Cornald Maas Op de vliering in zijn huis - een niet om toestemming. Terwijl wat ze antiek Amsterdams pand in de omgeving schrijft behoorlijk intiem is. Ze deelde van het Rijksmuseum - heeft Cornald Maas soms geheimen met mij die ze niet aan zijn geheugen opgeslagen. Het zoldertje is mijn vader kwijt wilde. Over de nieuwe volgestouwd met dozen, gevuld met brie- liefde in haar leven, bijvoorbeeld. Ze heeft ven en foto's, kaarten, kattebelletjes en inmiddels het eindresultaat gelezen. Nee, krabbels uit zijn drukke privéleven en niet voor het boek af was. Dan verlies je je werkzame bestaan in de kunsten met een vrije blik. Ik heb haar uitgelegd: een verhaal grote en een bescheiden K. wordt pas mooi als er ook rafel is. Ik wil Twee jaar geleden stofte hij het karton alles eerlijk kunnen optekenen." af waarin hij de correspondentie van zijn Uit de brievenverzameling blijkt ook de moeder bewaarde. Honderden brieven die bijzondere band met zijn moeder. „Mijn Corry Kwik (79) aan haar zoon schreef toen omgeving spreekt steevast over een excep- hij uit Bergen op Zoom naar Leiden ver- tionele relatie. Omdat wij zo enorm veel huisde om Nederlandse taal- en letterunde contact hebben en zij nadrukkelijk deel te studeren. Een groot deel van de brieven uitmaakt van mijn leven en vriendenkring, is opgenomen in Ach kind toch; een verhaal Het bijzondere van dit boek is dat het gaat van moeder en zoon, dat is aangevuld met over iemand die nog leeft. Boeken over va- Maas' observaties en herinneringen. Een ders en moeders zijn van alle tijden, maar ontroerend boek, waaruit het beeld oprijst de hoofdpersonen zijn meestal overleden." van een zorgzame, liefhebbende moeder, Volgens Maas is zijn boek een ode 'aan maar evenzeer van een vitale, intelligente een generatie moeders die langzaam uit en eigenzinnige vrouw, die er voor koos beeld verdwijnt en een eervol podium ver haar leven een eigen richting te geven. dient'. Intelligente en ondernemende vrou- Daartoe scheidde ze van Cornalds vader wen die niet in de praktische omstandig- en vond ze een nieuwe levenspartner. heden verkeerden om carrière te maken. „Toen ik met al die brieven en mails van „Dat heeft me nog het meest bezield. Ik wil mijn moeder aan de slag ging, vroeg ik haar recht doen aan een vrouw die in een andere Vanaf het moment dat Cornald Maas (56) het ouderlijk huis verliet, schreef zijn moeder hem honderden brieven over haar leven, haar dilemma's en zorgen. Hij maakte er een boek van, als ode aan een generatie moeders die langzaam uit beeld verdwijnt. 'Mijn moeder had het lef na haar 40ste een nieuw leven te beginnen' TEKST ARNO GELDER FOTO'S ERIK SMITS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 96