23 De nachtmerrie van de producenten 'Londen' kijkt op afstand mee tot en met de première en wil inzage in de partituur die de muzikaal leider maakt. Een van de eisen is dat mini maal negen muzikanten de musical begeleiden. De 'vocale mogelijkhe den' van de hoofdrolspelers worden besproken en o ja, Londen wil ook graag weten wat de plannen zijn met licht, decor én kostuums. De Graaf, algemeen directeur, raamt de kosten van een grote titel als Evita op zo'n 2,5 miljoen euro. „Dat is pas economisch verant woord als je minstens 150 voorstel lingen hebt. We zitten voor Evita op 152. Het zou mooi zijn als we kun nen verlengen en tot misschien wel 250 komen." Met verlenging houden producen ten standaard rekening. „In contrac ten met de cast staan opties voor een aantal extra maanden", ver klaart Cornelissen, die de audities voor de acteurs organiseert in het eigen pand, op een bedrijventerrein aan de rand van Utrecht, nabij de Ai. „De regisseur, de muzikaal lei der, de uitvoerend producent en ik zitten achter de tafel, ik waak voor een te groot gezelschap." De hoofdrolspelers slaan soms audities over omdat ze worden ge vraagd. Van de acteurs wordt ver wacht dat ze zich minstens een half jaar beschikbaar houden voor vijf tot zeven voorstellingen per week. Geldige excuses om te ontbreken Nu willen acteurs vanuit zichzelf bijna altijd doorgaan met spelen Ook met 39 graden koorts Evita een hoofdrolspeler weg, dan is er altijd een understudy, de En gelse term voor een collega uit de voorstelling die de tekst en choreo grafie uit het hoofd heeft geleerd en kan inspringen. Esmée Dekker, die in Evita de bijrol speelt van maïtresse, is de stand-in voor Bri gitte Heitzer, die de Argentijnse first lady vertolkt (zie kader). De andere hoofdrollen zijn voor René van Kooten (Che) en Paul Donkers (Juan Peron). Cornelissen: „Marijn Brouwers zou Juan Peron spelen, maar vijf weken voor de re petities kreeg hij acuut nierfalen en moesten de regisseur en ik mid den in de vakantie opeens een ver vanger voor die grote rol zoeken. Op maandagochtend vond ik nog vijf acteurs met de juiste vocale kwaliteiten voor zo'n rol. Moesten we trouwens nog wel even met Londen bespreken." Met twee grote trailers, een tou ringcar, een kleine vrachtwagen en wat personenauto's toert het gezel schap van Evita straks een halfjaar lang door het land. Staat het gezel schap een aantal dagen geboekt in een theater dat verder dan 175 kilo meter van Amsterdam ligt, dan verzorgt de producent een hotel of huisje en maaltijden voor ongeveer veertig personen. Cornelissen, lachend: „Dat zijn gezellige dagen, kan ik je verzekeren." Sterfgevallen Bij sterfgevallen in de omgeving geldt de regel dat acteurs op de dag van overlijden en de dag van de begrafenis geëxcuseerd zijn. „Op de andere dagen worden ze toch wel verwacht", zegt Cornelissen. „Het is hard, the show must go on. Sommigen spelen ook op de dag van een uitvaart nog, maar dat zullen wij nooit van iemand vra gen." Valt in een grote productie als zijn er nauwelijks, zeker niet voor de belangrijkste rollen. „Nu willen acteurs vanuit zichzelf al bijna al tijd spelen", zegt De Graaf. „Ook met 39 graden koorts." maandag 15 oktober 2018 GO Rampspoed bij de hoofdrolspeler of andere betrokkenen blijft de grootste nachtmerrie van theaterproducenten. Zo moest Marijn Brou wers vanwege nierfa- len net voor de repe- titiesafhaken bij Evita. „Natuurlijk is het voor de personen zelf het ergste", erkent Cor nelissen, die vervolgens nog een aantal voorbeelden opsomt: „Actrice Sjoukje Hooymaayer (foto) werd ziek tijdens My Fair LadyAdèle Bloemendaal had geen rol, maar overleed twee weken voor de première van Adèle, Cortny, Jasperina - De grote drie, en bij Liesbeth List werd een vorm van dementie ge constateerd, terwijl we met haar bezig waren aan de voorstelling over haar leven. Het ergste was het overlijden van Frédérique Huydts. Zij speelde een rol in Nacht, moeder. Afgrijselijk. Kan ker, een vrouw van 38." —Ruud de Graaf, producent De musical Evita reist een half jaar door het land met René van Kooten en Brigitte Heitzer in de hoofdrollen. M Brigitte Heitzer in de rol van Evita Peron, die ze tien jaar geleden ook speelde, fotoroybeusker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23