Middelburg al eeuwen wijnstad Lintje voor sensei Ronald 18 WALC Wens: opspuiten in voorjaar Delen van de Walcherse stranden zijn momenteel zo smal dat er bij vloed nog maar weinig ruimte is voor recreatie. Het gaat volgens wethouders Arie Schot en Marcel Steketee om stukken strand bij Domburg, Vrouwenpolder en Zou- telande. „We willen dat onze inwo ners en bezoekers op de stranden voldoende ruimte hebben om te recreëren", aldus de wethouders. Ingehuurde bedrijven Volgens Schot laat Rijkswaterstaat het momenteel over aan inge huurde bedrijven om zelf te beslis sen wanneer het strand wordt op gespoten. Hij probeert het zo te re gelen dat ze opdracht krijgen om in het voorjaar dat werk te doen, zodat tijdens het recreatieseizoen de Veerse stranden breed genoeg zijn om lekker te recreëren. Overal voldoende brede stranden zijn volgens Steketee ook belangrijk om de recreanten te spreiden. „Zo dat iedereen voldoende ruimte heeft om van het strand te genie ten." Dat zorgt ook voor een sprei ding van de drukte op de verschil lende parkeerplaatsen. Volgens Schot beseft Rijkswater staat dat Veere een groot belang heeft bij stranden die voldoende breed zijn. Rijkswaterstaat zelf let We willen dat onze inwoners en bezoekers op de stranden voldoende ruimte hebben om te recreëren vooral op de veiligheid bij het on derhoud van de stranden. Een min der breed strand kan nog steeds veilig zijn zodat de behoefte om op te spuiten niet direct aanwezig is. De wethouder verwacht dat de gesprekken een positief resultaat voor de Veerse strandbezoekers op leveren. Vooralsnog verwacht hij dan ook niet dat Rijkswaterstaat gaat eisen dat Veere betaalt voor het opspuiten. In de archieven is wel het bewijs gevonden dat in 1326 in Middel burg een handelaar belasting moest betalen omdat hij drie soor ten wijn invoerde. Wijn uit het te genwoordige Duitsland, uit het Franse La Rochelle en uit Spanje of Portugal. Wijnwinkels en importeurs lie ten tijdens het festival zien, ruiken en proeven aan de speciale wijnen die zij kunnen leveren. Zo kunnen Oxana Berzan en Niels van Kooij vanuit Vlissingen Moldavische wijnen leveren. Volgens het stel is Moldavië het armste land van Eu ropa maar heeft het een hele rijke wijncultuur. „Tijdens de wereld tentoonstelling van 1878 in Parijs werd de Moldavische wijn zelfs beter beoordeeld dan de Franse." In de zestiende eeuw werd in Middelburg veel in wijn gehan deld, weet Van Keken. „Er werd toen jaarlijks zo'n elf miljoen liter wijn omgezet. Dat werd allemaal aangevoerd in vaten van negen honderd liter. Middelburg was toen een belangrijk distributie centrum. In de eeuwen daarna nam dat echter steeds meer af om dat andere steden als Rotterdam en Amsterdam steeds meer handel naar zich toe trokken." Die rijke wijngeschiedenis is volgens hem nog steeds zichtbaar. „Kijk maar eens naar de namen van de vele monumentale huizen. Die herin neren daaraan. Er zijn alleen al vier huizen die La Rochelle heten en nog meer heten Oxhoofd of Okshoofd. Dat is een oude in- houdmaat voor wijn." IN DE REGIO Wandeling Eendenkooi Café voor mantelzorgers Bloembollen MIJN DORP, MIJN STAD maandag 15 oktober 2018 WA OOST-SOUBURG Ronald Willems van Shotokan Ka rate en Ryukyu Kobutsu Vereniging Zanshin uit Vlis- singen is sinds zaterdag Lid in de orde van Oranje Nassau. Tijdens het elfde Open Zeeuwse Karate Kampioenschap 2018 in sporthal De Belt in Oost-Sou burg ver raste loco- burgemees ter John de Jonge hem met die ko- A Ronald ninklijke on- Willems. foto derschei- rubenoreel ding voor zijn jaren lange verdiensten op het terrein van de karatesport. Behalve als leraar en coach (sensei) is de Vlis- singer als secretaris en penningmeester aan Zans hin verbonden. Hij is de ini tiatiefnemer van WOCZ (Wedstrijd Organisatie Co mité Zeeland) dat tot doel heeft de Zeeuwse karate- jeugd op een laagdrempe lige manier wedstrijderva ring op te laten doen. Voor de Karate Bond Nederland (KBN) verzorgt hij dan- graadtrainingen. Ook treedt hij bij landelijke wedstrijden op als exami nator en hij zet zich in om jonge karateka's met ver schillende culturele achter gronden met elkaar te ver binden. Veere wil bredere stranden De gemeente Veere is met Rijks waterstaat in gesprek om smalle stroken strand op te laten spui ten. Op die manier wil de ge meente ervoor zorgen dat de stranden aantrekkelijk blijven voor toeristen en recreanten. Emile Calon Domburg - Wethouders Schot en Steketee Al bijna zevenhonderd jaar wordt er in Middelburg in wijn gehandeld. Waarschijnlijk al lan ger. „Maar daar hebben we nog geen bewijs van", zegt Gerard van Keken, initiatiefnemer van het Historisch Wijnfestival dat vrijdag en zaterdag in en om het stadhuis plaatsvond. Emile Calon Middelburg De heren Van Haagen en Paulissen en dames Haagen en Van Vel- sen (vlnr) proeven een Portugees wijntje, foto ruben oreel OOSTKAPELLE Staatsbosbeheer houdt morgen een wandeling door Eendenkooi Slikke- bosch bij Oostka- pelle. Een gids ver telt alles over het gebied waar vroe ger eenden werden gevangen. De wan deling begint om 14.00 uur aan de poorten van de kooi aan de Vroonweg in Oostkapelle. Kosten zijn vijf euro per persoon. Kinderen betalen de helft. Aanmelden is ver plicht en kan via www.staatsbosbe- heer.nl/activiteiten. VLISSINGEN Manteling Walche ren organiseert morgen, 13 novem ber en 11 december een mantelzorgcafé in De Herberg in Vlissingen. Het mantelzorgcafé is bedoeld voor men sen die zorgen voor iemand en die be hoefte hebben aan informatie of een luisterend oor. Tij dens elke bijeen komst is een coör dinator van Mante ling aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden. De bijeenkomsten be ginnen om 19.00 uur en duren tot 21.00 uur. Aanmel den is niet nodig. Voor meer informa tie zie www. mantelingwalche- ren.nl. SEROOSKERKE Groei Bloei Wal cheren houdt woensdag de lezing 'Combinaties van vaste planten en bollen', door Jac- queline van der Kloet. De lezing begint om 19.30 uur aan de Zandput 5. Entree bedraagt 5 euro per persoon, gratis voor leden van Groei Bloei. REÜNIE STRANDWACHTEN DISHOEK Vanuit Brazilië, Duitsland en alle delen van Ne derland waren ze zaterdag even weer terug aan de Wal cherse kust. 109 Oud-strandwachten die tussen 1975 en 2005 als vrijwilligers van de Van Dixhoornbrigade de kust tussen Dishoek en Zoutelande bewaakten. Het was volgens Leon Joosse een zeer geslaagde reünie. „Sommigen hadden elkaar al dertig jaar niet meer gezien maar het hernieuwen van de contacten ging heel makkelijk." Hij benadrukt dat het werken als strandwacht iets met je deed. „Een echte levenservaring." foto ruben oreel DOMBURG Strandhotel Duin heuvel, 12.00-17.00 uur: Expo sitie Peter van Berkel, Diaz Marrero, Sheila van Berkel, Marius Weststrate en Daniël Steenbergen; KOUDEKERKE Sporthal De Couburg, 09.15-10.15 uur: Acti viteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30- 16.00 uur: Koersbal; MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Adelaars traat 26,13.30-14.30 uur: Be- wegingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Seniorensoos; MIDDELBURG Zeeuws Archief, 09.00-17.00 uur: Expositie 'de 9 levens van kaartmaker Cor- nelis Goliath'; Cinema Middelburg, vanaf 13.00 uur: Vertoning 'Beesten boel' en 'De Buurtspion'; Ver gulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6,11.00-13.00 en 14.00-16.00 uur: Workshop Margot van Dam 'Kunst- en vliegwerk' OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuter- dans; VEERE Gymzaal Frans Naere- boutstraat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, gymnastiek voor 50+; VLISSINGEN Gymzaal de Combinatie, Pablo Picassop- lein 120-126, 09.00 uur: Gym nastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Wijkcentrum De Burgerij, 09.30-11.00 uur: Taai huis Walcheren organiseert workshop 'Geldzaken, begrijp jij het?'; ZB, Spuikomweg 7,10.00- 12.00 uur: Cursus Digisterker; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night in teams van maxi maal 5 personen; WESTKAPELLE Polderhuis, 10.00-17.00 uur: Expositie Duitse fotograaf Wil Albertz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18