ZEELAND GEBOEKT I Lezingen Nederland in de wereld WERELD GESCH E DENISVAN NEDE LAND R Duitse groeten uit Lewedorp 1 I..U -tl 21 'Best of van de bijbel i mr Een nieuw boek van Jan J.B. Kuipers uit Kattendijke. Deze keer weer een met verhalen waarin de 'fantasy' het voor het zeggen heeft. 'Houten trouw' is de titel. We dalen af in een wereld vol occulte folklore en barokke woorden en zinnen. De verhalenbundel verschijnt bij de in Mechelen gevestigde uitgeverij Ver schijnsel. Die richt zich op de publica tie van Nederlandse science fiction, fantasy en horror. De voorkeur gaat uit naar werk dat meestal niet door de 'grote' uitgeverijen wordt verspreid. Kuipers is een bekende naam in het fonds van Verschijnsel. Bannenjluister, hemel- glas, Het Spel om de Regendanser (met zijn broer Gert P. Kuipers), Kleine Leviathan en Hubake's Huis zijn titels, die sinds 1995 zijn verschenen. Behalve als schrijver van fantasy is Kuipers (Zaamslag, 1953) in Zeeland ook bekend door vele tientallen boeken op het terrein van ge schiedenis, archeologie en jeugdliteratuur. Eén van zijn succesvolste werken van de afge lopen jaren is het in 2015 verschenen reisboek 111 plekken in Zeeland die je gezien moet hebben. Hij won diverse prijzen, waaronder met Rob bert Jan Swiers de Zeeuwse Boekenprijs in 2005 voor het historische overzichtswerk Het verhaal van Zeeland. Kuipers is recensent, co lumnist en redacteur van de tijdschriften Ballustrada en Zeeuws Erfgoed. Hij is als deel tijder verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Fabelachtig Als het om zijn fantasywerk gaat, heeft de Zeeuwse auteur al vele prijzen en lovende re censies mogen ontvangen. Zijn vakgenoot Marcel Orie schreef: „Jan J.B. Kuipers maakt het bekende vreemd, het vertrouwde onheil spellend, het historische fabelachtig en het collectieve strikt persoonlijk." De nieuwe bundel Houten Trouw bevat vijf tien verhalen. De meeste werden eerder in het fantasyblad Wonderwaan gepubliceerd. Het eerste en met krap twee pagina's meteen het kortste verhaal - getiteld Afspraak voor de mu ren - kan als woord van welkom worden gele zen. Er staat een motto boven van de Portu gese dichter Fernando Pessoa (1888-1935): 'Als bode van een onbekende koning Volbreng ik vage opdrachten van hogerhand'. Die regels kunnen slaan op de schrijver zelf. In dat intro verhaaltje laat hij de Baron von Münchhausen -4 1 r ImtllHwl JI zeggen: „Inderdaad. Bij mij is alles mogelijk. Zodra het juiste idee is opgeborreld." Mystiek, fantasie, geschiedenis: Kuipers maakt er spannende verhalen van waarin het lang niet altijd goed afloopt met de hoofdper sonages. Die centrale figuren zijn zelden met roem beladen. In het verhaal Gestalte op de heuvel zegt de ik-figuur over zichzelf (pagina 20): „Ik weet het, ik ben altijd een gluurder ge weest, een van die anonymi - dat heeft u in tussen wel door - die je aantreft in de leger tros, op het achterdek van stampende oceaan tramps en in afgelegen wachtlokalen op de steppe. Figuranten van het avontuur, van het leven aan de rand." We komen terecht in tijden lang en minder lang geleden. We treffen waarzeggers, konin gen, woudmanne tjes, dolers en rid ders. En gekken en dronkaards. In een woud van mooi ge-1 weven zinnen en vaak vergeten woorden als mar- relpriemen, male dictie, schabbaard, geplogenheid. Op pagina 60 wordt de lezer toegesproken: „Boven deze groeve zweeft in het holst van de nacht nu en dan een dwaallichtje, als u het met alle geweld nóg mooier wilt maken." In het kader van de Maand en de Geschiedenis en het ver schijnen van het boek De We reldgeschiedenis van Nederland or ganiseert boekhandel De Drvkkery in Middelburg ge schiedkundige voordrachten. Donderdag 18 oktober geeft ar cheoloog Gerrit Dusseldorp (Uni versiteit Leiden) een lezing over de Neanderthaler en de Jager Ver zamelaar. Dusseldorp is een steentijdarcheoloog. Hij deed on derzoek naar het jachtgedrag van Neanderthalers. Daarna ver huisde hij naar Zuid-Afrika om de evolutie van modern mense lijk gedrag te bestuderen. In Wereldgeschiedenis van Neder land vertellen meer dan honderd Nederlandse onderzoekers op het gebied van geschiedenis en cul tuur het wereldwijde verhaal van onze geschiedenis. Onder hen Martine Gosselink, Beatrice de Graaf, Lotte Jensen, Gert Oostin- die, Lodewijk Petram en Suze Zijlstra. Zij laten zien hoe Neder land de wereld door de eeuwen heen mede heeft vormgegeven, en andersom: hoe Nederland zich onder invloed van verre en nabije buren heeft ontwikkeld. Van de vondst van oermens Krijn in de Noordzee tot orkaan Irma op Sint Maarten en van Bonifatius tot Pim Fortuyn. Schrijver en theoloog Alain Ver- heij (1989) is vrijdag 19 oktober (16.00 uur) te gast in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. Hij vertelt over zijn nieuwe boek God en ik. Verheij noemt zijn boek 'een soort 'best of van de Bijbel', geschreven vanuit zijn persoon lijke ervaring én zijn werk als theoloog. Hij zegt: „Mensen ko men steeds minder in de kerk, dus breng ik het mooie van het geloof in dit boek naar buiten. Op zo'n manier dat het de welden kende 2iste-eeuwer kan inspire ren, zonder dat ik iemand probeer te bekeren." Zeeuwse schrijvers Achterin het boek staat een kaart van Nederland waarop Lewedorp tot be langrijkste plaats van het land is uitgeroepen. Toch zullen ze zelfs in Lewedorp gemengde gevoelens hebben over de Feldpostbriefe 1943-1945 van Soldat Werner Beermann, al zegt hij over het dorp, over heel Zeeland niets dan goeds. Bericht van de vijand, het verhaal van de andere kant. Ik ben van lang na de oorlog, maar ook ik voel onbehagen. En wanneer Beer mann vertelt dat zijn bataljon drie doden en twee gewonden te be treuren heeft, omdat ze nabij Le wedorp per auto hun eigen mij nenveld in zijn gereden, deert me dat allerminst, integendeel. Toch vor men deze sol datenbrieven een fascine rend docu ment. Solda tenbrieven te gen wil en dank, Werner Beermann had niet voor het leger gekozen. Voor jaar 1941 moest hij eraan geloven, en voor hem begon de oorlog met de aanval op Rusland. Maart 1942 wordt hij ziek, vermoedelijk zijn redding, want hij zet zijn militaire loopbaan voort in minder riskante regio's, de eigen mijnenvelden niet meegerekend. Zo komt hij ja nuari 1944 aan in Zeeland, het ba taljon wordt over een paar dorpen verdeeld, zelf logeert hij bij de fa milie Van Antwerpen te Lewe dorp. Er gaan ansichtkaarten 'Groeten uit Lewedorp' naar zijn familie en huiselijke beschrijvin gen. Moeder stopt de sokken in Lewedorp, terwijl vader de aard appelen schilt. Beermann geniet van warme melk, 'Mürbeteig- Platzchen' erbij, ofwel een zand- deegkoekje. Er wordt gebeden voor het eten en uit de Schrift ge lezen. Hij gaat naar de kerk, ook om de klederdracht van de vrou wen op zich te laten inwerken. Wanneer hij Lewedorp verruilt voor Vlissingen staan, zegt hij, de gastvrouw de tranen in de ogen. Ook in Vlissingen leidt hij geen gevaarlijk leven. Hij fietst veel en stuurt pakjes met etenswaar naar Duitsland. Toch is de oorlog dich terbij dan in het Lewedorpse huis gezin. Over zijn onderkomen schrijft hij: 'Unser Bunker hat ei- nen Tagesraum und einen bom- bensicheren Schlafraum'. Aan het thuisfront hebben ze niet zo'n be scherming tegen bommen. Hij ziet ze steeds overkomen: zwermen vliegtuigen, richting Duitsland, 'wo mogen sie da wieder Unheil anrichten?' De pijn van de andere kant. maandag 15 oktober 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Bode van een koning Jan van Damme Jan J.B. Kuipers maakt het bekende vreemd, het vertrouwde onheilspellend, foto lex de meester Jan J.B. Kuipers: Houten Trouw - Uitgeverij Verschijnsel, 244 pagina's, 21,95 euro. Onder redactie van Marjolein 'I Hart. Karei Davids. Kanvan Fatali-Rlack. lex llcerma van Von*. Ixo Lucasscn en Jeroen Touwen bo|inlhoi Lezing Gerrit Dusseldorp, don derdag 18 oktober om, 19.00 uur in De Drvkkery Middelburg, en tree: 5 euro. Daarna: 25 oktober Henk Looijesteijn over de VOC; 13 december Kim Beerden over Nehalennia. 'God en ik' is genomineerd voor 'beste theologische boek van het jaar'. Soldat Werner Beermann Feldpostbriefe 1943 - 1945 Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21