Veste Muziek klinkt weer als muziek in de oren )LEN 19 Hoe kun je aan een schedel zien of die van een man of vrouw is geweest? Het verleden kwam zaterdag op allerlei manieren tot leven tijdens de Duik in de Archeologie- dag. HOOGTEPUNTEN ARCHEOLOGIE Kamperland herdenkt WOU in november De archeologische dag in Colijnsplaat is er eentje vol hoogtepunten. Let terlijk, bij het beklim men van de dorpskerktoren. Een aantal steile trapjes van hout met gammele leuningen en in iedere hoek spinnenwebben en insecten. Eenmaal boven laat Colijnsplaat zich van zijn beste kant zien: de Voorstraat met zijn groene lindes en monumentale panden, een strakblauwe hemel en een spiegel gladde Oosterschelde. Hoogte punten in figuurlijke zin zijn er ook. In het schip van de kerk maakt archeoloog Karei-Jan Kerck- haert zijn toehoorders deelgenoot van een goedbewaard geheim: re cente archeologische vondsten in de buurt van Colijns-plaat. Het begon allemaal in 2012, toen twee hobbyisten tijdens het speu ren met hun metaaldetectoren op veertien zilveren munten stuitten. Zij meldden hun ontdekking bij Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) en zo begon een ja renlang onderzoek naar het vroe gere leven op Colijnsplaatse grond. De locatie wil Karei-Jan niet noemen, omdat het onder zoek nog steeds loopt. Archeolo gen ontdekten de afgelopen zes jaar diverse dingen, variërend van een twaalf meter brede ringgracht met binnenin resten van bebou wing tot documentatie uit de ja ren vijftig van munten- en skelet- tenvondsten op dezelfde plek. Toch is nog altijd niet helemaal duidelijk wat zich zo'n zevenhon- ledere ontdekking is een puzzelstukje. Hoe meer stukjes, hoe completer het beeld derd jaar geleden precies bevond op Colijnsplaats grondgebied. „Gezien de grootte van de gracht en de lengte van de muren is het aannemelijk dat er een belangrijk bouwwerk als een kasteel of kapel heeft gestaan", zegt Karei-Jan. Hij houdt een flinke slag om de arm. „Iedere ontdekking is een puzzel stukje. Hoe meer puzzelstukjes, hoe completer het beeld. Maar he lemaal af zijn de puzzels in ons vakgebied bijna nooit." Dat maakt de aandachtig luiste rende Sil Kraaij (10) niet uit. Hij wil archeoloog worden en daarom is de jonge Hansweertenaar met zijn moeder Natasja Copier en neef Thijs Huizer (12) naar de ar- cheologiedag gekomen. „Ik vind het heel leuk om uit te zoeken hoe de mensen vroeger leefden", zegt hij na afloop, terwijl hij samen met Thijs in een bak met honder den scherven zoekt naar stukken die samen één kruik vormen. Sil ziet zichzelf in de toekomst wel in het buitenland werken, maar voorlopig oefent hij nog in zijn woonplaats. „Ik heb al een hele verzameling scherven op mijn ka mer staan." Zijn pronkstuk is een kruik. „Er zijn er heel veel van ge vonden dus hij is niet zo bijzon der, maar voor mij is het wel een speciale kruik omdat het mijn eer ste grote vondst is." KAMPERLAND -Precies 74 jaar na de bevrijding van Noord-Beveland is op vrijdag 2 november in Kam perland een herdenking voor de burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. De ceremonie vindt plaats bij het monument aan de Noordstraat. Met een toespraak, twee minuten stilte en het voordra gen van gedichten door leerlingen van basisschool De Kamperschouw staan de aanwezigen stil bij de ge sneuvelden. Net na de oorlog be loofde de toenmalige gemeente Wissenkerke een monument voor de oorlogsslachtoffers. Zeventig jaar later, in november 2014, werd het onthuld. Sindsdien is er jaarlijks een herdenking. De wandeling rond de oostvest en de huiskamerconcerten bij omwo nenden vormen een prima combi natie. Zij laten de deelnemers op een laagdrempelige manier kennisma ken met diverse muziekgenres en artiesten van met name Zeeuwse bodem. De ene muzikant weet zijn toe hoorders te raken met een klassiek muziekstuk, de ander tovert een glimlach tevoorschijn met een mooie cover of een fijn luisterliedje. De korte wandelingen tussendoor zijn een mooi moment om weer even te 'landen'. Twintig minuten De miniconcerten duren telkens twintig minuten; te kort als je er geen genoeg van kunt krijgen, pre cies lang genoeg als het genre je niet zo past. De groepen van maximaal twin tig personen zorgen voor een in tieme sfeer en de herfstzon voorziet het geheel van een gouden randje. De organiserende Stichting Rondom de Stenen Brug kan terug kijken op een geslaagde tweede editie. Op naar Veste Muziek deel drie. maandag 15 oktober 2018 BH Het verleden herleeft in Colijnsplaat Ellen Smaardijk-Jobse Colijnsplaat - Karei-Jan Kerckhaert Een snoepreisje in de positieve zin van het woord. Dat is mis schien wel de beste omschrij ving voor Veste Muziek. Het is het Goese evenement dat zondagmiddag voor de tweede keer plaatsvond. Ellen Smaardijk-Jobse Goes Joost van den Berg laat een stuk kruik zien aan Thijs (achter) en aan Sil en zijn moeder Natasja uit Hansweert. foto johaan van der heijdem Tweede keer Veste Muziek in Goes. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52