voor u getest Gameconsoles Donkere dagen. Herfstvakantie. Veel kinderen kruipen op de bank om te gamen. Welke console is voor wie het best? Op het kleine scherm kun je ook in de trein of in de pretparlcrij draadloos doorspelen 7 Gamers zijn net zeeolifan ten. Zodra zich vers bloed aandient aan de top, wil slechts een enkeling in de harem nog met de oude garde worden gezien. „Het begint bij de fabrikanten", zegt Paul Hulse bosch, gamerecensent van techsite Tweakers. „Die brengen voor eerdere consoles simpelweg geen spellen en updates meer uit. Natuurlijk kun je met oude spellen nog jaren door spelen. Maar in feite sterven ze een langzame dood." Het zal ook het lot zijn van de hui dige generatie spelcomputers. Maar ondanks gefluister over aanstor mende uitdagers, staan deze drie al famannetjes waarschijnlijk het ko mende jaar nog fier aan de macht: Playstation 4 van Sony, Xbox One van Microsoft en Nintendo Switch (opvolger van de Wii en Wii U). PLAYSTATION EN XBOX Met 76 miljoen verkochte exempla ren is PlayStation 4 (verkrijgbaar in de varianten Slim en Pro) ruim schoots de populairste gameconsole. Aan de hardware is dat niet eens te danken. De Slim is onder de motor kap inwisselbaar met de Xbox One S. En ook de Pro (Playstation) en X (Xbox) - qua rekenkracht, opslag en fysieke omvang de bredere broertjes - ontlopen elkaar nauwelijks. Die laatste twee gaan ook prat op de beste beeldkwaliteit: 4K en HDR. „Maar dat wordt enkel waargemaakt als je tv dat aankan", tekent Hulsebosch aan. „En ook veel spellen leveren bij dat soort grafische pracht aan snelheid in." Voor fervente gamers zijn de Play station en Xbox net zo superieur als onderling inwisselbaar. Het grote verschil is het aanbod aan games. Lang niet alle games draaien op alle consoles, waardoor de keuze voor een bepaald systeem vaak wordt ingege ven door het game-aanbod. Zowel Playstation als Xbox hebben zoge noemde exclusives; games die uitsluitend op die console te spelen zijn. In verge lijking met de Xbox heeft Playstation meer exclusieve publieks trekkers. Deze herfst zijn dat de potentiële verkoopkanonnen God of War en Spi- der-Man. Xbox stelt daar met Forza Horizon 4 een racegame tegenover. Grafisch prachtig, maar met een hoog je-moet-er-van-houden- gehalte. Ook qua online-aanbod houden Xbox en Playstation vooral elkaar in de gaten. Je kunt bij beide voor 60 euro per jaar een abonnement kopen waarmee je online kunt gamen. Hoewel de toekomst van het ga men vaak in één adem wordt ge noemd met virtual reality, durft al leen Playstation de stap aan om een VR-bril op de markt te brengen. Playstation VR kan zich niet meten met brillen als de Oculus Rift en HTC Vive - voor de pc - maar is wel een goedkoop alternatief. NINTENDO SWITCH Nintendo gaat ondertussen volko men zijn eigen weg. Zou je de Xbox en de Playstation vergelijken met een hypermoderne wolkenkrabber, dan is de Nintendo een kakelbont op- blaaskasteel. De Switch is geen klas siek kastje dat met kabels aan je tv is gekoppeld, maar een hybride 'hand held'; een handzaam scherm met aan weerszijde een vrolijk blokje knop pen. Thuis kunnen de beelden als vanouds naar je tv worden doorge sluisd. Maar op het kleine scherm kun je ook in de trein, wachtkamer of pret- parkrij draadloos door spelen. Daarbij moet ONZETESTER Paul Hulsebosch (54) wel worden opgemerkt dat de reken kracht en visuele kunsten van de in novatieve Switch stukken minder zijn dan die van de concurrentie. Ook qua bediening wint de Switch de originaliteitsprijs. De twee knop penblokjes, Joy-Cons genoemd, zijn los te klikken van hun schermpje. Om vervolgens beide dienst te doen als individuele afstandsbediening (zodat je tegen elkaar kunt spelen) of samen één controller te vormen; mo gelijk met een los verkrijgbare hou der ertussen (€29,95) om wat lekker der in de hand te liggen. Een groot pluspunt. Net als de andere systemen heeft Nintendo zijn eigen exclusives, waar onder vertrouwde krakers als Mario, Luigi, Donkey Kong en Zelda; vaak ook aanwezig in partygames waarbij tot wel acht spelers elkaar tegelijk met bananen kunnen beschieten. „Nintendo maakt fantastische, kind vriendelijke games", vindt Hulse bosch. „Maar wanneer je vriendjes op hun Xbox of Playstation aan Call ofDuty zitten, komt sowieso het mo ment dat Mario niet cool meer is." Met 20 euro is het jaarabonnement op de online Nintendo-bibliotheek veel goedkoper dan die van de con currentie. Het aanbod aan spellen is daarentegen ook stukken kleiner. CONCLUSIE De vraag wat de beste console is, valt niet te beantwoorden. Voor een familie met kinderen is de creatieve Nintendo Switch een prima koop. Oudere kinderen en doorgewinterde gamers hebben waarschijnlijk meer aan een Playstation of Xbox One. De eerste heeft iets meer games die exclusief voor de PS4 zijn gemaakt. Nintendo Switch €308. Sony Playstation 4 Xbox One GO ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 Welke spelcomputer past bij je kind (en jou)? MATTHIJS MEEUWSEN De game-expert van de Tweakersredactie. Ideaal voor gezin met (jonge) kinderen. Binnen- of buitenshuis gamen. - Qua rekenkracht en visuele kunsten minder dan concurrentie. €299 (Slim) of €433 (Pro). Grafisch geweldig. Heeft veel exclusieve spellen. De enige met VR. - Sony staat crossplay tussen Xbox en Play station niet toe. Je kunt dus niet online gamen met tegenstanders met een ander systeem. €244 (S) Of €444 (X) Vergelijkbaar met de Playstation. De Xbox One X is de krachtigste console op de markt - Moet het qua exclusives afleggen tegen de PS4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79