Mathieu van der Poel verbijt de pijn 6 MEER ZEELAND, MEER ACHTERGRONDEN, MEER TIJD VOOR JEZELF. WIELRENNEN RONDE VAN LOMBARDIJE Na 21 jaar won een Fransman weer de Ronde van Lombardije. Thibaut Pinot (28) zorgde voor het zoveelste succes van het jaar voor het rijke wielerland, dat zo lang op een nieuwe gouden generatie wachtte. re. UITSLAGEN Thibaut Pinot is een van de beste coureurs uit Frankrijk, maar fietsen doet hij het liefst in Italië. Hij heeft een hekel aan de immense druk die er op zijn schouders rust in zijn thuis land en zette alles op de Giro. Een zomer zonder de Tour bleek een opmaat voor een indrukwekkend najaar met twee zeges in de Vu- elta, de winst in Milaan-Turijn en afgelopen zaterdag de gebalde vuist op de streep in Como. 21 jaar na Laurent falabert kreeg de Ronde van Lombardije weer eens een Fransman als winnaar. Monumenten In die 21 jaar won slechts één an dere renner uit Frankrijk een van de vijf'monumenten'. Dat was Arnaud Démare, vorig jaar in Mi- laan-San Remo. Een treurige sta tistiek voor het land met een rijke wielerhistorie en iconen als Ber- nard Hinault en lacques Anquetil. Na een pijnlijk lange leegte staat er nu eindelijk weer een generatie die voor successen zorgt. De we deropstanding loopt redelijk syn chroon aan die van Nederland. Sinds de podiumplaatsen in de Tour van Pinot (derde in 2014) en Romain Bardet (tweede in 2026) mogen de Fransen weer dromen van een Tourzege. En met Julian Alaphilippe (dit jaar winnaar van de Waalse Pijl) heeft het een van de grootste heuvelspecialisten van het peloton. Maar de kracht zit 'm ook in de breedte, met renners als Démare, Pierre Latour, Warren Barguil, Tony Galoppin en David Gaudu. Een luxe. Jarenlang moesten de Fransen zich immers tevreden stellen met de kruimels. Thomas Voeckler een paar dagen in de gele trui, Thomas Voeckler in de aanval met zijn mond wagenwijd open, Thomas Voeckler in de aanval met zijn tong uit zijn mond. Dat was het wel zo'n beetje. Ieder opko mend talent kreeg te snel te ma ken met een vet contract, maar ook met torenhoge verwachtingen. Tijdens de sombere jaren wees menig Fransman naar dopingge- bruik om de mindere prestaties te duiden. Gesproken werd van cyclisme a deux vitesses. Wielren nen in twee snelheden: de snelle (gedopeerde) buitenlanders, tegen de trage (maar schone) Fransen. Er zat een kern van waarheid in. De Franse overheid investeerde na de Festina-affaire van 1998 fors geld in een antidopingprogramma. Ver voordat het bloedpaspoort in 2008 werd ingevoerd, hadden tientallen topwielrenners uit Frankrijk al wel zo'n soort document. Zo wer den de Fransen een tijd lang te ruggeworpen in de resultaten, maar leidde het land wel een 'schone' generatie op. Verklaring Een andere verklaring voor de we deropstanding is de omslag in de manier van opleiden en trainen. Te lang werd de blik chauvinis tisch naar binnen gericht. Wars van innovatie, blind voor interes sante ontwikkelingen in andere landen. Tegenwoordig heeft het land wél meer innovatieve trai ners en kiezen ze bij de oplei- dingsploegen weer vol voor Frans talent. De druk van de natie is er nog altijd. Vraag het maar aan Pinot. In de Tour rijdt hij, ondanks zijn po diumplaats in 2014 en winst op Organisator Jantienus Warners was voorafgaand aan de wedstrijd vooral blij dat het Nederlandse wonderkind op de fiets in elk geval naar Drenthe was afgereisd. „Dat is alvast een goed teken, laten we ho pen dat de test goed uitvalt. Voor hemzelf, maar ook voor de wed strijd", sprak hij toen om half elf de nieuwelingen het bal openden in Gieten. Toen tastte hij met veel an deren in het duister omtrent de start van Van der Poel, de winnaar van de afgelopen edities. Verkenningen Publiekslieveling Van der Poel deed twee verkenningen vooraf gaand aan de wedstrijd. Camera's snorden toen hij de finish pas seerde en het massaal toege stroomde publiek wachtte vol spanning af of ze een nieuw duel Van der Poel-Van Aert mochten verwachten. Toen kwam het verlossende woord, nadat de Brabander zich en kele ronden had getest na afloop van de juniorenwedstrijd. „Mijn eerste verkenning van de dag, een stukje rijden op de weg, viel me wat tegen. Ik besloot daarom mijn enkel opnieuw en vooral strakker te laten intapen. Dat had het gewenste ef fect. De verkenning op het parcours verliep al zo goed als pijnvrij en toen besloot ik te starten. Ik heb nog wel even een pijnstiller geno men." Zaterdagavond had een arts hem na onderzoek in het ziekenhuis ge adviseerd minimaal een week rust te houden. Daar nam Van der Poel geen genoegen mee. „Mijn eigen sportarts gaf groen licht en die weet hoe snel sporters kunnen herstel len. Ik wilde de wedstrijd niet mis sen omdat ik dan de mogelijke eindzege in de Superprestige direct zou verspelen. Het moest wel ver antwoord zijn natuurlijk, dat be sefte ik heus wel, maar ik ben ach- IEDERE ZATERDAG TWEE NIEUWE BIJLAGEN! maandag 15 oktober 2018 KORFBAL EK Gorredijk, groep A: Nederland - Catalonië 31-13, Engeland - Polen 17-9, Nederland - Engeland 31-10, Catalonië - Polen 13-11. Stand: 1. Nederland 2-6,2. Engeland 2-3, 3. Catalonië 2-3,4. Polen 2-0. Nrs. 1-3 naar kwartfinales. Nr. 4 naar tussenronde. TENNIS Mannen Sjanghai, halve finales: Coric (Kro/13) - Federer (Zwi/1) 6-4 6-4, Djokovic (Ser/2) - A. Zverev (Dui/4) 6-2 6-1. Finale: Djokovic - Coric 6-3 6-4. Vrouwen Tianjin, halve finales: Kar. Pliskova (Tsj/1) - Bacsinszky (Zwi) 6-2 6-1, Garcia (Fra/2) - Hsieh (Tai/5) 6-3 6-4. Finale: Garcia - Pliskova 7-6 6-3. Hongkong, halve finales: Wang Q. (Chn/6) - Muguruza (Spa/4) 6-7 6-4 7-5, Jastremska (Oek) - Zhang Sh. (Chn) 7-5 6-4. Finale: Jastremska - Wang 6-2 6-1. Linz, halve finales: Giorgi (lta/5) - Van Uytvanck (Bel) 6-3 6-4, Aleksandrova (Rus) - Petkovic (Dui) 0-6 6-4 6-0. Finale: Giorgi - Aleksandrova 6-3 6-1. Obidos (ITF), halve finale: Martincova (Tsj/2) - Krajicek 6-3 6-0. VELDRIJDEN Gieten Mannen: 1. M. van der Poel (Ned) 48.03, 2. Van Aert (Bel) 0.31,3. Aerts (Bel) 1.30,4. Van der Haar (Ned) 1.40,5. Meisen (Dui) I.49; 7. D. van der Poel 2.17. Superpres tige: 1. M. van der Poel 15,2. Van Aert 14, 3. Aerts 13,4. Van der Haar 12,5. Meisen II. Vrouwen: 1. Worst (Ned) 48.03,2. Vos (Ned) 0.33, 3. Arzuffi (Ita) 0.34, 4. Seis (Bel) 0.35,5. Kaptheijns (Ned) 1.01. Super prestige: 1. Worst 15, 2. Vos 14,3. Arzuffi 13,4. Seis 12, 5. Kaptheijns 11. WIELRENNEN Mannen Ronde van Turkije, 6de etappe: 1. Ben- nett (Ier) 164 km in 3.36.28, 2. Prades (Spa) 0.06, 3. Drucker (Lux), 4. Teunissen (Ned), 5. Sajnok (Pol); 43. Bol z.t.. Eindklassement: 1. Prades 22.26.16, 2. Loetsenko (Kaz) z.t., 3. Haas (Aus) 0.04,4. Ulissi (Ita) z.t., 5. Felline (Ita) 0.09; 13. Teu nissen 0.19. Ronde van Lombardije: 1. Pinot (Fra) 241 km in 5.53.22, 2. Nibali (Ita) 0.32,3. Teuns (Bel) 0.43,4. Uran (Col), 5. Wellens (Bel) z.t.; 27. Oomen 3.54,28. Tolhoek 3.59; 45. Gesink 7.02. Eduard Prades, eindwinnaar in Turkije, foto getty images Eindelijk weer Pim Bijl Rotterdam/Como De PZC is vernieuwd! Met meer aandacht voor uw regio, meer duiding, meer wetenschap en meer aandacht voor u. Iedere zaterdag ontvangt u twee nieuwe bijlagen: Z met achtergronden bij het nieuws en Zo vot tips die het dagelijkse leven leuker, lekkerder en makkelijker maken. Vraagtekens waren er gisteren genoeg rond de start van Ma thieu van der Poel bij de veldrit in Gieten. Een dag eerder had hij bij een val in Lokeren de enkel band van zijn rechtervoet ver rekt. Maar de Europees kampi oen verbeet de pijn en domi neerde uiteindelijk als vanouds op de Hondsrug. Roy Schriemer Gieten RKISH AIR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34