed gaat met de beleggingen kun nen de pensioenen worden ver hoogd, maar als het een keer mis gaat, moet er ook direct wor den gekort. Pensioenfondsen PME en PMT hoop ten juist dreigende kortingen te kun nen voorkomen Pensioenfondsen hebben nog altijd een tekort van 150 miljard euro laatste jaren de pensioenen konden verhogen. De pensioenfondsen klagen juist dat de strenge regels ervoor zorgen dat er nu te weinig kan worden uitgekeerd. Ze vinden dat ze te veel te grote reserves moe ten aanhouden. De hoop van de pensioenfond sen is dat een nieuw pensioen akkoord de mogelijkheid geeft de pensioenen weer eens te verhogen. Door minder harde garanties over de hoogte van het pensioen te geven, hopen de fondsen onder de strenge regels uit te komen. Maar daar is Knot niet voor te porren. Al leen als er helemaal geen garantie meer wordt gegeven over de met een nieuw pensioenakkoord. Ook pensioenfonds PFZW hoopt dat de nieuwe regels minder streng zullen zijn, evenals het grootste pensioenfonds het ABP. „Bij een nieuw stelsel hoort een set nieuwe rekenregels. Flet is belangrijk dat die zo zijn dat be paalde groepen niet harder getrof fen worden dan andere", aldus de woordvoerder. Gepensioneerden bijvoorbeeld hebben direct last van kortingen. Actieve deelnemers krijgen ook een korting op hun aanspraak, maar die kan in de loop van de tijd nog ongedaan gemaakt worden als het pensioenfonds goed presteert. Door de opstelling van de minis ter en de DNB zitten de fondsen klem. Ze kunnen de pensioenen al leen verhogen als ze afspreken minder hoge buffers aan te houden. Maar dat betekent een onzekerder pensioen. Bij tegenvallende beleg gingsresultaten is er dan geen of een veel kleinere buffer om die te genvaller op te vangen. Dat bete kent dat er sneller gekort moet worden. Die keus willen de pen sioenfondsen liever niet maken. GENÈVE Nederland behoort niet langer tot de vijf best preste rende economieën van de we reld. In de nieuwe ranglijst van het World Economie Forum staat ons land zesde. Succesvolste van de 140 gemeten economieën is die van de VS. Nummer twee is Singapore, daarna komen Duitsland en - de nummer één van vorig jaar - Zwitserland. Japan maakt de top vijf vol en dan komt Nederland. Vorig jaar eindigde Nederland nog als vierde. Dat ons land twee plaatsen duikelt, komt deels door de vernieuwde wijze van meten. De ranking van 2018 ver trouwt meer op harde data; de interviews met directeuren tel len minder mee. Ook worden nieuwe indicatoren meegeno men, zoals het percentage wer kende vrouwen. Los van de nieuwe wegingsfac toren, presteert de Nederlandse economie op enkele terreinen gewoon slechter, constateert de Rotterdamse hoogleraar Henk Volberda. Met name qua innovatie laat ons land steken vallen. Landen als Israël (4,3 procent), Zweden (3,3), Zwitserland (3 procent) en Duits land (2,9 procent) geven een be duidend groter deel van het nati onaal inkomen uit aan research and development. „Onze 2 pro cent is slechts goed voor een 19de plaats." Op het gebied van kunstmatige intelligentie, robotisering, big data, blockchain en 3D-printing dreigen we daardoor de boot te missen, aldus Volberda. C&A krimpt het Europese topmanage ment in van zeven naar drie directeuren. Hierdoor verdwijnt Bart Brenninkmeijer, het laatste lid van de oprichtersfamilie, uit de C&A-directie. Nederlandse bloemenhandelaren hebben in de eerste negen maanden minder bloe men en planten geëxporteerd. Vooral in Italië liep de afzet terug. De politieke onzekerheid heeft het consumentenvertrouwen negatief beïnvloed. O woensdag 17 oktober 2018 GO Het Twentse techbedrijf koopt het Duitse Lake- sight Tech nologies. KKR, Mirova en Macquarie zou den een joint venture willen aangaan met de Franse kabelaar. Supermarkt ketens staan onder druk door de sombere cij fers van Walmart. De mededeling dat ook Volvo af haakt als klant, joeg de beleg gers schrik aan. Pensioen korting is nog steeds niet van de baan Pensioenfondsen hoeven niet te rekenen op een soepeler behan deling bij een nieuw pensioen akkoord. De kans op kortingen op de pensioenen blijft daar door levensgroot. Peet Vogels Den Haag -Klaas Knot, DNB c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18