Kabeljauwstaart, bonenkroket en amandelboter 13 Analyse Nederland rolt de rode loper uit voor China. Maar aan al die Chinese miljarden die in onze economie worden gepompt zit een keerzijde, zegt hoog leraar Frank Pieke. He kunnen M allemaal winnaars ■I zijn", premier Mark Rutte gistermiddag tegen zijn Chinese collega Li Keqiang. Die sloot een tweedaags bezoek aan Nederland af op een congres waar Chinese en Nederlandse bedrijven elkaar ontmoetten. Rutte hoopt op veel contracten. Want dat is goed voor iedereen, bepleit de minister-president. „Geen importtarieven en andere handelsbelemmeringen." Nederland probeert zo een graantje mee te pikken van de handelsoorlog tussen de VS en China. Die hebben elkaar inmid dels voor honderden miljoenen aan importhefïingen opgelegd. Prima dat we handel drijven, maar toch moet het kabinet meer op zijn hoede zijn, vindt Frank Pieke. De hoogleraar Chinastudies en directeur van het Berlijnse Mercator Institute for China Studies was maandag bij de lunch die Rutte de Chinese delegatie aanbood. Hij zag daar vooral een goednieuwsshow. „Maar aan zakendoen met China kleven toch echt risico's." Chinascepsis In landen zoals Frankrijk en Duitsland is de 'Chinascepsis' al wel toegeslagen, zegt Pieke. Dat komt door China's reputatie van cyberspionage en bedrijfsspio- Nederland is niet alert genoeg, aan zakendoen met China kleven echt risico's nage, beïnvloeding en strategische economische politiek. Nu maken veel bedrijven, ook in West-Eu ropa, zich weieens schuldig aan het achterhalen van eikaars bedrijfsgeheimen. „Maar in China wordt het getolereerd of zelfs aangemoedigd door de overheid. Al valt dat niet te bewijzen." Nederland zou met al deze waarschuwingen wel beducht moeten zijn op China's intenties, vindt Pieke, vooral als het gaat om Chinese investeringen in bedrijven die zich bezighouden met defensie en belangrijke infrastructuur. „Nederland is niet alert genoeg. Er zijn voorbeelden van bedrijven die door China zijn gekocht met een politiek-militair doel. Een Zweeds bedrijf in ruimtevaart communicatietechnologie kwam zo in handen van het Chinese leger. Dat kan in Nederland ook gebeuren en er zijn nu beperkte regels om dat te voorkomen. Dat moet beter." Vorig jaar exporteerde Neder land voor 11,4 miljard euro naar China, onder andere voedings middelen en levende dieren. We importeerden voor zo'n 36 miljard euro, vooral machines. Het kabinet hoopt de wederzijdse belangen wat rechter te trekken. Zo lobbyt Rutte om het Europese distribu tiecentrum van de Chinese inter netwinkel Alibaba naar Maastricht te krijgen. Innovaties Een paar jaar geleden besloot China dat het niet langer een goedkoop productieland wil zijn, maar een land dat vooroploopt in innovatie. Reden waarom het overal miljarden euro's investeert in vernieuwende bedrijven, bij voorbeeld in de energiesector. Niet toevallig sloot China giste ren een overeenkomst met het Nederlandse Lithium Werks voor de bouw van een batterijenfabriek. Het bedrijf, dat al een fabriek in China heeft, werkt aan de ontwik keling van batterijen die grote hoeveelheden energie kunnen opslaan om de pieken en dalen bij de winning van wind- en zonne- energie op te vangen. Chinese banken investeren meer dan 1 mil jard euro in de nieuwe fabriek. Topman Kees Kooien koos voor China, omdat zulke deals daar sneller worden gesloten. In Europa 'blijft het voornamelijk bij praten'. Er zijn voorbeelden van bedrijven die door China zijn gekocht met een politiek-militair doel Volgens Kooien heeft zijn bedrijf allerlei belangrijke technologische kennis goed afgeschermd, maar Pieke vindt Nederland te laks. Zo is het Nederlandse netwerk van T-Mobile in handen van het Chi nese Huawei. „Je moet je altijd blijven afvragen of de netwerken die ze opbouwen niet ooit ge bruikt zullen worden door de Chinese regering." Rutte moet helder zijn over wat Nederland van China wil en - vooral - wat Nederland niet van China wil, vindt Pieke. Daarbij moet het niet bang zijn om stevige taal te bezigen. Dat eventuele overnames streng zullen worden gescreend, en dat de het kabinet niet zal aarzelen een blokkade op te werpen, als de situatie hen onwelgevallig is. Het was behoorlijk puzzelen voor vader en dochter Kleyn. „Makers van oude kookboeken veronder stelden sommige kennis als alge meen bekend en lieten informatie als kooktijden en ingrediënten weg", vertelt Charlotte. Toch slaagden zij en haar vader Onno erin om begrijpelijke recepten te maken voor hun boek Luilekker land dat deze week verscheen. „Soms deden we maar een berede neerde gok", zegt Charlotte. Dat ze wegkomen met die 'gokjes' is niet vreemd. Onno Kleyn (1957) is culinair journalist, schreef een aantal kookboeken en staat graag in de keuken. Charlotte Kleyn (1993) is culinair historica en schrijft onder andere voor Het Pa rool over eten. Aanraders Soms leek een recept niet veel soeps, maar viel het resultaat hon derd procent mee. „De amandel- boter, een dessert met amandel, ei en rozenwater, is een aanrader", vindt Onno. Bij Charlotte staan de bonenkroketten - uit een oorlogs kookboek - zeker nog eens op het menu. „Ik vond de kabeljauw staart van pagina 223 erg lekker", vult haar vader aan. „Die ga ik nog wel een keer maken." Andere ge rechten bleken ronduit vies. De uienpasteitjes hebben het boek niet gehaald. Het duo had 20.000 kookboeken tot hun beschikking die tussen 1600 en eind vorige eeuw ver schenen en behoren tot de Gastronomische Bibliotheek van de Universiteit van Am sterdam. „Uit die enorme brei heb ik er tweehonderd gedestilleerd", vertelt Char lotte. Onno: „Uit de begintijd zijn er weinig titels, dus die boeken ge bruikten we allemaal, vanaf de twintigste eeuw moesten we enorm selectief zijn." Het was een leerzame reis. „Het relativeert enorm", vindt Char lotte. „Alles komt weer terug. Nu zijn we hysterisch bezig met wat gezond is, maar een paar eeuwen geleden wilde de elite daar ook al les over weten." Onno vindt het opmerkelijk hoe oud de hippe in grediënten van nu zijn. Granaat appelpitten of oranjebloesem water bijvoorbeeld. En een gepo cheerd ei uit 1612 van Antonius Magirus heeft volgens hem Jonnie Boer-achtige allure. woensdag 17 oktober 2018 Rutte moet op zij n hoede zijn voor Chinese intenties Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Premier Rutte met zijn Chinese —Frank Pieke, hoogleraar Chinastudies mbtsgenoot Li Keqiang. fotoanp Onno en Charlotte Kleyn doken een jaar lang in oude kookboe ken en ontdekten onder meer een pistachetaart uit 1724, een amandeldessert uit 1827 en een héél vies uienpasteitje. Ellen den Hollander Amsterdam Ook in dit kookboek uit 1667 deden Onno en Charlotte inspiratie op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13