Strandexploitanten kijken blij terug op hun beste zomer ooit Ella Roberta (9) stierf tijdens recordpiek luchtvervuiling 9 „Dit is de beste zomer ooit - dat denk ik wel", zegt Stephan van der Stee van Strand Neder land, de belangenorganisatie van strandpaviljoenhouders. „Als je met meer dan honderd zomerse dagen dit jaar geen geld kunt verdienen, dan gaat het je nooit lukken." Hij schat dat de exploitanten deze recordzomer tussen de to procent en sommigen zelfs bijna ïoo procent meer omzet hebben gedraaid. „Maar pas op, hè. Om zet is nog geen winst. En vorig jaar hadden we een grotendeels verregend zomerseizoen." Warmterecords Weerbureaus Weerplaza en Weeronline melden zaterdag dat veel warmterecords in de maand oktober zijn gesneuveld. Zo zijn nooit eerder zo laat in de herfst drie zomerse dagen achtereen geregistreerd. De strandgangers beleefden zaterdag mogelijk de laatste zo merse dag van dit seizoen. Van der Stee: „Maar dat dachten we half september ook. Toen had den we te maken met een dipje, maar nu is de nazomer terug." Van de 321 strandtenten staan er 163 permanent langs de kust, zoals in Zeeland, Hoek van Hol land, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en Zandvoort. Van de 158 tijdelijke paviljoens is inmid dels ongeveer de helft wegge haald. „Er zijn er al zat die heb ben ingepakt. Je kunt tenslotte maar beter droog inpakken dan nat je spullen naar de opslag brengen." De andere helft van de tij delijke strandetablissementen pikt nog een graantje mee van de laatste warme dagen. Daarvan moet geen grote voorstelling worden gemaakt, waarschuwt Van der Stee. „De gasten komen voor de lunch of voor een drankje naar het terras, maar blijven niet meer in groten ge tale voor het diner. Daarvoor is het 's avonds te koud." Personeel De strandexploitanten hadden de voorbije maanden wel te lij den onder een personeelstekort. Daarom gaat Strand Nederland de komende weken samen met Koninklijke Horeca Nederland campagne voeren om meer per soneel voor de strandhoreca te werven. plaatsen gevochten door rege ringstroepen en rebellen. „We kunnen gewoon niet overal ko men. Het is zwaar onveilig." Bijgeloof En dan zijn er uiteindelijk ook nog de angst en het bijgeloof die de bestrijding van ebola in de weg staan. De Clerk ziet dat de mensen bang zijn van de ziekte, en angst leidt tot haast en soms tot agressie. En wat ze ook vaak hoort: 'Hoezo is dit een virus, zo klein dat niemand het kan zien? Gaan jullie mij nu vertellen dat dit geen magie is?' Wat je dan niet moet doen, zegt ze, is de mensen uitlachen of niet serieus nemen. „We luisteren, tonen empathie en proberen compro missen te sluiten. We zeggen bij voorbeeld dat er echt geen fysiek contact mag zijn met patiënten, maar je mag best bidden." Een groot verschil met vorige uitbraken is dat er nu experi mentele medicijnen zijn. „We weten nog niet of ze werken. Het duurt jaren totdat dit duidelijk is. Of ik optimistisch ben? Dat is nog te vroeg om te zeggen, ben ik bang." Franciscus Gasthuis. „Ongeveer 10 procent van de longkankers lijkt gerelateerd aan luchtverontreini ging. Daarnaast zijn ook hart- en vaatziekten een gevolg van lucht verontreiniging: fijnstof wordt door de longen opgenomen in de bloedbaan en geeft daar vaat- schade." Gezondheidswinst Met een coalitie van 170 longart sen pleitte In 't Veen eind vorig jaar al voor strengere normen. De artsen worden gesteund door de Wereldgezondheidsorganisatie, die de Europese norm verouderd noemt. Strengere normen zouden de gezondheid van veel mensen flink verbeteren, zegt In 't Veen: „De gezondheidsraad stelt dat ie dere verlaging van NO2 en fijnstof verdere gezondheidswinst geeft." Verhalen zoals dat van Ella Ro berta zijn in Nederland nog niet publiek bekend. „Maar ook hier zijn duizenden mensen die bij slechte luchtkwaliteit meteen last van hun luchtwegen krijgen en bijvoorbeeld niet meer naar buiten kunnen", zegt Anne Knol van Mi lieudefensie. Volgens In 't Veen is 'sterfte door vieze lucht' voor veel mensen een ver-van-hun-bed-show. „Cri tici spreken vaak van papieren do den, statistische doden. Maar dat de doden anoniem zijn, maakt het niet minder pijnlijk." Ebola gedijt in oorlogsgebied Ella Roberta was een slim, druk, grappig en sportief kind, dat op haar 4de ging turnen. In wedstrij den won ze verschillende gouden medailles. En toen ze op voetbal ging bij de Millwell Football Club in Zuid-Londen, viel ze op door haar snelheid. Maar vanaf haar 7de kampte het meisje met toenemende klachten. Ze ontwikkelde een ernstige vorm van astma, die haar longen vulde met een niet weg te hoesten laag slijm. Haar arts noemde het één van de ergste gevallen van astma die in Engeland bekend waren. Nadat ze in oktober 2010 een borstinfectie kreeg, ging het hard bergafwaarts met haar gezond heid. In de drie jaar daarna be landde ze 27 keer met ernstige ademhalingsproblemen in het zie kenhuis. Ella Roberta stierf op 15 februari 2013. Wat al die astma-aanvallen ver oorzaakte, bleef lang een raadsel. Tot een professor op het idee kwam de data van de ziekenhuis opnames te vergelijken met pieken in de luchtvervuiling. Die bleken exact overeen te komen. Toen Ella Roberta voor het laatst in het zie kenhuis belandde, was de lucht kwaliteit zelfs de slechtste die ooit in Zuid-Londen was gemeten. Volgens de professor was er een reële kans dat Ella zonder de ver- vuilingspieken nog had geleefd. Luchtverontreiniging door fijn stof en stikstofdioxide speelt een grote rol in een toename van long ziekten zoals astma en COPD, zegt longarts Hans in 't Veen van het ten van mensen die risico lopen bij een uitbraak, zoals hulpverle ners en familieleden van de pa tiënt. Een grote handicap daarbij is dat mensen zich te laat of vaak helemaal niet melden. De Clerk: „Ze vertrouwen het niet. Ze zijn gefrustreerd. In dit gebied heerst al jaren oorlog en de bevolking voelt zich in de steek gelaten door de autoritei ten. Als wij mensen bezoeken, dan blijkt dat ook: nu komen jul lie voor deze ziekte, maar we hebben heel andere problemen en dan zien we jullie niet. Ze be doelen dan niet ons, maar 'de au toriteiten'. En ik snap dat wel." Een ander groot probleem is de onveiligheid. Er wordt op veel maandag 15 oktober 2018 Centr. Afr. Rep. Zuid-Soedan Oeganda Noord-Kivu- -Rwanda Dem. Rep. T^-Burundi "Kinshasa Congo Tanzania Angola Zambia ©1510181 BRON: pAPS4NEWS^ SCHEVENINGEN Met opnieuw een stralend zomerse dag blik ken de 321 strandtenthouders langs de Noordzeekust terug op een recordzomer qua om zet. Een patiënt, vermoedelijk overle den aan ebola, wordt begraven in Mangina, vlak bij Beni. Daaronder: De behandeling van een patiënt in een geïsoleerde kamer. Hilde de Clerk van Artsen zonder Grenzen, foto's reuters, afp, carltheunis Kijk op de site bij /video Rondleiding in het ebola- centrum van AzG. Luchtverontreiniging eist jaar lijks duizenden levens. In Lon den kreeg het probleem een ge zicht: de 9-jarige Ella Roberta stierf na een hevige aanval van astma, op het moment dat de slechtste luchtkwaliteit ooit werd gemeten. Koen Voskuil Londen Ella Roberta stierf op 15 februari 2013. privéfoto Het topseizoen begon voor Scheveningen al in mei. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9