F 8 Ooit stond ze in Playboy, nu is ze een van de bekendste privacy-activisten. Ancilla van de Leest (33) over datahonger, privacy en Arjen Kamphuis. 'Hij is ergens, al kan het zijn dat hij niet meer leeft.' INTERVIEW ANCILLA VAN DE LEEST Ik hoop vooral dat mensen gaan nadenken: wat wil ik dat bedrijven van mij weten? Ja, privacyactivist An cilla van de Leest heeft Whatsapp. En Face- book. En ja: ze shopt ondanks haar kruis tocht tegen de 'cashloze maatschappij' soms ook gewoon online. „Ik ben geen fundamentalist die allerlei diensten panisch mijdt. Whatsapp gebruik ik amper hoor. De berichten zijn misschien inhoudelijk versleu teld, de andere data zijn wel bekend: met wie communiceer je, hoe vaak, wie zitten in je netwerk, hoeveel tijd besteed je eraan. Maar zonder What sapp miste ik berichten die ik wel wil ontvangen, dus nu heb ik het met te genzin weer geïnstalleerd. Als men sen me dan iets sturen, antwoord ik: ik wil best met je praten, maar dan via Signal, een andere berichtenser- vice." Het is een dilemma voor veel van haar vrienden en collega's: hoever ga je in de bescherming van persoons gegevens? Hoe waak je over je privacy zonder te eindigen als een kluizenaar zonder internet, telefoon of credit card? „Ik ben alert op privacypara- noia, dat ik wel gewoon mijn leven blijf leiden en niet ineens met zo'n oude Nokia zonder internet ga bel len. En ik heb dus ook Facebook, ja. Maar ik doe er weinig mee." In de koffiebar van een hotel aan de Overtoom in Amsterdam ('Ik spreek liever niet thuis af) doceert Van de Leest over digitale veiligheid, privacy en big data, ondertussen nippend van een kop cappuccino. Over de risi co's van een cashloze maatschappij ('als je alles digitaal doet, laat je overal sporen na') en spionage door geheime diensten. Van de Leest onderging een meta morfose, van Playboymodel tot pos- tergirl van de privacybeweging. Het thema grijpt haar als ze in 2012 wordt geveld door een keelonsteking en noodgedwongen wekenlang haar modellenwerk pauzeert. Haar car rière gaat tot dat moment als een speer, onder haar pseudoniem siert Ancilla Tilia als latexmodel jarenlang covers van fetisjbladen. Ook staat ze op de voorpagina van Playboy. Ze presenteert en acteert. „Maar ik volgde internet- en privacydiscussies al lang. En ik kreeg last van stalkers, zoals wel meer publieke figuren, ze ker vrouwen." Ze sloot zich aan bij Bits of Freedom, belangengroep voor burgerrechten. Het was nog de tijd dat de kreet 'Ik heb toch niks te ver bergen' discussies domineerde, het tijdperk vóór de schandalen rond de NSA, webcams in sauna's en Face book. „Dat zijn toch twee totaal verschil lende dingen?! Die foto's waren mijn werk: ik ben opgegroeid met het naaktstrand als normaalste zaak van de wereld, dus een bloot lichaam is voor mij geen gevoelig punt. Wat je voor jezelf wilt houden, is echt puur persoonlijk." „Ja: zijn naam en geboortedatum heb ik niet gedeeld, ik publiceer geen vol ledig herkenbare foto's. En de kin deropvang heb ik ook geselecteerd op basis van hun omgang met privacy. Eerst werden de kinderfoto's nog ge woon in appgroepen gedeeld met alle ouders, nu zijn ze voorzichtiger." „Ik hoop vooral dat mensen gaan na denken: wat wil ik dat bedrijven van me weten? Dat als een man Britney Spears liket, de data-analist conclu deert dat hij homo is. Dat adverteer ders kunnen inschatten wanneer vrouwen in een dip zitten, en hen ge richt bestoken met reclame. Tot nu toe ging het bij veel applicaties en programma's vaak over zo veel moge lijk data verzamelen, zodat die ver kocht kon worden aan adverteerders. Nu zie je steeds meer initiatieven die uitgaan van 'privacy by design': de bescherming van gegevens is al een speerpunt bij het ontwérp van een programma." „Ja. Ik vergelijk het met vegetariër zijn. Toen ik dat twintig jaar geleden werd, was het ook extreem: er waren amper alternatieven voor vlees en vis, het was iets bijzonders. Dat is in middels wel anders. Zo is het ook met privacy: mensen worden steeds bewuster, maar in de politiek is nog weinig besef van de massale inbreuk op privacy wereldwijd. In China wordt bijvoorbeeld gewerkt aan een Social Credit System, waarbij men sen op basis van data over hun gedrag en gezondheid worden beoordeeld. Afhankelijk van die score kun je dan makkelijker geld lenen of juist lasti ger een paspoort aanvragen. Dat gaat heel ver. En bedrijven hebben ook grootse plannen met data. De ING bank bijvoorbeeld, wilde jaren gele den nog betaalgegevens gebruiken voor gerichte advertenties. Dat ging niet door. Facebook maakte scha- duwprofielen van gebruikers, met in formatie waar je zelf niet bij kunt. Dat is verontrustend." Dit najaar is Van de Leest plotseling om heel andere redenen in het nieuws. Cyber-expert Arjen Kamp huis, een van haar beste vrienden, zaterdag 13 oktober 2018 GO 'Ik waak voor privacy- paranoia Niels Klaassen Voor u persoonlijk is het een draai: als model gaf u zichzelf bloot, nu schermt u veel af. U bent nu moeder. Bent u dan ook bezig met de privacy van uw zoon tje? Maar gaat het allemaal snel ge noeg? Ondanks jullie strijd met de Piratenpartij is de nieuwe inlichtin- genwet er gekomen. En een ge middeld datalek baart maar weinig opzien. Dat wordt de toekomst?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8