tt Christendemocraten zijn meerderheid kwijt 7 Coalitie De Wever houdt stand Tweede partij wordt volgens de prognose de Groenen met een kleine 19 procent van de stemmen. De SPD, de landelijke coalitiepart ner van de christendemocraten, verliest de helft van haar aanhang en komt uit op 10 procent. Daarmee worden de sociaaldemocraten klei ner dan nieuwkomer Alternative für Deutschland en een conserva tieve partij. De rechtse populisten zouden kunnen rekenen op ruim 12 procent. De Conservatieve Vrije Kiezers krijgen 11,5 procent van de stemmen, een kleine stijging ten opzichte van 2013. Coalitiepartner Als de exitpoll ook de uitslag is, be tekent dat dat de CSU een coalitie partner moet zoeken voor een meerderheidsregering voor de zui delijke deelstaat. De partij heeft, met uitzondering van de jaren 2008 tot 2013, toen de partij een coalitie partner nodig had, decennialang met een absolute meerderheid Bei eren geregeerd. In 2023 behaalde de CSU 47,7 procent van de stemmen, waarmee ze voldoende zetels voor de meerderheid kreeg. Er waren tijden dat het percen tage de 70 naderde. Dat maakte de partij tot een machtsfactor van be lang, vooral omdat ze op landelijk niveau opereert in een unie met de CDU, de partij van Angela Merkel. De deelstaatverkiezingen van giste ren hebben dan ook een landelijke uitstraling. De hoogste chefs van de CSU, de Beierse premier Markus Söder en partijleider Horst Seehofer, hebben de afgelopen jaren een strategie ge volgd die ze nu als een boemerang recht in het gezicht treft. Aanlei ding is de vluchtelingencrisis. Toen Angela Merkel drie jaar geleden de deur openzette voor met name vluchtelingen uit Syrië met de me- i De kritiek op het vluchtelingenbeleid kostte de partij de steun van de Kerk dedeling 'Dit gaat ons lukken', stortte ze haar land in een onge kende identiteitscrisis. Je was voor of je was tegen, er was nauwelijks ruimte meer voor nuance. De CSU was tegen. En hoe. See hofer, tevens minister van Binnen landse Zaken, dreigde eerder dit jaar met een kabinetscrisis door te eisen dat vluchtelingen voortaan bij de grens moesten worden geweerd. Ook de opkomst van de rechts-po- pulistische partij Alternative für Deutschland (AfD) dreef de CSU in het vaarwater van de heftige reto riek. Te heftig, zo blijkt nu. Uit enquêtes blijkt dat veel Bei erse kiezers de CSU veel te luid ruchtig en te rechts vinden. Maar misschien nog wel belangrijker: de Katholieke Kerk, van oudsher zeer invloedrijk in de deelstaat, neemt openlijk afstand van wat altijd haar partij was. In een open brief aan Sö der vragen meer dan honderd paro chies, ordes en kerkelijke instellin gen zich af waar de 'C' van de Christelijk-Sociale Unie toch ge bleven is. Waar ooit vanaf de kansel het stemadvies 'CSU' gegeven werd, klinkt er nu openlijk kritiek. Dit jaar alleen al hebben zich in Beieren 48.000 katholieken laten uitschrijven uit de kerk. Paniek De CSU is hierdoor al een tijd in pa niek. Zo veranderde de houding ten opzichte van de AfD van meepraten tot negeren naar aanvallen; de kie zer in verwarring achterlatend. Sö der, inmiddels de minst populaire deelstaatpremier van Duitsland, trachtte het tij te keren door voor alle openbare ruimtes het kruis van Jezus verplicht te stellen. En de af gelopen weken reisde hij zich een slag in de rondte: hij bezocht twee honderd bijeenkomsten, 'zo'n kwart miljoen mensen'. Tevergeefs, zo lijkt nu. De CSU verliest met name kiezers aan de Groenen. Daardoor lijkt een coali tie - een woord dat Söder en de zij nen eigenlijk niet kennen - met deze partij de enige mogelijkheid om door te regeren. En op landelijk niveau speelt een andere vraag: is er nog wel een ge zamenlijke toekomst voor CSU en CDU? Nu ook de populariteit van Merkel tanende is, wat blijft er dan over van dit machtsblok? Niemand die het kan zeggen, al zien com mentatoren zowel een voor- als een nadeel: goed voor de democratie, maar slecht voor de stabiliteit van het land. De coalitie van burgemeester Bart De Wever in Antwerpen heeft bij de gemeentelijke verkiezingen in België haar meerderheid weten te behou den, al is die met 28 van de 55 zetels een stuk krapper ge worden. De centrumrechtse Vlaams-Nationalistische N-VA (Nieuwe-Vlaamse Alli antie) van De Wever is met 35,3 procent opnieuw de grootste geworden in de stad, en houdt haar 23 zetels. Coali tiepartij Open Vld blijft staan op twee zetels. De christende mocratische CD&V (Chris ten-Democratisch en Vlaams) moet echter genoegen nemen met drie zetels, een verlies van twee. Op die manier zakt de meerderheid in Antwer pen van 30 naar 28 zetels. De verkiezingen waren de eerste stembusgang sinds 2014 en worden gezien als een belangrijke graadmeter voor de parlementsverkiezingen in mei volgend jaar. 8,2 miljoen Belgen konden stemmen voor gemeenteraden en in Vlaan deren en Wallonië ook voor de provinciale raden. Ook buitenlanders die minstens vijfjaar legaal in België wo nen, mogen stemmen. Het is schandalig dat Nederland Curagao nauwelijks steunt Ondervraagden: laat 'I Amsterdam' staan Het weghalen van de iconi sche letters 'I amsterdam', die onder meer op Schiphol en het Museumplein staan, lijkt niet goed te vallen. Uit een peiling van Maurice de Hond blijkt dat 69 procent van de ondervraagden het een slecht idee vindt. Ook onder de kie zers van de Amsterdamse tak van GroenLinks, die het idee lanceerde, is geen meerder heid voor het slopen van de letters. Van hen ziet 46 pro cent het zitten. Overleden na balkonselfie Vuurwerk valt verkeerd Facebooklek minder groot maandag 15 oktober 2018 GO CSU-aanhangers wachten bezorgd op de definitieve uitslag van de deelstaatverkiezingen, foto reuters Beierse kiezer laat 'te rechtse' CSU in de steek De al decennia regerende chris tendemocratische partij CSU heeft bij de deelstaatverkiezin gen in Beieren de absolute meerderheid verloren. Volgens de exitpoll verliest de partij 10,5 procent en komt ze uit op 35,5 procent van de stemmen. De CSU blijft wel de grootste. Mark van Assen München ANTWERPEN Tineke Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling over het gebrek aan hulp voor de vluchtelingen uit Venezuela ENQUÊTE Een menigte volgt op een groot scherm in de Salvado raanse hoofdstad San Salvador de heiligverklaring van aartsbisschop Romero in Rome. Die werd in 1980 door rechts-extremisten tijdens een mis vermoord, fotoepa PANAMA In Panama-Stad is een jonge vrouw van een balkon ge vallen toen zij zit tend op de balus trade probeerde om een selfie te maken. Volgens lo kale media zou zij haar evenwicht hebben verloren toen plotseling wind opstak. Ze viel ruim twintig etages naar bene den en overleefde de klap niet. Het gebeurde in de wijk El Cangrejo. ROTTERDAM Een vuurwerkshow op het ss Rotter dam, afgelopen weekend, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. Verscheidene twit- teraars vinden het onbegrijpelijk dat het stadsbestuur toestemming gaf. 30 MILJOEN Het grote datalek bij Facebook, waarbij hackers toegang kregen tot de accounts en persoonlijke infor matie van gebrui kers, heeft uitein delijk 30 miljoen mensen gedu peerd. Dat meldde het techbedrijf in een verklaring, na eigen onderzoek. Eerder werd be richt over 50 mil joen getroffenen. De oorzaak waren softwarefouten. HEILIGVERKLARING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7