Wegenwacht Brand? Zo vlucht je veilig uit huis SRMEn EnERGIE inKOPEn Klusvrouw 8 Discrimineren mag niet, maar in onder zoeken naar betrouwbare auto's is het wel geoorloofd. Japanners komen opvallend vaak als winnaar uit de bus, terwijl Franse en Italiaanse auto's als brekebeentjes gelden. Het aantal storingen neemt toe, vooral op elektronisch gebied HiekeGrootendorst levertje scherpe tarieven op Je zou misschien verwachten - autofabrikanten doen hun kunstje immers al een tijdje - dat het aantal gebreken aan auto's door de jaren afneemt. Maar het omgekeerde is het geval, zegt woordvoerder Joyce Donat van de Consumentenbond, die jaarlijks onderzoek doet naar mankementen. „Het aantal storingen neemt toe. Wel verschuiven de problemen van de mechanica naar de elektronica." Er zijn meerdere manieren om de zoektocht naar 'de betrouwbaarste auto' te beginnen. Een dappere poging komt uit Duitsland, waar de jaarlijkse ADAC Pannenstatistik een bron van informatie én vermaak is. Die lijst is niet een-op-een naar Nederland te kopiëren, al was het maar omdat het rijgedrag per land varieert (Duitsers leggen bijvoor beeld veel grotere afstanden af en de gemiddelde snelheid is hoger). Ook de staat van het wegdek en het klimaat spelen een rol. Daardoor zouden auto's ook met andere problemen in een garage kunnen belanden. Wel is de Duitse automarkt goed vergelijkbaar met de Nederlandse. In de jaarlijkse Pannenstatistik benoemt de ADAC per klasse (stads auto's, middenklassers) een aantal Tops und Flops. Voor elk onderzocht type is het aantal storingen per rooo auto's onderzocht. Bij de Tops staan diverse Toyota's (dit jaar onder meer de Aygo, Yaris en Auris). In de cate gorie Flops valt vooral op dat de Fiat (500, Panda, Ducato) oververtegen woordigd is. Het mankementenonderzoek van de Consumentenbond is een uitvoerige online-enquête onder autobezitters; in 2017 - de meest recente lijst - waren dat er 10.000. Dat zijn niet alleen leden van de bond, wel valt op dat het aandeel van bezitters van stadsauto's en com pacte wagens groot is. Daarbij maakt de bond onderscheid naar de ernst van de problemen. Ernstige panne als 'kon niet meer verder rijden' telt zwaarder mee dan een kapot lampje. Azië De voornaamste conclusie van de Consumentenbond is duidelijk en al jarenlang hetzelfde: Japanse en Koreaanse merken zijn het betrouw baarst. De Consumentenbond geeft, omgerekend naar het aantal pech- gevallen, ieder automerk en -type een rapportcijfer. In 2017 stond in de fabrikantenlijst Suzuki op nummer 1 (rapportcijfer 8,7), nog voor Honda (8,5). De grote winnaar is de Toyota Verso-S met rapportcijfer 9,9 (zie kader). Onderaan de ranglijst staan drie 'Europeanen'. Want anders dan het cliché 'Duits degelijk' zit zelfs Volkswagen bij de slechtst scorende merken. Ook de Franse merken Renault en Peugeot blijven pro- consumentenbond.nl/energiecollectief consumentenbond Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: vluchtroutes in je woning. V Zonder gedoe v' 100% groene stroom v' Je overstap regelen wij Zo Wat is de betrouwbaarste auto? Die van mij start (bijna) altijd LEO VAN MARREWIJK -JOYCE DONAT Beducht voor een kat in de zak bij de aan koop van een occa sion? Behalve betrouw baarheidsonderzoeken is er ook onafhankelijke informatie over occasi ons, zoals de CarFax- rapporten van Auto- Track, met veel infor matie over sterke en zwakke punten per auto. Op de website van deze krant vind je onder de sectie 'Auto' in het dossier 'Tweedehands' informatie, aankoop adviezen én gemelde problemen van de dertig populairste occasion types. Ook een goede bron is de occasiontest van de ANWB, te vinden onder anwb.nl/auto, met onder meer per type auto de bevindingen van de Wegenwacht. ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 GO SCHRIJF JE nU VRIJBLIJVEND II n ontvang een gratis online special met bespaartips

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80