Studenten Fontys mogen niet op stage in weeshuis II II 7 De nieuwe D66-fractievoorzitter Rob Jetten valt in zijn eerste week op door ingestudeerde optredens in de pers. Komt dat door te veel mediatraining? „Ik denk dat Jetten hiervan leert, dit gaat hij niet nog eens doen." In arme landen hebben weeshui zen een aanzuigende werking op gezinnen. In een tehuis hebben kinderen, zo is de gedachte van de ouders, wel kans op scholing omdat er geld wordt verdiend aan buiten landse bezoekers. 8o procent van de kinderen in die weeshuizen heeft nog minimaal één levende ouder. Volgens Better Care Network Nederland, een sa menwerkingsverband van kinder rechtenorganisaties, zijn weeshui zen in bijvoorbeeld Cambodja vooral te vinden in toeristische ge bieden. Daar ontvangen ze giften en kinderen worden gebruikt voor optredens. Als het toerisme af neemt, vermindert ook het aantal weeshuizen. Helpen Wie de kinderen wil helpen, kan beter de gezinnen ondersteunen en de leefomstandigheden in de lokale gemeenschappen verbete ren, is de boodschap van Better Care Network, dat een samenwer kingsverband is van Defence for Children, ICCO/KerkinActie, ICS, Stichting Kinderperspectief, SOS Kinderdorpen, Unicef Neder land, Wereldkinderen en Wilde Ganzen. De stagiairs hebben de beste be doelingen, maar steeds nieuwe ge zichten zijn ook uit pedagogisch oogpunt niet aan te bevelen. „On derzoek wijst uit dat kinderen in weeshuizen een groot risico lopen Door steeds nieuwe gezichten lopen de kinderen veel kans op hechtingsproblemen op hechtingsproblemen, mede door de wisselende opvoeders. Door het komen en gaan van stagi airs kunnen deze hechtingsproble men versterkt worden", aldus Marlinde Melissen, docent en coör dinator Internationalisering bij Fontys Hogeschool Pedagogiek. „Voor een pedagoog staat juist het belang van het kind voorop. Om deze reden willen wij als hoge school geen stages naar weeshuizen meer faciliteren." Schadelijk Fontys Hogeschool Pedagogiek heeft afgelopen jaren samen met Better Care Network Nederland workshops georganiseerd om stu denten en docenten, ook van een tiental andere hogescholen, te in formeren over de onbedoelde scha delijke effecten van weeshuissta ges. Het Institute of Social Studies in Den Haag besloot vorig jaar al geen stages meer in weeshuizen toe te staan om het weeshuistoerisme te stoppen. Patricia Nieuwenhuizen van Bet ter Care Network Nederland: „We hopen dat meer hogescholen vol gen. Nu gaan er jaarlijks nog hon derden studenten naar het buiten land voor een stageplek in een weeshuis. Zij hebben goede inten ties, maar voor de kinderen daar is het schadelijk." Fontys Hogeschool Pedagogiek heeft opleidingen in Tilburg, Eind hoven, Sittard en Den Bosch. Het zijn 53 pijnlijke seconden. In een filmpje dat RTL-journalist Frits Wes- ter donderdag op Twitter plaatste, geeft Rob Jetten tot drie keer toe pre cies hetzelfde antwoord op verschil lende vragen. „Vandaar de bijnaam Robot Jetten", is een van de nietsont ziende reacties. Tot gisteren zagen al meer dan 200.000 mensen de video. Ook bij zijn aantreden, afgelopen dinsdag, herhaalde Jetten zo'n zes keer dezelfde boodschap, tegen ver schillende journalisten. Vragen die hem niet bevielen, negeerde hij. „Politici geven natuurlijk wel vaker geen antwoord op een vraag", zegt Wester, die al 33 jaar aan het Binnen hof werkt. „Maar als je zó je eigen versje blijft opzeggen, maakt dat geen sterke indruk. Je moet een bepaalde lenigheid hebben in antwoorden." Ergens begrijpt Wester het 'robot- eske optreden' van Jetten wel. „Je be gint als fractievoorzitter van een be langrijke partij en je wilt een sterke start maken. Tegelijkertijd lopen er allerlei mensen om je heen die zeg gen: maak in het begin géén fouten. Dat geeft veel druk." Als je zó je eigen versje blijft opzeggen, maakt dat geen sterke indruk Maar volgens de Binnenhof-ve teraan is Jetten ook het product van doorgeslagen mediatrai ning. „Ik zie dat er steeds meer wordt getraind, er zijn meer voorlichters die politici omringen", zegt Wester. „Op zich is met goede mediatraining niets mis. Maar door mensen zó strak in het gelid te zetten, bereik je het tegen overgestelde effect. Mediatrainers moeten originaliteit en creativiteit er niet uitslaan, zeker niet bij politici." Iedere politicus in Den Haag heeft de beelden van een stuntelende Ella Vogelaar op het netvlies. De oud minister van Wonen sloeg in 2008 helemaal dicht toen Powned-verslag- gever Rutger Castricum haar een on gemakkelijke vraag stelde. Minuten lang zweeg ze, terwijl Castricum haar achtervolgde met zijn roze mi crofoon. De beelden droegen er aan bij dat Vogelaar nog dat jaar moest af treden. „Het motto onder politici was toen nog: als je geschoren wordt, moet je stilzitten", zegt mediatrainer Maritte Braspenning. „Maar dat kan nu écht niet meer. Je moet reageren. Anders ben je te laat." Braspenning is oud journalist en geeft al vijftien jaar me diatraining aan politici en ceo's van grote bedrijven. „Door de opkomst van Facebook en Twitter is het belang van goede mediatraining toegeno men." Niet slim Volgens Braspenning is Jetten 'heel slecht getraind'. „Het is niet slim van hem om telkens hetzelfde antwoord te geven. Maar ik denk dat Jetten hiervan leert, dit gaat hij niet nog eens doen. De pech is dat kleine fout jes veel sneller zichtbaar zijn voor een groot publiek." Braspenning geeft Jetten het advies om niet bang te zijn om een fout te maken. „Dat is niet erg. Mensen mógen fouten maken, we hou den niet van perfecte mensen." Ze wil de D66'er zeker niet af schrijven. „Ik vind het leuk dat je een zachte g hoort, ik vind het leuk dat hij ervoor uit komt dat hij gay is. Het is een frisse verschijning. Laten we hem nog even het voordeel van de twij fel geven." zaterdag 13 oktober 2018 GO Studenten van Fontys Hoge school Pedagogiek mogen geen stage meer lopen bij weeshui zen wereldwijd. De westerse be langstelling doet de kinderen meer kwaad dan goed. Ton Voermans Eindhoven - Marlinde Melissen, docent Peter Winterman Den Haag - Frits Wester, journalist Frits Wester. FOTOMARCOHOFSTÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7