'We moeten dit doortrekken' 3 AGENDA ORANJE gerechtvaardigd optimisme, kon het hele Nederlandse voetbal wel gebruiken. De eerste voortekenen waren de afgelopen maanden al zichtbaar, toen nieuw talent ont bolsterde, gedragen door het prille succes van de topclubs PSV en Ajax. IJkpunt De winst op Duitsland van zaterdag in de Nations League kan een ijk- punt blijken voor deze nieuwe lich ting Oranje-spelers. Een kantelduel zoals Ierland-Nederland dat in 1983 ook zou blijken voor de succesgene ratie rond Ruud Gullit en Marco van Basten. Nog zo'n voorbeeld: Nederland-Schotland in 2003, de definitieve doorbraak van Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart. Natuurlijk moet dat allemaal nog maar blijken, en het is domweg te vroeg om al een polonaise in te zet ten. De winst op Duitsland was ge flatteerd, Oranje had op cruciale momenten het geluk aan zijn zijde, nota bene tegen een Mannschaft in verval. Morgen in Brussel wacht nog een loodzware krachtmeting met het sterkste Belgische elftal uit de geschiedenis, de nummer 1 op de FIFA-ranglijst. Oranje moet het daar zonder de licht geblesseerde aanvoerder Virgil van Dijk stellen. Het spel zal boven dien beter moeten om ook in het Koning Boudewijnstadion een re sultaat te halen, maar tegelijk: het nieuwe Oranje heeft inmiddels steeds meer om op terug te vallen. Memphis Depay is uitgegroeid tot de kapstok van het aanvalsspel, Moet je je voorstellen dat dit team straks vijfjaar verder is. Er is echt veel potentie. Ik zie de toekomst heel positief tegemoet immer sleurend en altijd gevaarlijk. Frenkie de Jong voegt overzicht, creativiteit en brille toe aan het middenveld. Matthijs de Ligt is, ondanks een zwakke interland te gen Duitsland, nu al een pijler in de verdediging. En eindelijk speelt Georginio Wijnaldum zoals hij zou moeten spelen in Oranje, als een brok loopvermogen en diepgang. Het pragmatisch realisme van Koeman doet de rest. Oranje had zich zaterdag nadrukkelijk aange past aan de tegenstander, spelend vanuit de omschakeling. In de eer ste fase na rust kwam de thuisploeg amper onder de druk van Duitsland uit, maar Koeman repareerde de boel net op tijd, bovenal door twee verse vleugelspitsen in te brengen: Danjuma Groeneveld en Quincy Promes. Met Nathan Aké als links back en Daley Blind als controleur op het middenveld won het team aan defensieve zekerheid. Nadat Van Dijk voor rust de 1-0 had gemaakt, liep Oranje in de slot minuten uit, profiterend van de enorme ruimtes achter de Duitse defensie. Eerst scoorde Memphis op aangeven van Promes. Niet veel la ter schoot de onvermoeibare Wij naldum de 3-0 binnen na een uit stekende actie. Euforisch vielen de toeschouwers in de Arena elkaar in de armen, dol gelukkig met een overwinning om te koesteren, nota bene op de ge zworen rivaal Duitsland. Een land dat volgens sommigen als gids moest dienen om uit de crisis te ko men, maar dat inmiddels in zijn ei gen crisis is beland. UITBLINKER WIJNALDUM K 'v: WKÊHHÊÊk ■HHMII maandag 15 oktober 2018 GO Nederland - Duitsland 30. Van Dijk 1-0 86. Depay 2-0 90+3. Wijnaldum 3-0 Opstellingen Cillessen Dumfries De Ligt Van Dijk Blind De Roon F. de Jong 77. Aké Wijnaldum Bergwijn 68. Promes Depay Babel 68. Danjuma Groeneveld Neuer Ginter Boateng Hummels Hector Can 57. Draxler Müller 57. Sané Uth 68. Brandt Scheidsrechter: Qakir (Tur) Toeschouwers: 52.536 1 GROEP 1 j Uitslag/programma Nederland - Duitsland 3-0 Morgen 20.45 uur Frankrijk - Duitsland Stand 1. Frankrijk 2-4 (2-1) 2. Nederland 2-3 (4-2) 3. Duitsland 2-1 (0-3) Vandaag 10.30 uur Busreis naar Brussel 18.00 uur Training in Koning Boudewijnstadion 19.00 uur Persconferentie Morgen 10.45 uur Training (besloten) 20.45 uur België - Nederland (Kon. Boudewijnstadion) Oefeninterland einde aan het chagrijn - Ronald Koeman (55) AMSTERDAM Er was een tijd dat critici in koor riepen dat Georginio Wijnaldum niet lan ger moest worden opgeroepen voor Oranje. Maar zie nu: de mid denvelder van Liver- pool was zaterdag uitblinker tegen de wereldkampioen van 2014, Duits land, zoals hij dat vorige maand al was tegen de wereld kampioen van 2018, Frankrijk. „Ik ben blij met de overwinning en blij met mijn doelpunt", zegt de geboren Rot terdammer. „Dat er nu waarde ring is? Kijk, het was ook lang niet altijd goed. En dan mogen mensen kritiek hebben. Dat is hoe het werkt. Al kreeg ik wei eens het idee dat als er iets fout ging bij Oranje, het altijd lag aan Wijnaldum of Strootman." Een moment in blessuretijd was tekenend, toen Wijnaldum de door Memphis Depay tegen de lat geschoten bal wist op te van gen. En nadat daar geen treffer uit voortkwam meteen de terugkeer naar de verdedi gende stellingen, geen spoor van treurnis of ver moeidheid. Wijnal dum: „Natuurlijk kost dat kracht en doet het pijn. Maar het is zoals we het moeten doen, zoals ik het altijd heb gedaan. Maar het is pas één wedstrijd. We moeten dit doortrekken. En daar hebben we de kwaliteiten voor." Niet Kevin Strootman, maar Mar- ten de Roon was zaterdag de meest defensieve middenvelder, ook omdat Pablo Rosario ge schorst bleek te zijn na een re cente rode kaart bij Jong Oranje. Het begin van Oranjes triomftocht: Van Dijk kopt de 1-0 binnen. FOTO'S PIM RAS 'iV »l|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31