Deze jeukwoorden willen we niet meer horen iets tegmije Eigenlijk wil ze geen verkeerde woorden meer horen. Toch kan het ontzettend lekker zijn je te ergeren aan foute taal, zegt columnist Japke-d. Bouma. De rode draad in mijn boek is: doe effe normaal, dat is voor iedereen beter Nee, de nieuwste bundel van NRC-taalcolumnist Japke-d. Bouma ('noem me nooit 'taainazi', dat ligt heel gevoelig') gaat nu eens niet over kantoortaal, hoe wel de titel Mag ik iets tegen je aan houden? anders doet vermoeden. „Lezers kennen je nu eenmaal van het kantoor jargon", zei mijn uitge ver. Maar in dit boek bespreek ik ook de taal buiten kantoor, en taalver schijnselen die ik mooi vind. Ik ben bijvoorbeeld gek op winterporno. Dat is de taal die weerman Gerrit Hiemstra gebruikt: ruige rijp, sneeuwjacht, code rood. En ik schrijf ook over het prachtige ge zang van de merel. Dat is ook taal." Toch staat Mag ik iets tegen je aan houden? weer vol taaiergernissen. Een greep: 'Ik betreur de ontstane ophef' een mooie manier, maar ook op een lelijke. 'Ik betreur de ontstane op hef is taal op z'n lelijkst: politici lie gen ermee tegen de burger - ook een naar woord trouwens. Waarom zeg gen politici nooit: 'Elet spijt me, uit de grond van mijn hart'? Iedereen ziet dat 'ik betreur de ontstane op hef geen enkele betekenis heeft. Het is duikgedrag en het toppunt van egoïsme. Het suggereert: 'Toch wel lastig voor me hè, die ophef.' Mijn tip: zeg dan liever helemaal niets." De hardwerkende Nederlander „Ook bekend als 'de gewone Ne derlander'. Zoveel hardwerkende Nederlanders ken ik trouwens niet. Ik liep net nog door de Utrechtse binnenstad en de terrassen zaten vol. Op een dinsdagmiddag! Hard werkende Nederlanders, dat zijn de schoonmakers die bezig zijn als ik 's ochtends vroeg of's avonds laat op kantoor zit. Mijn probleem met 'de hardwerkende Nederlander' is dat politici het presenteren als een soort standaard. Terwijl hard wer ken heel slecht voor je is. Ik heb lie ver dat ze zeggen: 'Werk eens wat minder hard, lieve burgers van Nederland', dan dat ze de hard werkende Nederlander op het schild hijsen." Duh Pesjun „Een grote ergernis van mij én mijn lezers: volkomen nodeloze Engelse termen. Zoals de Media markt ineens adverteert met cash back. Hallo, je bedoelt gewoon 'geld terug'. Maar goed, Duh Pesjun. Dat is het muziekspektakel van de EO. Het woord 'passie' wordt in onze taal vreselijk misbruikt. Het bete kent hartstochtelijke liefde, of lij- denstijd van Christus, maar ik kom tegenwoordig mensen tegen die 'een passie voor matrixsturing' heb ben, of laatst: 'een passie voor par- kinsonpatiënten'. Echt waar! En dan komt de EO met The Passion. Einde lijk een kans om het woord 'passie' in zijn ware betekenis te gebruiken, en dan verzinnen ze The Passion. Vreselijk. Een gemiste kans." Black Friday „O ja, heel erg. Iets Amerikaans dat wordt gepresenteerd als een Neder landse traditie. Black Friday is de dag na Thanksgiving, waarop alles in Amerika in de uitverkoop gaat. En dat moet hier dan ook ineens. Het ergert me dat we doen alsof we dit al jaren vieren. We hebben de mond vol over Zwarte Piet en de vuur werktraditie die dreigen te verdwij nen, terwijl we via de achterdeur dit soort Amerikaanse neptradities adopteren. Doe effe normaal, zou ik zeggen. Dat is trouwens ook een rode draad in mijn boek: doe effe normaal, dat is écht voor iedereen beter." japke-d. Bouma 'Ik vind daar iets van' „Dit begon als een beleefde manier om te zeggen 'wat een lulverhaal'. Daar is niks mis mee. Ik vind 'ik vind daar iets van' op zich een crea tieve manier om je even op de vlakte te houden. Maar ik hoor het tegen woordig iedereen zeggen, en dan komt er heel vaak alsnog een heel verhaal achteraan. Dus dan denk ik: zeg dan ook gewoon lekker niks. Hoe heerlijk zou dat trouwens zijn: als iedereen eens even helemaal zijn mond hield. Ook op Twitter. Dat is ook nieuw trouwens, zeggen: hoe lekker is dat, of: hoe leuk is dat. Maar dat is alweer een beetje aan het ver dwijnen, net als 'een stukje'. Of'zeg maar'. Wanneer hoor je dat nog? En dat zal ook gebeuren met 'ik vind daar iets van'. Goddank. Maar eigenlijk is het ook heel lekker om je af en toe te ergeren aan zulke taal. Een guilty pleasure. Zo zou mijn dochter van 13 het zeggen." GO ZATERDAG 13 OKTOBER 2018 'Dan denk Ik: zeg gewoon lekker niks' CHARLOTTE VAN GENDEREN „Met woorden kun je spelen. Op de mensen toe Mag ik even iets tegen je aanhouden? (Thomas Rap, €13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77