'Geluidsopname bewijst foltermoord op Khashoggi' Goedwillende sportcoach kan wel wat coaching gebruiken 0 9 Als Arjen Kamphuis een spoor achterlaat, vinden zijn slimme vrienden dat wel PROFIEL raakte eind augustus vermist in Noorwegen. Hij werd voor het laatst gezien toen hij uitcheckte bij zijn ho tel in Bode, in het noordoosten van het land. Zijn peddel en kajak werden later teruggevonden, maar van Kamphuis zelf ontbreekt nog altijd elk spoor. De mysterieuze verdwij ning is een grote schok voor de vrien dengroep, Van de Leest is de woord voerder. „Heel onwerkelijk, zorgwekkend. De fysieke zoektocht in Noorwegen is gestopt, dat is ontmoedigend. Maar zolang we niet weten wat er is ge beurd, zijn we hoopvol dat hij nog leeft. Er wordt nog dna-onderzoek gedaan op de kajak die is gevonden. Het zitje van de boot is ook gevon den. Hoe dan ook: hij is ergens, al kan het zijn dat hij niet meer leeft." „Zolang we niet weten wat er is ge beurd, moet je elk scenario openhou den. Hij stak zijn mening niet onder stoelen of banken. Daar zullen niet alle instanties die de digitale burger rechten schenden, blij mee zijn." „Tsja, het duurt steeds langer. Hij is sinds 22 augustus weg. Maar wanneer is dan het punt dat je erom gaat rou wen? Als hij niet meer terugkomt, zal dat steeds heftiger worden, denk ik. Maar ik ben nog niet op het punt dat ik het afsluit. Hij heeft zo veel slimme vrienden die alle digitale sporen kunnen nagaan. Als hij iets van een spoor achterlaat, dan zullen zij hem vinden." „Je kunt zijn stem horen, en stem men van Arabisch sprekende man nen. Je hoort hoe hij werd onder vraagd, gemarteld en vervolgens vermoord", aldus een Amerikaanse regeringsmedewerker die op de hoogte werd gesteld door een Turkse functionaris die de inhoud van het recherchedossier kent. De Amerikanen zeggen tegen The Washington Post, de krant waar voor Jamal Khashoggi (59) politieke columns schreef, dat vooral het au- diobewijs erg sterk is. Dat is waar schijnlijk ook de reden dat de Turkse geheime dienst er al zo snel zeker van was dat Saoedi-Arabië achter het ombrengen en het met een beenderzaag in stukken zagen van de kritische journalist zat. Aangenomen wordt dat de Turkse geheime dienst het belas tende materiaal niet wil vrijgeven omdat dan details bekend worden over de manier waarop diploma tieke gebouwen in Istanboel en in de hoofdstad Ankara worden afge luisterd. Afzetten Khashoggi zette zich het afgelopen jaar, na zijn vlucht naar de Ver enigde Staten, steeds feller af tegen het repressieve beleid van de sterke man van het Saoedische regime, kroonprins Mohamed bin Salman. Onderdeel van de motivatie om de journalist definitief het zwijgen op te leggen, kan zijn geweest dat hij van plan was in Washington een denktank of lobbygroep op te rich ten die zich moest toeleggen op de mocratische hervormingen in het Midden-Oosten. W Amerikanen over Turks bewijs: straf Saoedi-Arabië als dit echt waar is Khashoggi had vorige week dins dagmiddag een afspraak op het consulaat in Istanboel, waar hij een document zou krijgen om te kun nen trouwen met zijn Turkse ver loofde, Hatice Cengiz (36). Nie mand heeft hem het consulaat zien verlaten. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden dringen zowel De mocraten als Republikeinen aan op strafmaatregelen tegen Saoedi-Ara bië, onder meer het stopzetten van wapenverkopen, als er onomstote lijk bewijs is dat de journalist door Saoediërs om het leven is gebracht. Geld President Trump wijst dergelijke sancties als 'onaanvaardbaar' van de hand. „Ze geven 110 miljard dollar uit aan het aanschaffen van militair materieel en andere dingen", zei hij in het Witte Huis. „Als we ze niet aan hen verkopen, zullen ze zeggen: 'Bedankt, we kopen ze wel in Rus land of in China'." Hij wees erop dat sancties Amerika veel geld en ba nen gaan kosten. Gisteren kwam in Istanboel een Saoedische delegatie aan die samen met de Turken 'alle aspecten' van de verdwijning van Khashoggi gaat onderzoeken. Ze weten vaak niet hoe ze verbaal geweld van hun pupillen én hun ouders moeten aanpakken. Daar naast weten sommige coaches niet eens hoe je een goede training moet geven. Dat blijkt uit een onderzoek on der ruim duizend coaches van ver schillende sporten. Bijna de helft (44 procent) geeft aan dat meer be geleiding vanuit hun sportvereni ging hard nodig is. „De uitkomst van het onderzoek vinden we ernstig, maar niet ver rassend. We weten dat er onder amateurtrainers behoefte is aan meer begeleiding. Clubs doen er verstandig aan hier vol op in te zet ten. Dat kost tijd en energie, maar wij zijn ervan overtuigd dat coa ching van de coaches zich uitbe taalt. Ze zullen langer en minder onzeker voor de groep staan", zegt Jens van der Kerk, projectleider bij het actieplan Naar een veiliger sportklimaat (VSK). Dit is een ini tiatief van sportkoepel NOC*NSF en de sportbonden. In opdracht van VSK is de enquête uitgezet. Voetbalclub SML in Arnhem kreeg ook de vraag van de trainers om meer aandacht te besteden aan begeleiding. „Je hebt er soms lastige kids tussen zitten, hoor. Je moet stevig in je schoenen staan om ze verbaal aan te pakken. Wat helpt is het geven van een training waarbij ze amper tijd hebben om na te den ken", vertelt Danny Meuken, coach van een jeugdelftal bij SML. Hij raadt aan de spelersgroep ook in vloed op de training te geven. „Laat ze zelf oefeningen bedenken. Als er eentje een grote mond heeft, mag hij de warming-up regelen." Volgens Meuken is het ook van groot belang dat de gedragsregels helder zijn. „Aan het begin van het seizoen krijgt iedereen van ons een lijst met afspraken. Dat doen we om gedoe van met name ouders te voorkomen." zaterdag 13 oktober 2018 GO Ancilla van de Leest, foto marco okhuizen Ancilla van de Leest (Rotter dam, 1985) verhuist op haar zesde met haar moeder naar Antwerpen. Haar vader is uit beeld. Op haar elfde keren moe der en dochter terug naar Rot terdam. Op haar zeventiende wordt ze als serveerster gescout voor modellenwerk, op haar negen tiende lanceert ze een website voor fetisjfoto's. Ze werkt onder pseudoniem: Ancilla Tilia. Ook siert ze de cover van Playboy. In 2012 gaat het roer om. Ze verdiept zich in privacykwesties en internettrends, meldt zich aan bij Bits of Freedom, een digitale burgerrechtenorganisatie, en groeit uit tot een van de bekend ste privacyactivisten. Ze zit in het bestuur van Privacy First. In 2017 was Van de Leest lijsttrek ker van de Piratenpartij. Inmiddels werkt ze voor Start- page.com, een 'privacyvriende- lijke zoekmachine'. Arjen is nu bijna twee maanden vermist. Hoe is dat? Vanwege zijn kritiek op spionage diensten gaan er wilde theorieën rond. Houden jullie ook rekening met een politieke misdaad? U lijkt er erg nuchter onder. Turkije heeft bewijzen in handen van de gruweldood van de Saoe- dische journalist Khashoggi. Het gaat om video- en geluidsopna men in het Saoedische consu laat in Istanboel waarover de Turkse geheime dienst beschikt. Mare Guillet Istanboel Veel amateurtrainers in ons land vinden het lastig om met onaan gepast gedrag van sporters en ouders om te gaan. Sanne Schelfaut Arnhem Demonstranten bij de Turkse ambassade in Washington, fotoap Danny Meuken (I) coacht een jeugdteam in Arnhem, maar ook an dere coaches, fotosportvibes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9