Ons offer staat centraal, niet ons plezier David& Arjan 10 Ons werk doet ertoe. Het is niet meer zo relevant of het de hele tijd leuk is Na vier jaar thuiswerken vraagt journalist Jette Pellemans zich af: hoe zou het zijn om op een kantoor te werken? Ze huurt een bureau in een flexwerkkas in Utrecht. Een maand later wil ze niet meer terug naar huis. Ilc dagdroom over het idee dat ik naar een kantoor kan David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. Vroeger wilde ik graag in mijn eigen kracht staan. Hoe lekker zou dat zijn: stevig staan en ook nog in mijn eigen kracht! Jam mer genoeg kunnen mooie uitspraken lelijk worden, als je ze voor je gevoel net iets te vaak hoort. Als iedereen de hele dag in zijn eigen kracht wil staan, wil uiteindelijk nie mand dat meer. Zo'n ander cliché vind ik 'passie'. Mensen leven hun passie, ontdekken hun passie, maken van hun werk hun pas sie! Ik hoor die uitdrukkingen al jarenlang. Zoals valt te ver wachten bij zo'n overdaad, werd ik - maar ook anderen om me heen - behoorlijk moe van al die gedrevenheid. Klopt het pas als mijn baan mijn passie is? Is het alleen goed als het altijd maar leuk is? Som mige dingen moeten toch ge woon gebeuren? Tot ik inzag dat ik er helemaal naast zat. Het grote misver stand over 'passie' is dat we het gebruiken in de betekenis van 'dat wat je leuk vindt'. Ik hoor mijn moeder zeggen dat ze een passie heeft voor win kelen en ik snap meteen dat ze graag eindeloos neust tussen de kledingrekken, pashokjes in- en uitstapt en met een tas vol koopjes naar huis gaat. Het woord betekent alleen iets anders. Passie gaat niet over wat je leuk vindt of graag doet. Integendeel. Passie is de lijdensweg van Christus. In het bijbelse verhaal sjouwt de veroordeelde Jezus zijn kruis de berg op, onder weg naar zijn akelige lot. Hij deed dat niet voor de lol. Passie gaat over datgene wat je zó belangrijk vindt, dat je het ondanks de pijn en de weer stand tóch doet. Niet het ple zier staat centraal, maar het offer. Dat maakt veel uit. Ik merk het zelf elke dag. Is mijn werk de hele tijd leuk en enerve rend? Nee. Vaak is het oncom fortabel of overdreven span nend, soms is het juist geest dodend of frustrerend. David en ik gaven laatst een seminar in Ziggo Dome. Vlak voordat we het podium oplopen, dren telen we onrustig rond in de coulissen. Mijn hart klopt in mijn keel en mijn darmen lij ken in de knoop te zitten. We kijken elkaar schaapachtig aan. Waarom doen we dit? Het antwoord ligt vlak voor onze neus. We vinden wat we doen simpelweg belangrijk genoeg om óók de lastige onderdelen van ons werk te slikken. Het doet ertoe, voelen we - en dan is het opeens niet meer rele vant of het de hele tijd wel zo leuk is. Daarom zou ik het zo jammer vinden als 'passie' zou terecht komen op de vuilnisberg van uitgekauwde zelfhulpclichés. Ik heb niet minder geestdrift nodig in mijn werk, maar juist méér. Omdat het mij helpt door te zetten in een ramvolle Ziggo Dome. Omdat ik dan kan dealen met de lastige kwesties. Omdat ik dan de kritiek van me kan laten af glijden. En niet omdat alles de hele tijd leuk moet zijn, maar omdat ik iets doe wat ik wer kelijk belangrijk vind. Dan sta ik ook nog eens in mijn eigen kracht, maar dat is iets voor een andere keer. JETTE PELLEMANS DEMOTIVATIE Al vier jaar ben ik als zzp'er een tevreden afnemer van de geneugten van het thuiswerken. Zoals: om half 9 opstaan en toch om g uur sharp achter je laptop zitten. Tussendoor een powernap doen. Ongegeneerd tosti's en omeletten bakken als lunch. Ik-vrouw, zelfstandige, taal kundig beroep - behoor tot de groep werkenden in Nederland die het vaakst thuiswerken: 71 procent van ons tikt aan de keukentafel. Toch vraag ik me om de zoveel tijd af: zou ik niet een kantoortje moeten huren? Zeker als ik weinig afspraken heb en hele dagen in mijn 40 vier kante meter grote appartement doorbreng, dagdroom ik over het idee dat ik naar een kantoor kan. Meestal stranden die dagdromen in bezwaren als 'te duur, te ver weg, niet nodig'. Maar toen kwam er een aanbieding voorbij. In de Vechtclub XL, een bedrijfsverzamelgebouw in Utrecht, kun je een simpel bureau huren in hun 'flexwerkkas'. Kosten: 150 euro per maand. Opzegbaar wanneer je wilt. HET EXPERIMENT Dat experiment durf ik wel aan! Een maand buitenshuis werken is een goede test om uit te vinden of het wat voor me is. Op 3 september is het zover: notoire thuiswerker Jette verhuist naar kantoor-buiten-de- deur. Eindelijk, kun je zeggen, want 85 procent van de zzp'ers werkt wel eens buitenshuis; een kwart van hen op een flexwerklocatie. Om wat meer informatie te verga ren over het nut van mijn experi ment, bel ik met Wim Pullen. Hij onderzoekt hoe gebouwen ons werkgeluk beïnvloeden, namens het Center for People and Buildings (CfPB) bij de TU Delft. Ik zeg tegen hem dat ik naar een andere ruimte loop om mijn nieuwe collega's niet te storen. Dat valt Pullen meteen op. „Opmerkelijk dat je je medekas- bewoners nu al ervaart als 'collega's'. Vijftien jaar geleden was geld een belangrijke drijfveer voor starters, nu worden maatschappelijke rele vantie en fijne collega's vaak belang rijker gevonden. Daar zit je dus al goed mee." -Arjan Reageren? zo@persgroep.nl Zzp'er op zoek ZATERDAG 13 OKTOBER 20'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82