8 Het oosten van Congo kampt met een ebola-uitbraak. Er zijn al meer dan honderd doden en de angst voor een snelle verspreiding is groot. Hilde de Clerk (Artsen zonder Grenzen) is net terug uit het gebied, waar ze angst en wantrouwen ziet. en goede dag in het I oosten van Congo is ook maar relatief. Het is een goede dag als de i stervende niet heeft I geleden, als hij of zij geen pijn heeft gehad en als er nog een afscheid is geweest met de fa milie. „Dan is het oké", zegt Hilde de Clerk. Ze is net terug uit dat grote land in het hart van Afrika, dat perma nent lijkt vast te zitten in de hoek waar de klappen vallen. Alleen al in Noord-Kivu, in het verre oos ten, aan de grens met Oeganda en Rwanda, zijn meer dan honderd verschillende gewapende groepen actief En dan veegt het leger er ook nog eens regelmatig door heen. Hilde de Clerk was daar niet om te vechten, maar om te helpen. Ze werkt voor Artsen zonder Gren zen en zat een maand lang tussen de mensen die besmet zijn geraakt met ebola. Het eerste geval in de provincie werd gemeld op augus tus en dat betekende voor Congo de tiende uitbraak van deze ge vreesde ziekte in veertig jaar. Ook wat dit betreft zit het daar niet mee. De Belgische De Clerk doet haar werk in 'zo'n geel ruimtepak' dat we kennen van eerdere uitbraken. Ebola is zo besmettelijk dat hulp verleners zich tot het uiterste moeten beschermen. „Dit dragen we alleen in wat wij de hoogrisico- zone noemen, daar waar de pa tiënten liggen en de overledenen. In de ring daaromheen staan onze bureaus, maken we onze produc ten klaar en bewaren we onze voorraden." Symptomen Volgens officiële cijfers van het Congolese ministerie van Ge zondheid zijn er tot dit weekeinde 207 gevallen van de ziekte gemeld. Er zijn inmiddels waarschijnlijk 130 mensen bezweken. Hoe ziet het er eigenlijk uit als je ebola krijgt? „Niet zoals je misschien zou denken", zegt De Clerk. „In eerste instantie lijkt het als of je griep hebt, met hoofdpijn, spier pijn en koorts. Een dag of vijf later, vrij snel dus en dat is frappant, word je heel erg moe. Patiënten blijven de hele dag in hun bed lig gen, kunnen gewoon niet meer overeind komen en hebben geen zin meer om te eten. Het is wat we noemen een katabole ziekte: ze vergt heel, heel veel energie." In de laatste fase van ebola zien we wat bij veel mensen is blijven hangen na eerdere uitbraken: de bloedingen. „Dit lijkt op buik griep", zegt De Clerk. „Mensen hebben diarree, geven over. Dit ge beurt ongeveer na een week of tien dagen." Als je eenmaal besmet bent, en dat kan gebeuren door li chamelijk contact met een patiënt of het eten van een ziek dier, dan is de kans dat je sterft erg groot. Meer dan de helft van de patiënten overlijdt uiteindelijk. Er is nog geen goede behande ling. Het enige wat artsen kunnen doen is het bestrijden van de com plicaties. Wat wel kan, is het inen- maandag 15 oktober 2018 GO Twee verpleegkundi gen tillen een ebola- patiënt op in een speciale behandelunit in Beni, in het noord oosten van Congo. FOTO GETTY IMAGES verspreider van a wantrouwen en de dood Mark van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8