Marjan Berk Vraag naar lokale hulp bij armoede neemt toe SflMEn EÜERGIE inKOPEn «bjs, 17 y 46 procent is een jaar of langer klant Ik voel meer dan ooit dat het feminisme nog heel wat werk heeft te verzetten levert je scherpe tarieven op en drukke dag achter de rug, geen tijd voor een revitaliserend middagdutje, daarom vroeg naar bed. En alles wat ik 's avonds op de tele visie mis omdat ik zo idioot vroeg ga slapen, haal ik 's nachts in. Niets heerlijkers dan om een uur of drie uitgerust en vanuit mijn warme bed, geflankeerd door een kop thee, naar De Wereld Draait Door te kijken. Pure luxe van de alleengaande! En dan die glunderende mannen- en jon genskoppen te zien omdat we hebben gewonnen van Duits land. Overweldigend gewonnen, dus niet moeizaam met één doel punt je verschil. Nee, in volle glorie: drie-nul! tevreden knorrende bondscoach, een nog steeds een beetje opge wonden Matthijs van Nieuw- kerk. Als moeder van vier zoons en vier kleinzoons glunder ik mee in die nationale tevreden- heidsgloed. Zie je wel?! Dit is het keerpunt! Afgelopen met dat stomme rotgevoel van wéér verliezen... Het volk - wij dus - anticipeert op dat rare gevoel van een nieuwe gouden voetbaltoekomst. Ik weet nauwelijks iets van voetbal, ik weet nog net wat een corner is... en toch laaf ik mij ook aan die opleving van het vaderlandse balspel. Al het ellendige wereld nieuws verbleekt tijdelijk naast de glorie van dat elftal dat in staat bleek ons weer te laten geloven dat wij in staat zijn de bal effec tief in het doel van de tegenstan der te schoppen. Deze column moet zo op de mail. Ik weet alleen dat ik vanavond op tijd voor de buis op de bank zit, met mijn voeten op tafel, een al coholvrij biertje en een zak chips binnen handbereik. Mijn solida riteit met ons elftal kent geen grenzen maar emotioneel ben ik eenzaam, verlaten... Ik bel even een kleinzoon, die niet weet hoe vlug hij het gesprek moet beëin digen. Mijn mannelijke familieleden hebben geen behoefte aan het ondeskundige commentaar van deze grootmoeder. Ze nemen niet eens meer op, wanneer ik ze bel. Op harde toon wijzen ze mijn onprofessionele belangstel ling af. Ze hebben me achtergela ten in een emotioneel ijsveld. feminisme nog heel wat werk heeft te verzetten. Er valt nog behoorlijk wat gevoelspijn op te ruimen voordat wij weer op gelijke voet met onze mannen en zonen kunnen communiceren. Over voetbal welteverstaan... Want er gaapt een immense afgrond tussen mannen en vrou wen wanneer het gaat over dat spel met de bal. En toch, met mijn honden trouw wens ik onze jongens alle succes, alle geluk met het winnen van weer een wedstrijd. Al is het alleen maar om onze bondscoach bij het nagesprek weer te horen grommen van tevredenheid! Wat er ook gebeurt, ik blijf toch solidair zingen: Hup! Holland! Hup! Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) moesten in 2016 590.000 Nederlanders rondkomen van een laag inkomen; 8,2 procent van de bevolking. Dat percentage daalt naar verwachting dit jaar. Een deel van die mensen doet een beroep op gemeentelijke bijstandsregelingen of toeslagen. Anderen zoeken hulp bij particu liere armoedebestrijders, zoals de Voedselbank, Stichting Leergeld, No Budget-restaurants en de Vakantiebank. Het gaat vaak om mensen die langdurig werkloos zijn, in de schulden zitten, maar soms ook in de problemen zijn geraakt door eenzaamheid, echt scheiding of ziekte. Stichting Armoedefonds finan ciert particuliere projecten uit gif ten van donateurs. Het onder steunde al 113 organisaties, die sa men 125.000 mensen bereikten. Het risico dat mensen langdurig in armoede blijven, wordt groter Waar de Voedselbank vorig jaar 6000 klanten minder had dan in 2013, krijgen organisaties die sociale activiteiten aanbieden, meer hulp vragen. Het gaat dan bijvoorbeeld om vakanties voor mensen die het niet breed hebben, of maaltijden voor eenzame mensen. Jaar of langer „Het particuliere initiatief om ar moede op lokaal niveau te bestrij den, bloeit als nooit tevoren", zegt Teije Brandsma van Stichting Armoedefonds. „Deze initiatieven vervullen een steeds belangrijkere rol in de samenleving. Burgers en gemeenten weten in hun eigen re gio particuliere armoedebestrijders steeds beter te vinden." Ondanks de economische groei belanden gezinnen vaak voor lan gere tijd in de armoede. 46 procent van de mensen die hulp vroegen, is een jaar of langer klant van een par ticuliere hulpinstantie, blijkt uit het onderzoek. Bijna driekwart heeft minstens een halfjaar contact. Volgens Stichting Armoedefonds groeien veel van deze particuliere organisaties als partner van ge meenten in de bestrijding van ar moede. Het rijk gaf gemeenten ex tra geld voor armoedebestrijding en die schuiven dat voor de uitvoering vaak door naar lokale organisaties. 64 procent van de particuliere or ganisaties verwacht dat mensen dit jaar vaker een beroep op hen zullen doen. Tegelijk hebben ze moeite om voldoende vrijwilligers te vin den en de organisatie financieel boven water te houden. De gemid delde leeftijd van vrijwilligers loopt op en ze hebben gemiddeld minder tijd te besteden. Brandsma: „Ondanks alle jubel verhalen over de economie wordt het risico groter dat mensen lang durig in armoede blijven. Mensen zoeken vaak op meerdere plekken hulp. De overheid moet die private initiatieven serieus nemen." Een van de grote initiatieven is Stichting Urgente Noden (SUN). Deze organisatie heeft 26 nood hulpbureaus die in honderd ge meenten jaarlijks duizenden men sen helpen, die 'tussen wal en schip zijn gevallen'. „Er is een toename van het aantal mensen dat een be roep op ons doet", zegt directeur Nathalie Boerebach. „Naast men sen die met te weinig geld rond moeten komen vanwege armoede en schulden, zien we ook mensen die ronduit pech hebben gehad." De stichting is vooral bedoeld om met een eenmalige gift mensen te Soms hebben mensen op papier wel een aardig inkomen, maar houden ze in de praktijk weinig over ontlasten van zorgen of een stapje verder te helpen. De hulp varieert van een tandartsbehandeling en geld voor een nieuw paspoort tot een schenking voor het inrichten van een woning of babykamer. Vangnet Boerebach: „Wij zijn een vangnet of springplank voor mensen die geen beroep kunnen doen op ge meentelijke voorzieningen. Soms hebben mensen op papier wel een aardig inkomen, maar houden ze in de praktijk weinig over. Wij kijken naar het feitelijk besteedbaar in komen. We kunnen heel snel en heel concreet hulp bieden. Dat maakt dit werk mooi en zinvol." Zonder gedoe V 100% groene stroom V Je overstap regelen wij consumentenbond.nl/energiecollectieF woensdag 17 oktober 2018 GO Voet ba Een stralende ouwe Gullit, een Maar nu is het dinsdagochtend. Ik voel meer dan ooit dat het Het aantal mensen dat voor hulp aanklopt bij particuliere organi saties die armoede bestrijden, steeg tussen 2013 en 2017 met 18 procent. Dat blijkt uit een rapport van Stichting Armoede- fonds, dat vandaag op Wereld- armoededag verschijnt. Tonny van der Mee Rosmalen -Teije Brandsma, Stichting Armoedefonds - Nathalie Boerebach, directeur Stichting Urgente Noden online special met bespaartips consumentenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17