Huisarts: bedreigen in de praktijk is het nieuwe eisen Kortingsdagen Bijzondere ontdekking in de Noordzee korting 15 Crowdf unding voor 34 Friezen „Het is in één woord geweldig", roept Barto enthousiast. „Volgens deskundigen van Naturalis - het nationaal onderzoeksinstituut op het gebied van biodiversiteit - werd nooit eerder een kleine acht armige octopus levend gespot in de Noordzee. Vissers vinden af en toe wel dode exemplaren in hun netten en ze spoelen ook wel eens aan op het strand, maar beelden van waren er tot nu toe niet." De hobbyduiker, in het dagelijks leven adviseur bedrijfsvoering, maakte zijn unieke beelden zater dag tijdens een duik in de buurt van het scheepswrak Emden 3. „Ik dacht in eerste instantie dat het een pijlinktvis was of een sepia, maar die inktvisachtigen schieten meteen weg zodra je ze bena dert. Deze zat heel rustig op de zeebodem en bleef ook zitten toen ik dichterbij kwam", zegt Barto te rugblikkend. Hij had meteen door dat het een andere inktvisachtige moest zijn en filmde en fotografeerde het beest dan ook uitgebreid. „Het roodbruine exemplaar liet mij rus tig mijn gang gaan, sprong af en toe een meter verder om daarna weer rustig te poseren." Eenmaal weer op het duikschip waarmee Barto vanuit IJmuiden de Noordzee was opgegaan, toonde Barto de beelden trots aan zijn mededuikers. De opnames waren intussen automatisch ge- upload op de website van de stich ting Brave Water Foundation. Die identificeerde de inktvisachtige als een kleine achtarmige octopus. Barto: „De biologen vroegen me hoeveel zuignappen het exem plaar aan zijn tentakels had zitten. Dat was heel moeilijk vast te stel len. Ik meende een dubbele rij zuignappen te zien wat zou bete kenen dat het een achtarmige oc topus was. Die komt in de Noord zee voor, maar wordt amper nog waargenomen. Uiteindelijk bleek het een enkele rij zuignappen te zijn. Daarmee stond vast dat het een kleine achtarm was." De biologen reageerden enthou siast, de duikers zo mogelijk nog meer. „We zijn zondagmorgen toen het nog donker was - inktvis sen zijn nachtdieren - het water weer in gegaan in de hoop de octo pus opnieuw te spotten. Helaas. Ook zondagmiddag namen we het beest niet meer waar." Daardoor is Barto nóg blijer met zijn opnames van de kleine acht armige octopus. Runhaar werkte maandag als re giearts op de Huisartsenpost in Zaandam. In die functie overlegt hij met het baliepersoneel of pa tiënten direct moeten worden ge holpen of dat ze kunnen wachten op hun eigen huisarts de volgende morgen. „Natuurlijk treffen wij mensen die hevig ongerust zijn en zich daarom niet altijd even diplo matiek uiten. Als je angstig of on zeker bent, kan dat gebeuren. Daar kunnen we mee omgaan." Maar, merkt Runhaar, steeds va ker komt de agressie niet voort uit emotie, maar is het 'een manipu latief middel om je zin door te drij ven'. „Bedreigen is het nieuwe ei sen. Ik ben maandag drie keer be dreigd, de mensen aan de balie zelfs vaker. Mensen die dreigen dat ze de boel kort en klein komen slaan. Of me willen vermoorden." Dreigers beseffen volgens Run haar niet dat ze zichzelf in de vin gers snijden. „Zo'n bedreiging leidt af. We zijn de boel aan het sussen, in plaats van zorg aan het verlenen aan mensen die het echt nodig hebben. Ik hoop dat mensen realiseren wat ze teweegbrengen." Cijfers over bedreigingen zijn er niet. Niet gek ook, want huisarts Derk Runhaar doet zelf ook geen aangifte van wat hem ten deel viel maandagavond. „Het kost veel tijd Mensen dreigen dat ze de boel kort en klein komen slaan of me vermoorden en vaak worden dit soort zaken ge seponeerd - het is zijn woord te gen het jouwe." Uit onderzoek van Stichting Sociaal Fonds Huisart senzorg blijkt wel dat zeker 60 procent van de artsen en 80 procent van de doktersassisten ten te maken heeft met agressie. Frank van As, die voor de Lande lijke Huisartsen Vereniging trai ningen 'Geen agressie in mijn praktijk' geeft, vindt dat Runhaar wél aangifte moet doen. „Ik zou een groot bord ophangen met de tekst: wij doen altijd aangifte van grensoverschrijdend gedrag. Be grenzen is de oplossing. Gaat u schelden, dan is daar de deur." Maar op de huisartsenpost is dat lastiger, vindt Runhaar. „Er zijn ziekenhuizen die patiënten die over de schreef gaan, weigeren. Voor de huisartsenpost, die werkt op postcodegebied, is er geen alter natief. Je kunt mensen niet géén zorg verlenen als dat nodig is. Be dreigingen zijn heel onwenselijk, maar dat hoeven ze niet met de dood te bekopen." Sympathisanten van de 34 Friese verdachten die de A7 bij Joure blokkeerden op de dag van de sinterklaasintocht vorig jaar, hebben voor hen een crowdfundingcampagne in het leven geroepen. De bedoeling is zo veel mogelijk geld op te halen om de verdachten finan ciële compensatie te bieden als ze een celstraf krijgen of een taakstraf moeten doen. Volgens de sympathisanten is de term 'blokkeerfriezen' voor de verdachten inmiddels een geuzennaam geworden en wordt deze veelvuldig door medestanders gebruikt om de verdachten te steunen. De web site www.strafpiet.nl is in het leven geroepen voor donaties. De initiatiefnemers hopen 200.000 euro op te halen. Vorige week diende de zaak voor de rechter, op vrijdag 9 november volgt de uitspraak. Tegen de 40-jarige Jenny Dou- wes uit Drachten, het boeg beeld van de blokkeeractie, is een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden geëist. Het nieuws over Hauwa heeft ons hart gebroken Gijzelnemer blijkt Syrische vluchteling De Duitse autoriteiten hebben de identiteit vastgesteld van de gijzelnemer die is opgepakt in Keulen. Het gaat om een 55-jarige Syrische vluchteling, een bekende van de politie. De Syriër raakte maandag ernstig gewond toen de politie in greep op het treinstation. De man had een molotovcocktail gegooid in een restaurant op het station. Daar raakte een 14-jarig meisje gewond. De Syriër gijzelde vervolgens een vrouw in een apotheek. Daar schoten agenten hem neer. Verdachten langer vast Dagrecord aan diggelen Hartproblemen door drugs kras Voordeel op alle reizen per persoon woensdag 17 oktober 2018 GO Gnieke beeiden van levende octopus Dat het zó speciaal zou zijn daar kan Mark Barto (50) uit Leiderdorp nog altijd niet bij. De hobbyduiker spotte afgelo pen weekend een inktvisach tige voor de kust bij Callants- oog, maakte opnames van het beest en stelde vast dat hij er als eerste in Nederland in was geslaagd een kleine achtar mige octopus te fotograferen en filmen. Caspar Naber Leiderdorp Een bijzondere vondst in de Noordzee, foto mark barto Kijk op de site bij /video naar de unieke beelden van de levende octopus Drie keer bedreigd worden tij dens een avond werken op een huisartsenpost in Zaandam. Huisarts Derk Runhaar trekt aan de bel. „Mensen moeten realiseren wat zo'n bedreiging met een zorgverlener doet." Marlies van Leeuwen Zaandam - Derk Runhaar, huisarts LEEUWARDEN Patricia Danzi, regionaal di recteur van het Internationale Comité van het Rode Kruis is ontsteld nu opnieuw een me dewerkster is vermoord in Ni geria, de 24-jarige Hauwa Mo hammed Liman. KEULEN ROTTERDAM De zeven verdach ten die eind sep tember zijn opge pakt vanwege het plannen van een aanslag, blijven ne gentig dagen langer in voorarrest. Dat heeft de rechtbank van Rotterdam gis teren bepaald. De zeven worden ver dacht van het voor bereiden van een terroristische aan slag in Nederland en deelname aan een terreurorgani satie. GILZE-RIJEN Weer een weerre- cord is verbroken. In Gilze-Rijen, bij Tilburg, was de temperatuur giste ren rond 15.00 uur gestegen naar 25,7 graden. Nooit eer der was het op 16 oktober zo warm, meldt Weeronline. AMSTERDAM Cardioloog Robert Riezebos waarschuwt voor het effect van drugs op het hart. Steeds vaker ziet hij patiënten met ernstige problemen na drugs gebruik. Toen hij in 2000 met zijn oplei ding tot cardioloog begon, werd hij een paar keer per jaar ge confronteerd met pro blemen die patiënten kregen door drugsge bruik. Nu is dat weke lijks en op de afdeling Spoedeisende Hulp dagelijkse kost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15