EUWS 11 De affaire rond Jamal Khashoggi legt de schaduwzijde bloot van Saoedi-Arabië. Het bewind snoert critici met geweld de mond, dreigt landen met economische sancties. De boodschap van Saoedi- Arabië is glashelder. 'Elke actie tegen het ko ninkrijk wordt beant woord met een nog gro tere actie!', melden de staatsmedia. Laat ons met rust. Zo niet, dan slaan we hard terug. Alle beschuldigingen over een van hogerhand bevolen moord op de journalist Jamal Khas hoggi zijn 'provocaties, bedoeld om Saoedi-Arabië te ondermijnen.' Saoedi-Arabië spreekt de taal van de macht die geen tegenspraak duldt. Koning Salman en kroonprins Mo hammed, de feitelijke machthebber, besturen het land als hun eigendom. Het is een koninklijke dictatuur, zon der politieke en economische vrij heid. Sinds zijn aantreden, vorig jaar, wekt kroonprins Mohammed de in druk dat hij hervormingen nastreeft, maar in de praktijk is het een strikt geleide economische transitie. Zij moet Saoedi-Arabië minder afhanke lijk maken van de opbrengst van zijn olievoorraad, met 260 miljard vaten de grootste ter wereld. Die raakt een keer op. Op politiek en religieus terrein ver andert er niets. Rivaliserende prin sen, eigenwijze zakenlieden, dissi denten of jonge bloggers, zij verdwij nen achter de tralies. Vrouwen mo gen voortaan zelf een auto besturen maar zij leven in de schaduw, volgens de ultraconservatieve islamitische staatsgodsdienst, het wahabisme, dat met miljardensteun over de wereld wordt verspreid. Koning en kroonprins leven op een berg. Zij zijn de hoeders van de be langrijkste heiligdommen van de is lam, spelen een leidende rol in de Arabische wereld. Het Westen kan niet zonder hun olie (7 miljoen vaten per dag) en de miljardeninvesterin gen. In het opgerichte staatsfonds Aramco wordt naar eigen zeggen 2000 miljard dollar gepompt. Koning en prinsen kopen alles wat los en vast zit. Van wapens tot vastgoed, bedrij ven, kunst en sportclubs. Kroonprins Mohammed zou op het punt staan om de Manchester United voor ruim 4 miljard euro over te nemen. Schouderklopjes De enorme invloed versterkt het ge voel onder koning en kroonprins dat de wereld niet zonder Saoedi-Arabië kan. In de strijd tegen terrorisme, tegen aartsvijand Iran, diens bond genoten in Jemen, Syrië en Libanon. President Donald Trump heeft de Saoedische arrogantie extra gevoed. Hij geeft de heersers schouderklop- ONDERZOEK jes, geen kritiek. Mensenrechten spe len bij Trump amper een rol, zeker als Amerikaanse bedrijven voor mil jarden aan wapens kunnen verkopen. Het geeft kroonprins Mohammed het gevoel dat hij overal mee weg komt. Mocht een 'buitenland' toch kritiek hebben op de doodvonnissen en de mensenrechtenschendingen dan volgen er dreigementen. Zoals tegen Tony Blair toen de Britse pre mier in 2006 een onderzoek gelaste naar smeergeld bij Saoedische wa penaankopen. Vorig jaar viel kritiek van Duitsland en Canada verkeerd. Volgens Berlijn had het koninkrijk de hand in het aftreden van de Libanese Als het Westen sancties uitvaardigt, kan dat leiden tot een economische ramp premier, Canada hekelde het Saoedi sche mensenrechtenbeleid. Meteen werden hun ambassadeurs op het matje geroepen. Nadat beide landen hadden gesproken van 'een misver stand' was het weer koek en ei. In de rel rond Khashoggi hanteerde Ryaad aanvankelijk dezelfde tactiek. „Er is hier sprake van een campagne van valse beschuldigingen en nep- nieuws", aldus commentatoren. Tus sen de regels kregen Turkije en Qatar, die banden onderhouden met Iran, een veeg uit de pan. Ook het Westen kreeg een schot voor de boeg. „Als het sancties uitvaardigt dan kan dat leiden tot een economische ramp voor heel de wereld", aldus Turki Aldakhil, bestuurder van de staats- zender Al Arabiya. „Dan kan de olie prijs oplopen tot honderden dollars." Schade beperken Inmiddels lijkt het erop dat Donald Trump het koninkrijk nu toch duide lijk heeft gemaakt dat er met de moord op Khashoggi een grens is overschreden. Trump neemt het woord sancties niet meer in de mond, Saoedi-Arabië krijgt nu hulp bij het beperken van de schade. Minister van Buitenlandse Zaken, Michael Pompeo, helpt Riyad bij het opstellen van een verklaring die de crisis moet bezweren. De tekst ken nen we al een beetje: het verhoor van Khashoggi in het Saoedische consu laat in Istanboel is uit de hand gelo pen, zijn dood is het werk van los geslagen leden van de veiligheids dienst en de machthebbers hebben nooit opdracht gegeven hem om het leven te brengen. Saoedi-Arabië hoopt dat deze ver klaring het begin van het einde is in de affaire rond de Saoedisch/Ameri- kaanse journalist en criticaster. De schade is echter veel groter dan ge dacht: het imago van Saoedi-Arabië en van kroonprins Mohammed zijn ernstig besmeurd. Ook onder de man die zich presenteert als hervormer, heeft het koninkrijk een donkere schaduwzijde. Saoedi-Arabië blijft zich gedragen als een paria in de in ternationale gemeenschap. woensdag 17 oktober 2018 GO <A Links: Mike Pompeo wil in Riyad de schade beperken. Boven: verloofde Hatice (I) wacht bij het consulaat, waar forensisch deskundigen onderzoek doen. fotosreuters/afp Riyad duldt geen kritiek Hans van Zon Rotterdam/Riyad Het Turkse onder zoek naar de ver dwijning van Jamal Khashoggi levert bizar resultaat op. Volgens president Erdogan is 'bewijs materiaal overge schilderd'. De Saoedische consul-generaal in Istanbul heeft Tur kije verlaten. De Turkse autoriteiten doen uitgebreid onderzoek naar de verdwijning van Khashoggi. Hij is niet meer gezien sinds hij op 2 okto ber het consulaat binnenging. Intus sen is het wachten op een geloof waardige verkla ring over de affaire. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Mike Pompeo, was daartoe in Riyad. Turki Aldakhil, Al Arabiya

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11