9 r, bleemkinderen qua betrouwbaar heid. De Peugeot 5008 heeft de twij felachtige eer om als allerslechtste (rapportcijfer 1,3, zie ook kader) uit het Consumentenbond-onderzoek te komen. De vraag hoe serieus consumenten zo'n onderzoek nemen bij de aan koop van een nieuwe auto is niet eenvoudig te beantwoorden, stelt Donat namens de Consumenten bond. „In onze onderzoeken geven consumenten aan dat ze erg merken trouw zijn." Ook een niet te onderschatten factor is het uiterlijk van een auto: in de categorie 'sexy' zal Toyota weer niet zo hoog scoren. Donat: „Het is bij sommige mensen dus wellicht ook een kwestie van smaak. Aan de andere kant merken we dat het mankementenonderzoek populair is. Ik geloof zeker dat er een groep is die zich daar wel degelijk door laat leiden. De wetenschap dat 'Aziatische auto's betrouwbaar zijn' en 'het slechte imago van Franse auto's' zal bij menigeen in het hoofd zitten." Japan De Japanse dominantie blijkt ook bij het Belgische consumentenplatform Test Aankoop. Uit de meest recente enquête onder 37.000 Europese automobilisten blijkt Lexus (onder deel van het Toyota-concern) de winnaar, gevolgd door Honda, Porsche en - alweer - Toyota. Om de Japanse zegetocht nagenoeg com pleet te maken is de nummer 5 Mit subishi. De auto's die het vaakst naar de garage moeten, zijn Fiat, Alfa Romeo, Chrysler en Dodge. Van veel verder weg komt een andere top 5. Het jaarlijkse betrouw baarheidsonderzoek van J.D. Power is in de VS toonaangevend. Toch is het niet te kopiëren naar Nederland, omdat in Amerika nu eenmaal an dere merken dan in Europa domine ren én omdat sommige typen auto's er helemaal niet rondrijden, of on der andere namen. De laatste jaren doet J.D. Power ook onderzoek in Groot-Brittannië, en die enquête is beter te vertalen naar de Neder landse markt. Op deze lijst is het Koreaanse Hyundai de grote win naar, nog voor Suzuki en Kia. BETROUWBARE BEESTJES PROBLEEMBAKKEN Vrije doorgang Snelle sleutel Glow-in-the-dark Vluchttrap Melders GO ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 A:. J ':'0 •4 Leo van Marrewijk is op zoek naar de auto met de minste mankementen. FOTO GUUS SCHOONEWILLE 1. Toyota Verso-S De allerbeste vol gens het laatste Consumentenbond- onderzoek, met het rapportcijfer 9,9. Vanwege het lage aantal storingen noemt de bond het 'een raadsel' waarom de Verso-S uit pro ductie is genomen. Ook de Toyota Yaris (cijfer 9,4 vanaf bouwjaar 2014) is een uitblinker. 2. Mazda 2 Met een 9,4 hoort de Mazda 2 ook bij de toppers van de Con sumentenbond. De Mazda's scoren so wieso goed; alleen de Mazda 5 (cijfer 5,8) valt uit de toon. 3. Audi A4 In de ADAC-statistie- ken onder de Top- middenklassers springen er maar liefst drie Audi-types positief uit: de A4, de A5 en de Q5. Ook bij de Consumenten bond scoort de A4 (vanaf bouwjaar 2011) een 8,1. Maar: waar ADAC ook de BMW 3-serie, 4-serie en de BMW X3 onder de parade- paardjes van de mid denklassers schaart, scoort de oude BMW 3-serie (2005-2012) bij de Consumenten bond juist een onvol doende: een 4,0. 4. Skoda Octavia Het kan verkeren. Skoda, jarenlang kampend met een dubieus imago en tegenwoordig onderdeel van de Volkswagen Group, is volgens het Britse onderzoek van J.D. Power winnaar in de categorieën 'com pacte auto's' (Skoda Octavia) en 'kleine SUV's' (Skoda Yeti). Ook bij de Consu mentenbond scoort de Octavia een mooi cijfer, een 7,8. Dit in tegenstelling tot het oude model (2004-2013), dat een magere 5,0 haalt. 5. Peugeot 208 Die arme Franse autobouwers krijgen er in de meeste pechstatistieken ongenadig van langs. Maar er is ook goed nieuws: in het meest recente J.D. Power- onderzoek (2018) komt de Peugeot 208 juist als aller beste uit de test in de categorie 'kleine auto's', nog voor de Hyundai i20 en Toyota Yaris. 1. Peugeot 5008 Misschien handig om een all-in onder- houdsabonnement af te sluiten bij aan koop van een Peu geot 5008, die het in de Consumenten bond-test moet doen met een schamele 1,3. De auto heeft vooral veel proble men met de accu en de distributieketting. Overigens scoort ook de Peugeot 308 belabberd. De ADAC rangschikt de 308 onder de Flops. 2. Seat Altea (XL) Heb je een afspraak aan de andere kant van het land? Dan is het voor Seat Altea- rijders aan te raden wat extra marge in te plannen, want vol gens de Consumen tenbond is de Seat Altea (overigens net als de Seat Ibiza) 'notoir onbetrouw baar'. Veel storingen in de categorie 'moet direct naar de ga rage'. Cijfer: 2,4. 3. Renault Scénic De ene test is de andere niet: bij de Consumentenbond scoort de Renault Scénic een magere 6, dus nog een vol doende, maar de ADAC is onverbidde lijk: deze auto valt dankzij veel motor en accuproblemen onder de Flops. Toen ik een vaste dag en nacht per week op mijn neefje paste, moest ik er over nadenken. Wat als er brand uitbreekt en we niet door de voordeur kunnen? Dan moeten we via het bal kon. Vierhoog kun je geen kant op. Ik ben het huis doorgelopen om te kijken hoe ik veilig weg kan komen. Denk je dat dit jou niet overkomt? Ik ken men sen die zich 's nachts moesten redden. Mijn vriendin kon via de voor deur, mijn nichtje via een touw over het balkon. Mijn vriendin heeft sindsdien schoenen naast haar bed staan én iets wat ze snel over haar pyjama kan aan trekken. Die schrik gaat er nooit meer uit. Zorg ervoor dat je geen spullen in de loop zet. In het donker en met rook zie je niets en ben je ge desoriënteerd, ook al is het je eigen woning. Aan het donker wennen je ogen uiteindelijk, maar aan rook niet. Het is alsof je je ogen dicht hebt. Als je de deur 's nachts op slot draait, leg dan de juiste sleutel binnen handbereik. In het slot laten zitten kan gunstig zijn voor inbrekers. Uit daging: inbrekers buiten de deur te houden en er zelf toch snel uit kunnen. Denk aan een meer- puntssluiting. Breng glow-in-the-dark- lampjes aan. Die zijn bij rookontwikkeling beter zichtbaar dan gewoon licht. Ook als de stroom uitvalt, blijven ze te zien. Ze zijn sowieso handig als je 's nachts naar het toilet wilt zonder het licht aan te moeten doen op de overloop. Wat als je niet via de voordeur kunt vluchten? Zorg voor een vluchttrap op het balkon of een touwladder bij het raam. En zeker met kinderen in huis zorg je voor een blusapparaat en een branddeken. Het is ook belangrijk dat je weet hoe ze werken. Hang voldoende brandmelders en kool- monoxidemeters op de juiste plaatsen. En, heel belangrijk: check af en toe of de batterijen nog werken. Lees de gebruiksaanwijzingen goed door, hierin staat alles wat je moet weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81