Museum INHOUD VOORWOORD 4 Goeie zaak 8 Cornald Maas wijdteen boek aan zijn moeder Corry MHet is hard werken om een tentoonstelling op tijd te kunnen openen Nelleke Noordervliet: „De geschiedenis leert ons niets." Begin dit jaar zag ik goedkope vliegtickets voor een reis naar New York in de herfstvakan tie. Moet ik kopen, dacht ik, want mijn kinde ren hopen al jaren vergeefs op een reisje naar Amerika. Vanwege gepieker over alles-bij- elkaar-toch-wel-heel-veel-geld, schoof ik de beslissing voor me uit. Ook het idee om een alternatief te bedenken, zakte in de benen. En nu is de herfstvakantie aanstaande, zijn de kinderen vrij en heb ik geen plan. Gelukkig kreeg ik het verhaal van Matthijs Meeuwsen en fotograaf Jean-Pierre Jans onder ogen. In het Amsterdamse Rijksmuseum heb ben tientallen mensen maandenlang gewerkt aan een tentoonstelling over de Tachtigjarige Oorlog, die de geboorte inluidde van het hui dige Nederland. Matthijs en Jean-Pierre maak ten een reportage over alle bedrijvigheid die aan zo'n expositie voorafgaat en waar je als bezoeker nauwelijks bij stilstaat. De tentoonstelling lijkt op een geschiedenis les zoals we die allemaal wel gehad zouden wil len hebben: aan de hand van wapens, schilde rijen, documenten, bebloede kledingstukken, wandkleden en spotprenten uit die tijd, wordt het verhaal verteld van een oorlog die precies 450 jaar geleden begon. Het bijzondere is dat de thema's die toen speelden (godsdienstvrijheid, vluchtelingen en tolerantie - om maar eens wat te noemen) nog altijd de krantenkolommen vullen. Het is in de verste verte geen trip naar Ame rika natuurlijk, dat begrijp ik ook wel. Maar ook een middagje museum is fijn. Met een pizza in het vooruitzicht als beloning, denk ik zelfs mijn zoon van 16 zover te krijgen. Bovendien, las ik op de Reizenpagina's van dit (nieuw vormgegeven!) nummer, moet ik misschien New York maar even laten voor wat het is. Want in dezelfde tijd vlieg je naar New Delhi in India. Dat is natuurlijk pas écht exo tisch. Misschien leuk voor de vol- gende herfstvakantie. Ik pieker er nog even over. 6 Geld geluk 7 Egbert Jan 8 Cornald Maas 13 Fijn spul 14 Rijksmuseum 20 Monica 21 BV De Liefde 24 Circus 30 Een leven in auto's 32 Lezen 36 Reizen 40 Eten 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille, Natasja de Vries Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Suzanne Eijgenraam, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Jolanda van der Ploeg, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Bart Jansen, Janneke Koorevaar Sales salessupport@persgroep.nl 088 572 28 88 Marketing oonsumentenverkoop @persgroep.nl Reageren? magazine@persgroep.nl rp7| Instagram @admagazine_ BFacebook @admagazine Op de voorkant staat een artiest uit Cirque du Soleil. De foto is van Matt Beard. PS: Voor de fans: Monica is terug! Anniek van den Brand ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91