in de herfst Oranje klopt Duitsland met historische cijfers: 3-0 'Nobody' Peter Schulting verrast profs op Neeltje Jans Onderzoekers en Milieudefensie wijzen op dodelijke gevolgen van beleid Walcheren Dochter en moeder De Moor uit Hulst genoten zaterdag van een ijsje op de Grote Markt in Goes. Nooit eerder was het zo laat in oktober nog zo warm. Terrasuitbaters en ijsverkopers deden opnieuw goede zaken. P9eni6 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Een strengere norm kan jaarlijks duizenden vroegtijdige doden en chronisch zieken schelen. Fijnstof, dat elke Nederlander dagelijks ina demt, dringt diep door in de lon gen. Het kan ziektes als astma en bronchitis veroorzaken. Door fijn stof en stikstofdioxide (NO2) over lijden jaarlijks 12.000 Nederlanders vroegtijdig, zegt de Gezondheids raad. Tienduizenden mensen wor den er chronisch ziek door. Opmerkelijk genoeg hanteert de overheid voor de uitstoot van fijn stof en stikstofdioxide veel minder strenge normen dan voor andere gifstoffen in de lucht, blijkt uit nieuw onderzoek van Royal Hasko- ning in opdracht van Milieudefen sie. Het sterfterisico is daarmee 'tot tienduizenden keren hoger dan de risico's bij andere stoffen die lucht verontreiniging veroorzaken'. Het is een vorm van handjeklap die heel slecht uitpakt voor onze gezondheid Het onderzoeksbureau vergeleek de normen voor fijnstof en NO2 met die van andere giftige en kan kerverwekkende stoffen zoals ar seen, benzeen en vinylchloride. Voor die stoffen, die in veel mindere mate in de lucht rondzweven, blij ken veel strengere eisen te gelden. „Het blijkt dus dat de wetgever juist voor stoffen waaraan mensen in hoge mate worden blootgesteld minder streng is dan voor andere stoffen", schrijft Royal Haskoning. Volgens Milieudefensie bewijst het rapport dat de Europese nor men die Nederland hanteert niet deugen. „Bij het opstellen van die normen is niet alleen gekeken naar gezondheidsrisico's, maar zijn ook belangen van bijvoorbeeld de ver voerssector en de veeteelt meege wogen", zegt Anne Knol van Mi lieudefensie. „Het is een vorm van handjeklap, die heel slecht uitpakt voor onze gezondheid." De milieuorganisatie is niet de enige die de normen 'te slap' vindt. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vindt de Europese norm verouderd. De WHO noemt fijn stof en stikstofdioxide 'het grootste milieurisico' in de Europese Unie. De stoffen worden voornamelijk uitgestoten door het verkeer. Een coalitie van 170 longartsen drong eind vorig jaar aan op stren gere eisen ten aanzien van de uit stoot. Initiatiefnemer Hans in 't Veen, longarts in het Franciscus Gasthuis in Rotterdam, noemt de uitkomsten van het rapport verras send. „Het is vreemd dat de norm zo hoog is ten opzichte van die van zeldzame toxische stoffen." P9 Nieuwsmedia ZJ CS Zomer SPORT 1 t/m 7 SPORT14 'Overheid te soepel met f ijnstof De overheid hanteert veel te soepele normen voor de uitstoot van fijnstof en stikstofdioxide, vindt Milieudefensie. Deze eisen zijn aanzienlijk minder streng dan voor gifstoffen die minder vaak voorkomen, blijkt uit on derzoek in opdracht van de mi lieuclub. Koen Voskuil Amsterdam —Anne Knol, Milieudefensie maandag 15 oktober 2018 Nog steeds vrij warm voor oktober pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 23°C Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1