Britse Harry en Meghan verwachten eerste kind Ziek van brandende vuilstort in Suriname 7 Onderzoek commissie toont negatieve kant groepscultuur KONINKLIJKE AANKONDIGING Het nieuws komt niet echt als verrassing: het paar sprak meer dere malen uit een grote kin derwens te hebben. Sinds het huwelijk van Harry en Meghan in mei werd er druk over een baby gespeculeerd. Meerdere malen werd Meghan al zwanger verklaard, ook toen ze afgelopen vrijdag een enigszins wijdval lende outfit droeg bij de brui loft van Harry's nichtje Euge- nie. Dit keer kloppen de ge ruchten dus wel. Het paar lijkt de bekendma king van de zwangerschap goed uitgekiend te hebben: de ko mende twee weken zijn ze het land uit. Zondag reisden ze af naar Australië voor een werkbe zoek, waarna ook Fiji, Tonga en Nieuw-Zeeland op het pro- Het uitstellen van declaraties, irre levante cursussen verplicht stellen, de lat voor het halen van een oefe ning bijzonder hoog leggen. Of niet meer spreken tegen de melder, ne gatieve verhalen verspreiden, uit schelden of dreigen met de nega tieve gevolgen van een klacht. Wie binnen de krijgsmacht uit de school klapt over ontoelaatbaar gedrag, kan het zwaar te verduren krijgen, blijkt uit bovenstaande voorbeelden die in het rapport van de Commissie Sociaal Veilige Werkomgeving Defensie staan be schreven. Afgelopen jaar zijn er 92 meldin gen binnengekomen bij de com missie. Meer dan driekwart van de melders geeft aan dat ze na hun klacht werden tegengewerkt op de werkvloer. De meeste klachten gingen over pesten, intimideren, discriminatie en geweld. Ook kwamen er flink wat meldingen binnen over mis bruik van de regels. Vrijwel alle melders zeggen ernstige fysieke als psychische klachten te hebben overgehouden nadat ze geconfron teerd zijn met wangedrag. Som mige melders werden ontslagen, uit hun functie gezet of overge plaatst. De onderzoekers koppelen het probleem aan de cultuur binnen defensie. Militairen vormen een hechte groep en de loyaliteit is groot. Dit sterke punt heeft alleen ook een keerzijde. Er is neiging om leden van de eigen groep te be schermen, ook bij grensoverschrij dend gedrag. Collega's die buiten de groep vallen worden negatief bejegend. Stroperig Militairen die met een melding naar de leiding stappen, krijgen te maken met een 'stroperige, on doorzichtige en escalatiegevoelige' wijze van afhandeling. „Hierdoor blijkt niet-melden simpelweg de meest verstandige keuze", schrij ven de onderzoekers. Staatssecretaris van Defensie Barbara Visser reageert geschokt op Alle medewerkers van defensie moeten zich veilig kunnen voelen bij elkaar de eerste conclusies. „Alle mede werkers van defensie moet zich vei lig kunnen voelen bij elkaar en bij de organisatie. Ik betreur zeer wat de melders aangeven te hebben er varen. Dat is simpelweg niet accep tabel", aldus Visser. Defensie schrapt nu alle vijftien meldpunten die er bestaan voor on gewenst gedrag en stapt over naar één onafhankelijk en centraal meldpunt. Ook wordt de registratie eenvoudiger en wordt bij interne onderzoeken de kwaliteit en onaf hankelijkheid ervan beter gewaar borgd. Vakbonden en Kamerleden zijn kritisch. Zo opereert het meldpunt weliswaar onafhankelijk, maar valt het formeel nog steeds onder de fensie. „Defensiepersoneel ver trouwt de eigen organisatie niet en de aanpak van incidenten is onder maats. Wat ons betreft wordt het meldpunt daarom voorlopig extern georganiseerd", reageert Kamerlid Isabelle Diks (GroenLinks). Ook John Kerstens (PvdA) vindt dat het nieuwe meldpunt 'buiten de defensieorganisatie' moet komen te staan, omdat 'de geschetste cultuur meebrengt dat mensen klachten niet of nauwelijks intern melden'. Staatssecretaris Visser maakt later bekend hoe de cultuur binnen de krijgsmacht zo wordt aangepast dat iedereen zich veilig voelt. Maar ze zei gisteren al wel dat er een sleutel rol is weggelegd voor leidinggeven den van hoog tot laag. „Zij hebben een voorbeeldfunctie." PARAMARIBO Een hardnek kige brand op een vuilstortplaats zorgt dat omwonenden in Suri name al negen dagen lang in een ongelooflijke stank zitten. De geur van verbrand plastic is in combinatie met de zware rook zo erg, dat scholen in de omgeving al enkele dagen zijn gesloten. Kinderen moesten overgeven door de dampen, lokale media melden dat er zelfs mensen in het ziekenhuis zijn beland. Zelfs in Paramaribo, op 12 kilometer af stand van de plek des onheils, is bij vlagen te ruiken wat zich af speelt op de vuilstort. Door een harde wind bereiken de rook en stank ook de hoofdstad. De brandweer zegt de brand onder controle te hebben, maar omdat die nog smeult blijft er veel rook ontwikkeling. Omwonenden hebben het he lemaal gehad met de barre om standigheden waarin ze zich nu staande moeten houden. Zij hiel den zondagmiddag een korte protestbijeenkomst. Ze strijden al jaren voor sluiting van de stort plaats. Volgens hen zijn er in Su riname genoeg plaatsen waar vuil gestort kan worden zonder dat mensen er last van hebben. Ook vinden ze dat de overheid te laat met het juiste materieel is ge komen om de brand te blussen. gramma staan. Hoewel er altijd wat koninklijk huisverslagge vers meereizen op dergelijke trips, zullen ze door deze plan ning niet constant omringd zijn door opdringerige Britse ta bloidjournalisten. Naar goed Brits gebruik werd er meteen na de bekendmaking al druk op de nieuwe royal baby gewed. Bij het grote wedkan toor Ladbrokes hebben de wed ders nog geen uitgesproken voorkeur voor het geslacht: de winkansen voor een jongen en een meisje zijn gelijk. Qua namen is Victoria het meest populair: als je daar nu een pond op inzet, krijg je er acht terug. Wordt het een Albert, een Arthur of een Phi lip, dan krijg je tien pond terug. Ook Diana en Eliza- beth worden ge noemd als mo gelijkheden. „Aangezien dit kind in de lijn van troonopvolging zal zitten, is het aanneme lijk dat het koppel kiest voor een koninklijke naam, die al generaties lang wordt ge- troonopvolging, zijn hij en zijn vrouw zeer populair bij het pu bliek. De kans is dus groot dat de koninklijk huis-liefhebbers zich in april weer in groten ge tale zullen melden bij het St Mary's Hospital, het ziekenhuis waar de koninklijke baby's ge boren worden. Bij alle drie de kinderen van William en Kate lagen er daar we kenlang fans en journalisten voor de deur om de eerste glimp van het kindje op te vangen. bruikt in de koninklijke fami lie", zegt Jessica Bridge van Ladbro kes. „Hoewel we gezien Meghans roots een Ame rikaanse naam niet moeten uit sluiten." Ondanks dat Harry 'maar' zesde is in lijn van dinsdag 16 oktober 2018 GO De Britse prins Harry en zijn vrouw Meghan verwachten hun eerste kind. Binnen een paar uur werd de aankondi ging van de geboorte - de ko ninklijke baby wordt in de lente verwacht - meer dan een miljoen keer geliket op de sociale media. Suse van Kleef Londen Militair die een misstand meldt, moet dat bezuren Een misstand melden bij defen sie? Het was afgelopen jaren niet de verstandigste keus, con cluderen onderzoekers. Militai ren die het toch deden, hadden grote kans zelf te worden bena deeld. Raymond Boere Den Haag - staatssecretaris Barbara Visser voorjaar trotse ouders te worden, foto epa Prinses Harry en Meg han hopen komend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7