Brief aan de bisschop De Piek kan op hulp vrijwilligers rekenen Steeds meer zeeleven bij Brouwersdam Weer jarig 16 ZE WARMTE HORECA JUBELTA Voor de Zeeuwse horeca is 2018 een uitzonderlijk goed jaar terrasjaar. De weekends in het naseizoen bezorgen de sector een bonus in een toch al geslaagd seizoen. Commentaar Rooms-katholieken vormen overal op Walcheren een min derheid. In tegenstelling tot Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen zijn hier geen typisch katholieke kernen te vin den. Op Walcheren zijn een kleine vijfduizend mensen als katho liek geregistreerd, van wie overigens maar een minderheid nog wekelijks naar de kerk gaat. Dat wil niet zeggen dat de RK kerk niet leeft op Walcheren. Liefst 360 vrijwilligers hebben de bisschop van Breda een nood kreet gestuurd omdat ze al anderhalf jaar wachten op een oplos sing voor het gebrek aan pastorale zorg. Met slechts twee pas toors, onder wie een emeritus die na zijn pensioen nog voorgaat in eucharistievieringen, is de H. Maria Parochie op Walcheren kwetsbaar geworden. De bezorgde vrijwilligers beseffen dat de tijd dat de seminaries jaarlijks een stroom nieuwe priesters afleverden inmiddels ver achter ons ligt. Zelfs professionele pastoraal-medewerkers zijn moeilijk te vinden. Maar toch. In de anderhalf jaar dat zij wachten zagen ze wel nieuwe pastoors in Zeeuws-Vlaanderen en West- Brabant verschijnen. Waarom dan niet op Walcheren, vragen de vrijwilligers zich af. Met hun brief roepen ze bisschop Jan Liesen ter verantwoor ding. Het is voor de Walcherse parochianen te hopen dat de bis schop met hen in gesprek wil gaan. De brief, en het grote aantal ondertekenaars, is een teken dat de parochie leeft en veel men sen na aan het hart ligt, juist in gebieden waar de katholieke kerk niet dominant is (geweest). Zelfs professionele pastoraal- medewerkers zijn moeilijk te vinden Zo'n veertig mensen kwamen gis termiddag naar De Piek in Vlissin gen om te helpen het cultuurpo dium een doorstart te geven. „Van mensen die willen helpen met de financiën of de garderobe tot en met Vlissingers die met ideeën kwamen voor projecten", vertelt Erik van der Meer van initiatief groep De Piek Gaat Door. De gemeente besloot te stoppen met het financieel ondersteunen van De Piek. Een groep vrijwilligers vond dat Vlissingen niet zonder een dergelijk cultuurpodium kan en sloeg de handen ineen om te onderzoeken of hun ideeën levens vatbaar zijn. Ze willen van het ge bouw aan de Hellebardierstraat niet alleen een cultuurpodium maken, maar ook een broedplaats en ont moetingsplek voor muzikanten, kunstenaars, performers, (geluids- en licht)technici en andere crea tieve geesten. „Dankzij de toe stroom van nieuwe mensen is onze basis breder geworden", vertelde Van der Meer gistermiddag na af- Dankzij de toestroom van nieuwe mensen is onze basis breder geworden loop van de 'open dag'. „Sommigen hebben echt te gekke ideeën over wat hier nog allemaal kan." Hij doelde onder andere op samenwer king met scholen en het opzetten van fotografieprojecten. ALMANAK Hij loopt al tegen de zestig. Niet dat hij er mee zit, zegt hij, maar hij viert zijn verjaardagen niet meer zo enthousiast als in zijn jonge dagen. „Zo, ben je weer een jaartje ou der? Maar jij boft nog", zei een vrouwelijke collega, terwijl zij een stukje van de ver jaarsdags taart nam. „Jij hebt al je haar nog en bent niet eens zo grijs. Beetje jongensachtig." Of hij dat als een compliment mocht opvatten, betwijfelde hij, want zij voegde er direct aan toe: „Nou ja, wel een oude jongen." Wielrenner gewond bij aanrijding Twee vrouwen geschept op A58 ZAAMSLAG Snorfietser maakt lelijke val We zijn het alweer vergeten, maar precies een jaar geleden beleefden we bijna net zo'n zomers oktober weekend als de afgelopen dagen. Zon en een temperatuur boven de 20 graden. Maar daarmee houdt elke vergelijking op. Was dat fraaie weekend in 2017 een uitzondering in het naseizoen, dit jaar lijkt het niet op te kunnen. 2018 telt opvallend veel weekenden waarin het heerlijk was om een ter rasje te pikken. Tussen 1 april en half oktober waren 44 van de 58 za- ter- en zondagen als 'terrasdag' te bestempelen tegenover 27 in 2017. Vanaf mei was er zelfs maar één weekend dat het zowel op zaterdag als op zondag te koud en te nat was voor een drankje op het terras. Dat was toevallig het weekend waarin de astronomische herfst begon: 22 en 23 september. Super Brasserie Concordia aan de Appel markt in Zierikzee is een van de za ken die profiteren van het mooie nazomerweer. „Dit is natuurlijk su per voor ons", zegt manager Ben Bul. Het kan ook te gek zijn. Toen het kwik afgelopen zomer naar tro pische hoogte steeg, was het juist erg stil op zijn terras. „Als het 36,37 graden is, zie je geen mens in de stad. Dan zoekt iedereen toch het water op." „Dit weekend hebben we het ideale weer voor onze terrassen", zegt Lianne den Boer van grand café De Werf, een eindje verderop aan de Vissersdijk. „24, 25 graden. Heerlijk." De Werf heeft een terras aan de voorzijde, met uitzicht op de karakteristieke Zuiderpoort. In de haven voor De Werf ligt nog een drijvend terras. „We hebben over belangstelling absoluut geen kla gen. Mensen vinden het heerlijk om buiten te kunnen zitten. En mocht het gaan regenen of de zon te fel zijn, kunnen we het terras overkappen", zegt Den Boer. Geen genoeg „Het is echt een uitzonderlijk jaar", beaamt Edo de Joode van hotel- grand café Jersey op de Grote Markt in Goes. Ook hier was het dit week end weer druk. „Mensen krijgen er gewoon geen genoeg van." BROUWERSDAM Een spons- pootkrab. Een groene mosdierslak. Een hoefijzerworm. De 84 duikers - en één snorkelaar - die zaterdag het water ingingen bij de schelp- dierbank aan de Brouwersdam, kwamen dolenthousiast en met een grote 'buit' boven. Nadat de zeebodem door over- bevissing volledig was omge ploegd, waren de schelpdieren- banken in Nederland vrijwel vol ledig weggevaagd. Maar nu, jaren later, begint er weer wat te groeien. Bijvoorbeeld dankzij inzet van na tuurorganisatie Ark en het Wereld Natuur Fonds. En er ontstaan weer spontane banken, zoals in de Noordzee bij de Brouwersdam. Die is in 2016 ei genlijk per toeval ontdekt. De Ja panse oester en de platte oester le ken het er prima naar hun zin te hebben. Beschermen Inmiddels hebben die gezelschap gekregen van meer diersoorten, bleek zaterdag uit de massaduik van natuurliefhebbers. Ten minste dertig nieuwe dieren hebben zij aan het soortenlijstje van de Brou wersdam kunnen toevoegen. „Dat is heel veel", jubelt Sanne Ploe- gaert van natuurorganisatie Ra- von. „Nu is het zaak om ze te gaan beschermen, zodat we de bank be houden." maandag 15 oktober 2018 n Emile Calon Vlissingen - Erik van der Meer Tip? redactie@pzc.nl KERKWERVE Een wielrenner is zater dagochtend gewond ge raakt bij een ongeluk op de Heuvelsweg in Kerk- werve. Het ongeval vond plaats rond 11.15 uur. De fietser deed mee aan de Tacx Pro Classic wielerronde. Een auto wilde afslaan naar een camping vanaf de Heuvelsweg en kwam op het fietspad in botsing met de wielrenner. Een ambulance en een trau mahelikopter werden op geroepen, maar de heli kopter bleek al snel niet nodig te zijn. Het slacht offer is naar het zieken huis vervoerd. Het is on bekend welke verwondin gen hij heeft opgelopen. OOST-SOUBURG Bij een botsing tussen drie auto's op de A58 ter hoogte van de waterto ren bij Oost-Souburg zijn zaterdag twee vrouwen gewond geraakt. Zij zijn met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde rond 09.00 uur. In de voorste auto zat een 80- jarige vrouw uit Teuge en in de tweede een 26-ja- rige Middelburgse. Beide vrouwen stapten uit, ver moedelijk om elkaar te helpen. Op dat moment is waarschijnlijk de derde auto, die bestuurd werd door een 37-jarige vrouw uit Utrecht, achterop ge botst. Daarbij zijn beide slachtoffers geschept. Een snorfietser is gis termiddag rond 12.15 uur gewond geraakt bij een botsing met een personenauto op de Polderstraat in Zaam- slag. De snorfietser kwam ter hoogte van Het Plein in botsing met de automo bilist. De snorfietser viel daarbij op de grond en raakte daarbij zodanig gewond dat hij door een ambulance naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. De automobilist, een 70- jarige man uit Zaamslag, kwam met de schrik vrij. Terrassen Theo Giele Vlissingen Casper de Boer serveert op het terras van De Werf in Zierik- Zee. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16