Zege betekent al halve finale 8 VOLLEYBAL WK IN JAPAN Het duel Nederland - Verenigde Staten vandaag op het WK volleybal is bijzonder voor Jamie Morrison, coach van Oranje. Hij staat tegenover zijn thuisland en zijn oude leermeester. Als het aankomt op informatie de len is volleybalbondscoach Jamie Morrison extreem voorzichtig. Vraag hem niet naar specifieke ken nis over het team uit zijn geboorte land waar Nederland het vandaag op het WK tegen opneemt. Hij weet meer dan de meeste coaches, maar Morrison zegt op besliste toon: „Nee. Dat hoort nu bij onze tactiek. Ik weet niet of iemand uit het Amerikaanse team Nederlands leest." Tot twee jaar geleden was Morri son assistent-coach van Amerika. Hij beschouwt de Amerikaanse bondscoach Karch Kiraly als zijn leermeester, dus ja, 'een beetje raar' voelt het wel, zegt Morrison vanuit een hoek in een grote trainingszaal in het volleybalcomplex in Nagoya. „Maar ook al is het tegelijkertijd een beetje gek, ik ben er wel klaar voor om Amerika uit het toernooi te slaan." Grote uitspraken Morrison vreest grote uitspraken niet. De Nederlandse volleybalsters kunnen wereldkampioen worden, denkt de bondscoach. Voor Ame rika verloopt het WK nog niet vlek keloos. In de eerste en tweede ronde moest het team twee neder lagen incasseren tegen China en Italië. Daar kwam gisteren een tweede nederlaag tegen het eerst genoemde land bij. Losser Het Nederlands team is losser dan eerder in het toernooi, vindt hij. De laatste wedstrijd tegen Servië maakte een verschil. De avond voor die wedstrijd verloor Servië van Ja pan en toen werd het halen van de Final Six voor Nederland plotseling lastiger dan verwacht Morrison: „Ik merkte dat we gespannen waren, daarom hebben we bewust ge sprekken gehad over wat er precies met het team gebeurde. We zagen de dreiging, in plaats van dat we naar de kansen keken die we had den. Nadat dat besef er was ging het beter." Nederland won met 3-0. „De vibe is goed." Het zal bij mij van binnen ontzettend pijn doen om Amerika na de wedstrijd te zien huilen om verlies „Maar ik heb dit allemaal al vaker meegemaakt met Amerika. De Fi nal Six is voor hen nieuw, maar voor mij niet", zegt Morrison, met een knikje naar de vrouwen die achter hem hun spieren liggen te rekken. Ze trainen deze zondag middag terwijl concurrenten China en Amerika tegelijkertijd hun eer ste wedstrijd uit de derde ronde spelen. Morrison: „Een beetje frus trerend dat de FIVB (de wereldvol- leybalbond, red.) onze trainingstijd precies tegelijk heeft gezet. Zo kun nen we lastig scouten. Hopelijk ha len we een set." Aan de rechterkant, afgescheiden door een doek, traint Italië. Van die kant uit de hal zijn alleen het kaat sen van een bal of af en toe de kre ten van speelsters te horen. Links staan de Nederlandse vrouwen. Als Morrison de groep niet toespreekt, geeft Lonneke Sloetjes een zachte draai aan de volumeknop van de geluidsbox en komt Dolly Parton langs, of Shakira, of The Jackson Five, aan variatie geen gebrek. An ders is dat bij een wedstrijdvoorbe reiding overigens, tijdens een trai ning komen Sloetjes en haar team genoten de staf tegemoet met nummers 'voor de oudere garde', een wedstrijd vraagt om een hip pere playlist. Die geluidsbox herinnert aan een eerder succesvol volleybaltoernooi in Japan. Het apparaat gaat inmid dels een paar jaar mee. Het is een dure box, overgehouden aan een weddenschap met Giovanni Gui- detti in de periode dat hij bonds coach van de Nederlandse vrouwen was. Guidetti klaagde al langere tijd over de kwaliteit van de speaker van Sloetjes. „Koop dan een nieuwe", werd hem gezegd. „Als jullie de Olympische Spelen ha len", beloofde hij. In de lente van 2016 gebeurde dat op het kwalifica tietoernooi, Guidetti ging in Tokio direct naar de winkel. Geschiedenis Wat Morrison betreft houdt het succes in Japan deze keer niet op bij het geschiedenis schrijven door de Final Six te halen. „We hebben kansen, zolang we ons niet laten leiden door de gedachte dat zij 'USA' op hun shirt hebben staan" Het maken van een zogenaamd 'scoutingrapport', een analyse van het concurrerende team, was voor Morrison nooit zo makkelijk als nu. „Ik weet waarom zij dingen doen. Ik weet de simpele dingen, wat een speler wel of niet kan, wat de zwakke plekken zijn, waar ze aan gewerkt hebben." Hij wil winnen. „Het zal bij mij van binnen ontzettend pijn doen om ze na de wedstrijd te zien hui len om hun verlies. Dan geef ik ze een knuffel en zeg ik: hé, sorry dat ik dit moest doen." CRUCIAAL maandag 15 oktober 2018 Lisette van der Geest Nagoya -Jamie Morrison (bondscoach) NAGOYA Als Nederland van daag van Amerika wint, het maakt niet uit met welk ver schil, haalt het team automa tisch de laatste vier. De halve finale is dan binnen, on geacht de uitslag van de wed strijd tegen China een dag later. Amerika verloor gisteren name lijk in vijf sets (25-22,19-25, 20- 25, 25-23,15-9) van China, de regerend olympisch kampioen. Maar ondanks dat Amerika be paald geen vlekkeloos toernooi speelt, hebben zij de statistieken mee. Het land is de regerend wereldkampioen, won van Ne derland de strijd om het brons op de Olympische Spelen en in de laatste jaren won Amerika al tijd van Nederland. WK volleybal Groep H China - VS (3-2) Vandaag, 09.10 uur: Nederland - VS Morgen, 12.20 uur: Nederland - China Op TV: Ziggo Sport Jamie Morrison, met op de achtergrond zijn ploeg tijdens het duel met Brazilië. „De vibe is goed." fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36