Ivf-kliniek werft voor verboden behandeling balderman.nl 4 Reclame Code Commissie doet onderzoek Meer dan duizend Haarlemmers kwamen gisteren naar het stadhuis om hun bedreigde burgemeester Jos Wienen een hart onder de riem te steken. 5-daags All-inclusive MUZIEKSPEKTAKEL Noord-Nederland BURGEMEESTER INTIMIDATIE Dat iemand moet onderduiken, is onaanvaardbaar ;v-> Vrouwen met vruchtbaarheids problemen die in Nederland wei nig mogelijkheden hebben hun kinderwens te vervullen, zoeken hun heil steeds vaker in het bui tenland. IVF Spain hield in mei en september twee drukbezochte bij eenkomsten in een hotel in Amersfoort. Bezoekers kregen informatie over de behandeling in Spanje en konden gebruikmaken van miniconsultaties met Spaanse gynaecologen. Ook maakte de kliniek reclame op de Nederlandse televisie. Donorkinderen hebben klachten ingediend bij de Reclame Code Commissie. Die behandelt de zaak donderdag. „Wij vinden het niet kunnen dat in Nederland reclame wordt gemaakt voor handelingen die in strijd zijn met de Neder landse wet", zegt Ties van der Meer, voorzitter van Stichting Do norkind. Niet door de beugel „Mensen worden in Nederland al voorbereid. Met de miniconsulta ties begint eigenlijk al een behan- deltraject, waarvan ze weten dat het gaat om anonieme donoren. Dat kan niet door de beugel." In Nederland is het gebruik van anonieme eicel- en spermadono ren sinds 2004 wettelijk verboden. Kinderen hebben volgens interna tionale verdragen het recht om te weten van wie ze afstammen. Spanje heeft zo'n verbod niet. Daardoor is het aanbod van dono ren groot. Volgens IVF Spain, dat niet de NVOG, beroepsvereniging van gynaecologen, al bezwaar tegen de Spaanse praktijken. Fiom, cen trum voor afstammingsvragen, toonde zich een halfjaar geleden al bezorgd over het toenemend aan tal Nederlanders dat naar het bui tenland gaat voor draagmoeders en anonieme donoren. Werving moet verboden worden, aldus Fiom. Ingrijpen Het stoort Stichting Donorkind dat zelfs Nederlandse klinieken vrouwen doorverwijzen naar het buitenland, omdat de wachtlijsten daar korter zijn. Freya, de vereni ging voor mensen met vrucht baarheidsproblemen, werd zelfs gesponsord door de Spaanse kli niek. Stichting Donorkind heeft brieven naar Kamerleden en het ministerie van VWS gestuurd. „Het ministerie moet hier ingrij pen", zegt Van der Meer. VWS heeft eerder bij monde van toenmalig minister Edith Schippers gezegd niets te kunnen doen tegen IVF Spain. „Het heb ben van een steunpunt in Neder land dat informatie verstrekt, is niet verboden", antwoordde Schippers destijds op Kamervra gen. In Nederland kan geen reclame worden gemaakt voor onwettige handelingen bereikbaar is voor commentaar, zijn de donoren vooral jonge stu dentes. Het succespercentage van de behandeling is relatief hoog, claimt IVF Spain op de eigen web site. Hoeveel Nederlanders daad werkelijk naar IVF Spain gaan, is niet bekend. Bij de werving richt de kliniek zich vooral op noord west-Europa. Vanwege de strik tere regelgeving zien de Spanjaar den hier een grote markt. Er is ook een steunpunt in Nederland. Van der Meer: „Ze prijzen op hun website aan dat Spanje een van de meest vooruitstrevende wetgevingen heeft. Maar het gaat om het georganiseerd afnemen van de rechten van kinderen. Dat noem ik niet vooruitstrevend." De activiteiten van IVF Spain worden al jaren met argusogen bekeken. Vijfjaar geleden maakte De Grote Markt van Haarlem is op zon dagmiddag afgela den vol. Twee voor het stadhuis gepos teerde agenten met kogelvrije vesten en machine geweren symboliseren de reden van hun komst: dreiging tegen het openbaar bestuur. De Haarlemse burgemeester Jos Wienen moet worden beveiligd om zijn werk te doen. De situatie is zo ernstig dat Wienen tijdelijk in een safehouse woont. Haarlemmers zijn boos en verontwaardigd, zegt Alain Timmers, initia tiefnemer van de mani festatie. Vanaf de trap van het stadhuis roept hij tot de burgemees ter: „Jos, je staat er niet alleen voor." Applaus klinkt over het plein. Een vrouw zwaait met een vlag met het wapen van Haarlem. 'Moed overwint geweld', staat op een spandoek. Een ander houdt een A4'tje omhoog met het woord: 'foei'. Kamerleden Renske Leijten (SP) en Wybren van Haga (WD) hou- den toespraken. Minis ter van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren zegt: „Een bedreiging die zo ernstig is dat je moet onderduiken, is ronduit onaanvaard baar. Wie het er gens niet mee eens is, kan dat zeggen, of naar de rechter stappen, maar nóóit bedreigen of intimideren." Verblijf in De Bonte Wever in Assen van 12 t/m 16 november 2018 KORTING p.p.* Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! MAANDAG 12 NOVEMBER 2018 Inbegrepen maandag 15 oktober 2018 GO Donorkinderen willen een verbod op de activiteiten van IVF Spain in Nederland. De Spaanse vruchtbaarheids kliniek werft hier stellen voor een behandeling met anonieme eiceldonoren. In Nederland is dat verboden. De Reclame Code Commissie buigt zich over de zaak. Tonny van der Mee Den Haag Medewerkers van IVF Spain aan het werk in de kliniek in het Spaanse Alicante. fotoivfspain - Ties van der Meer 'Jos, je staat er niet alleen voor' Koen Voskuil Haarlem -Kajsa Ollongren, minister Binnenlandse Zaken Gebruik actiecode MUZIEK20 "Niet geldig in combinatie met andere kortingen en op reeds geboekte reizen. FRANS DUIJTS Altijd al gedroomd van een muziekspektakel met uw favoriete artiesten? Feest mee met Lee Towers, Og3ne, Frans Duijts en de Moeflons band, die in ons hotel komen optreden! FHotel De Bonte Wever in Assen staat garant voor een gezellig en goed verzorgd verblijf. Er is vertier voor iedereen en de all-inclusive-formule maakt deze reis compleet. Van uit Assen maken we overdag diverse interessante excursies. Zo brengen we een bezoek aan Friesland, maar ook Veenhuizen, Giethoorn en het Duitse Pa penburg staan op het programma, 's Avonds na het diner zullen de artiesten samen met u De Bonte We ver volledig op zijn kop zetten. Boek dit gezellige muziekspektakel bij Bolderman Excursiereizen! Bolderman servicelijnen naar De Bonte Wever in Assen v.v. Optredens van Lee Towers, Og3ne en Frans Duijts Muziekband de Moeflons 4 overnachtingen in het 4-sterren Hotel De Bonte Wever in Assen Dagelijks een goed verzorgd ontbijtbuffet en dinerbuffet 3x lunchbuffet in het hotel (of lunchpakket tijdens dagtochten) Gratis koffie, thee, alcoholische en niet-alcoholische drankjes (huisassortiment) Gratis snacks en diverse lekkernijen Gratis gebruik van zwemparadijs, sauna, fitness en bowlingbanen Entertainment in het hotel Wifi in het hotel gratis Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/reisleider Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 'Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4